Když hlídají prarodiče: výhody a nevýhody

Kdo má dnes k dispozici babičku nebo dědečka, kteří už nechodí do práce a jsou ochotni hlídat vnoučata, má obrovské štěstí. Vzhledem k prodlužujícímu se věku při odchodu do důchodu se ale hlídání prarodiči možná stane vzácnějším jevem než tatínkové na rodičovské.

Výhody:

-       Stejně jako v případě tatínka, i zde o dítě pečuje jedna z jemu nejbližších osob.

-       Ať už hlídání probíhá ve vašem bytě, nebo v bytě prarodičů, obojí je pro dítě známé prostředí. Vy zároveň nemusíte mít strach, že si domů pouštíte někoho cizího.

-       Pokud se nedohodnete jinak, jedná se většinou o službu zdarma nebo aspoň levnější, než jsou tržní ceny.

Nevýhody:

-        Může se stát, že babička či dědeček budou ještě nad rámec dohodnutého chtít pečovat i o jiné vaše věci, než jen dítě.

-        Přílišný vliv na vaši domácnost může vám nebo manželovi začít vadit (záleží na tom, čí rodiče hlídají).

-        Musíte se obrnit trpělivostí vůči nejrůznějším nevyžádaným doporučením a komentářům (zejména v duchu „když ty jsi byla malá, tohle se s dětmi nedělalo“).

-        Názory prarodičů na dětskou zdravou výživu či výchovu mohou být naprosto neslučitelné s vašimi představami a může vám dát dost práce přesvědčit je o své pravdě.

Doporučení:

-         Ještě než tento způsob hlídání začnete realizovat, zamyslete se a někam si napište několik svých jasných požadavků, na kterých budete trvat. Například co se týče jídla, pokud jste vegetariáni, vaříte výhradně z biopotravin nebo nechcete, aby vaše dítě jedlo čokoládu, doporučuji pro prarodiče sepsat seznam „zakázaných“ potravin.

-         Pokud svěřujete do péče malé miminko, nenápadně se přesvědčte, zda manipulaci s ním babička zvládá a zda dodržuje základní bezpečnostní pravidla. Dělejte to ale velmi citlivě a pokud možno nenápadně.

-         Jestliže máte nějaké pochybnosti, udělejte ze začátku pár nenápadných „přepadovek“: přijďte z práce dřív, než jste původně řekla, nebo se vy nebo manžel nečekaně vraťte například pro zapomenutý mobil.

-         Pokuste se stanovit alespoň základní pravidla: o přesné době hlídání, o dalších případných aktivitách ve vaší domácnosti kromě hlídání a podobně.

Ukázka z knihy Rodina a práce - jak je sladit a nezbláznit se (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Čůza
  Čůza (anonym)

  Článek je velmi arogantní.Urazil mně.Jako, že by dcera měla hlídat svou matku,když ta ji udělala laskavost?Hlava nebere.

  Led 06, 2011
 • Obrázek uživatele Nesmysl
  Nesmysl (anonym)

  Takže babička musí hlídat zadarmo a nesmí do ničeho mluvit , zato být vždy k dispozici a děti ji ještě budou stanovovat pravidla. Opravdu ohromné, tak ať si platí mladí chůvu.

  Led 13, 2011
 • Obrázek uživatele ----
  ---- (anonym)

  Takže babička musí hlídat...Nemusí hlídat zadarmo, nic takového v článku není. Je potřeba u čtení i přemýšlet. Každý si musí rozmyslet, jestli o tento druh pomoci stojí, protože určitá rizika tam opravdu jsou, v tomto je ukázka zcela přesná. Mladí by tuto formu pomoci měli vrátit zase nějak jinak (dle jejich konkrétních možností).

  Led 13, 2011
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Takže babička musí hlídat...Přesně tak, kdo se jednou bude o vás starat, až budete nemohoucí? - vaše děti. Tak snad můžete pomoci- navíc jsou to vaše vnoučata. A respektovat např. výchovná pravidla či výživová, která nastolí rodiče, by mělo být samozřejmostí, jelikož dítě se dá rychle rozmazlit či zvyknout si na různé sladkosti nebo jídla, na které má alergii a pak jsou to především rodiče, kteří opět musí dávat dítě do "latě". Taková pomoc pak často není pomocí.

  Led 13, 2011
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  Myslím, že se to tak trošku přehání.Nic se za těch pár dnů nestane,když dítě pozná "režim babičky a dědečka" i s pohledem na jejich svět a názory. Kde jinde mají děti poznat generační rodíly, než "u svých".Mě babičky a Dědečci rozhodně nekazili. Jedlo se všechno,muselo se poslouchat,nikdo se neurážel a bylo všechno v pořádku. Dodnes vzpomínám s velkou úctou na to, jak jsem u nich prožíval své mládí a později, jak pomáhali radou či když to muselo být i účinným zásahem domluvy či jinou pomocí.

  Led 13, 2011
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Myslím, že se to tak...Jasně, když je to v normálu, tak se nic neděje. Ale moje kamraádka má dítě s atopickým ekzémem. Nemá jíst mléčné výrobky a ještě plno dalších věcí. Babička však klidně dítěti koupí zmrzlinu s tím, že pro jednou se nic nestane. Dítě je nadšené a do druhého dne má vždy brutáln zhoršený ekzém a babička se hádá s kamarádkou, že to nemůže být od toho, že koupila vnoučkovi zmrzlinu. Kamarádka je z toho docela nešťastná, protože je samoživitelka pomoc babiček občas potřebuje.

  Led 14, 2011
 • Obrázek uživatele asi tak
  asi tak (anonym)

  Když nás hlídala babička, mohly jsme my děti jíst to co doma ne, chodily jsme později spát a vúbec byla tak nějak větší volnost. Nikomu z nás to neuškodilo, naopak s láskou dodneška na babičku vzpomínáme.Naopak babička měla v mnohém pravdu,názory lékařů na zdravou výživu se totiž pravidelně měnízměnily.A pro Simonu, myslím, že staří rodiče si zaslouží pomoc za to, že nás vychovali, často se hlavně mamky vzdaly svých zájmů a věnovaly se nám.Kvůli pomoci ve stáří nemusejí pomáhat s vnoučaty, to už by mělo být jen na nich.Někdo vidí smysl života ve vnoučatech, někdo se těší, že konečně začne dělat to, co dřív kvůli dětem nemohl. Znám takové a nátlak jejich dětí, aby se dál vzdávaly svých zájmů hlídaly vnoučata hraničí s citovým vydíráním.Nejlépe to vyřešila moje tchyně, když ji švagrová předávala děti s příkazy, co mají dělat a co jim múže a nesmí dovolit,otočila ji ve dveřích , ať přijde ještě jednou a jen s prosbou o hlídání dítek na měsíc prázdnin, jinak si je má odvést. Ta zkoprněla, ale zmlkla . Od té doby už hlídala tchyně děti mockrát a žádnou újmu neutrpěly.

  Led 16, 2011
 • Obrázek uživatele Takhle se to musí!
  Takhle se to musí! (anonym)

  Když nás hlídala babička,...Babičce tleskám...:)))

  Led 17, 2011
 • Obrázek uživatele Džejkob
  Džejkob (anonym)

  Babičce tleskám...:)))Já taky. Natřela jí to, snaše vykutálený...

  Led 17, 2011
 • Obrázek uživatele jo
  jo (anonym)

  Myslím, že se to tak...tak tak svatá pravda

  Led 17, 2011
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  já jsem u prarodiců prožila nádherné detstvi. Nejvic vzpomínám na léto a na ot, jak jsme se sestrenicemi a bratranci lítali po zahraade a byli na kolotoči a houpačce...dnes k nim jezdí moje deti, ale mají teda nové průlezky bez kolotoče, ale myslím, že je to pro ně krásná změna od počítačů a města

  Kvě 03, 2015
 • Obrázek uživatele Jirina
  Jirina (anonym)

  Tento článek podporuje citové vydírání prarodičů partnera. Nesouhlasím. Prarodiče by ideálně měli být součástí rodiny. Samozřejmě v mezích, ale ne si hledat záminky jak s nimi manipulovat. Prarodiče jsou od toho děti trošku rozmazlovat. Bez nich to není dobré.

  Říj 11, 2019
 • Obrázek uživatele Jirina
  Jirina (anonym)

  Tento článek podporuje citové vydírání prarodičů partnera. Nesouhlasím. Prarodiče by ideálně měli být součástí rodiny. Samozřejmě v mezích, ale ne si hledat záminky jak s nimi manipulovat. Prarodiče jsou od toho děti trošku rozmazlovat. Bez nich to není dobré.

  Říj 11, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama