Kdy je správný čas na rozhovor s dospívajícím

Dospívající jsou citliví na projevy autority a nejlépe si s nimi popovídáme, když k tomu dojde přirozeně, což není právě případ přednášek, v nichž mívají zalíbení dospělí.

O rozhovor se svým dospívajícím dítětem se nepokoušejte, jestliže je rozzlobené, je opilé nebo pod vlivem drog, je ve společnosti kamarádů, sedí u počítače nebo hraje nějakou videohru či telefonuje nebo poslouchá hudbu z přehrávače.

Pravda je, že kamarádi jsou pro dospívající nesmírně důležití, zatímco většina rodičů v jejich očích balancuje na hranici, za níž už člověk patří do starého železa. Přesto nepromarněte žádnou příležitost, kdy si se svým dítětem můžete popovídat. Využijte okamžiky, kdy se s ním ocitnete ve stejnou dobu na stejném místě. Jsou totiž velmi vzácné. Které chvíle jsou vhodné k zahájení společného rozhovoru?

  •  Když se věnujete nějaké společné aktivitě, třeba když společ­ně opravujete motorku, myjete auto, grilujete, prostíráte stůl nebo pracujete na zahradě. V těchto situacích je možné hovořit otevřeněji, protože dospívající nereagují přecitlivěle, rozhovor je přirozenější a nevzbuzuje v nich tak silný pocit, že by s vámi měli jít do konfliktu.
  • Při společné cestě autem. I když to tak nevypadá, poslouchají dospívající všechno, co jim říkáte. Rozhovory v autě jsou pro ně příjemnější, protože auto je neutrální území, na rozdíl od jejich pokoje, kde mohou mít pocit, že jim narušujete jejich osobní prostor. Protože v autě sedíte vedle sebe, je také omezen váš oční kontakt, a konverzace díky tomu plyne přirozeněji a ve větší pohodě.
  • Při sportovních akcích nebo při jiných pravidelných činnostech. Účast na akcích, kde se vaše dítě věnuje něčemu, co ho baví, vám skýtá výbornou příležitost k tomu, abyste mu vyjádřili svou podporu, zájem a také to, že jste na něj pyšní. Koncer­ty, vyhlašování cen nebo akce pořádané školou či sportovním klubem - to všechno jsou příležitosti, kdy můžete dát svému dítěti najevo, že ho máte rádi a že vás zajímá. Proto byste si je neměli nechat ujít.
  • Ve chvíli volna. Když dítě podle všeho odpočívá a nemá nic konkrétního na práci, je to ideální příležitost popovídat si s ním, dozvědět se něco nového a upevnit s ním vztah.

Zdroj: Michael Carr - Gregg - Psychické problémy v dospívání, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama