Když rostou zoubky

Někdy to bývá již několik málo týdnů po narození a v průměru ve věku 6 měsíců (i když ani první zoubek teprve ve 12 měsících není výjimkou), ví o tom zpravidla celá rodina. Prořezávající se zoubek poznáme spolehlivě podle zarudlého zduření na dásni. Někdy bývá zarůžovělá a teplejší i tvářička na straně rostoucího zoubku.

Dítě intenzivně sliní, špatně spí, mívá i několik dnů trvající řidší stolice, méně pije a jí, můžeme pozorovat i zvýšenou teplotu (i když vědecké studie souvislost teploty a prořezávání zubů neprokázaly). U trochu starších dětí se nám může zdát, jakoby se vrátily v duševním vývoji o krok zpět.

Jak můžeme dítěti pomoci?

Velmi rády děti koušou do suchého, ohlazeného kořene lékořice, zavěšeného na šňůrce: tlak kořene na dáseň pomáhá zoubku na svět, navíc je lékořice nasládlá a obsahuje protizánětlivě působící látky. Nemáme-li lékořici k dispozici, nahradí ji chlebová kůrka. Musí být jenom sdostatek velká, aby u nejmenších dětí nehrozilo její spolknutí.

Z homeopatik se osvědčila Chamomilla.

Naše babičky říkaly, že zdárnému prořezání chrupu napomáhají korále z jantaru, zavěšené na krku děťátka.

Určitě nebudeme dítěti podávat léky proti bolesti nebo dokonce prášky na spaní: jejich vedlejší účinky mnohonásobně převýší přínos v podobě krátké úlevy od bolesti. Odměnou za několik probdělých nocí nám bude po prořezaném zoubku malý skok ve vývoji dítěte, který při troše pozornosti zaregistrujeme téměř pokaždé. Nakonec i u nás dospělých platí, že prodělanou bolestí roste naše duše.

A nakonec ještě poznámku k čištění zoubků:
Čistit je třeba již úplně první zoubek. Je dobré navyknout dítě na čištění 3x denně, i po obědě, nebo alespoň po každém sladkém jídle. Omezení cukru v potravě je tou vůbec nejlepší prevencí zubního kazu. Fluoridy v zubních pastách nebo fluoridové tablety krom výjimek neřeší příčinu vzniku zubního kazu, nýbrž následky, nemluvě o jejich vedlejších účincích. Dítě do 2 let spolyká téměř všechnu zubní pastu a ještě u prvňáčka je spolykané pasty nezanedbatelné množství: proto doporučuji používat pasty nezatěžující zažívání dítěte: tj. zubní pasty nepěnivé (bez obsahu tensidů) a co možná bez obsahu syntetických látek.

Autor: MUDr. Lukáš Dostál - Weleda

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Prosba
  Prosba (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele jak na prořezávání zoubkůn
  jak na prořezáv... (anonym)

  nám tedy pomáhali ty chladivé gelíky a taky kousátka a nejvíc asi při zvýšené teplotě a bolesti nurofen..asi jsem častěji dávala sirup..ale i čípky jsou moc fajn

  Kvě 14, 2014
 • Obrázek uživatele zoubky
  zoubky (anonym)

  My měli teď naposled dokonce teploty - byli jsme i u doktorky a teploty být můžou - zvlášť když se prořezává několik zubů najednou. Pomáhá nám nejvíc hřebíčkový gel na zuby, chlebová kůrka a na bolest a horečku Nurofen sirup pro děti - ten teda zatím pomohl vždy a perfektně - aspoň jsme se v noci všichni prospali.

  Kvě 18, 2014
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  nám tedy pomáhali ty...nám taky pomáhal nurofen při bolesti či zvýšené teplotě a potom dávám calgel..ty kousátka malá moc nechtěla, ale třeba tvrdej chleba jo :-)

  Kvě 27, 2014
 • Obrázek uživatele Lola
  Lola (anonym)

  A co ty gely , pomohl někomu ? Případně jaký doporučujete?

  Čer 17, 2016
 • Obrázek uživatele Zlata
  Zlata (anonym)

  To u nás hodně pomohlo kousátko.. přijde mi, že malého zároveň i zabavilo a on pak na prořezávající zoubky tolik nemyslel. Konkrétně jsme mu vybrali toto - https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-nejmensi/chrastitka-a-dudliky/oball-kousatko-81512 - a jako klidně bych doporučila :)

  Pro 19, 2017
 • Obrázek uživatele terkahouskova
  terkahouskova (anonym)

  A co ty gely , pomohl někomu...Ahooj, my zkoušeli různý gely atd, ale nejvíc pomohlo tohle https://drkh.cz/prorezavani-prvnich-zoubku-co-pomuze-na-zmirneni-bolesti/ Hlavně je to naprosto přírodní a víš co v tom je ;) pomohlo v zasade hned)

  Srp 31, 2018
 • Obrázek uživatele Božka Stonožka
  Božka Stonožka (anonym)

  jistě

  Srp 31, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama