Kde najít tu správnou chůvu

Potřebujete chůvu? Ale kde ji hledat? Poohlédnout se po někom ze známých a příbuzných, nebo raději zabrousit do neznámých vod? Zkusíme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Oslovit někoho z okruhu blízkých, má jednu velkou výhodu. Víte, co od daného člověka můžete čekat. Stejně tak pro Vaše dítě může být zejména z počátku příjemnější, že se o něj nestará někdo zcela cizí. Tento způsob výběru chůvy má však i svoji stinnou stránku. Zejména, pokud necháváte své dítě s chůvou často, určitě byste byla ráda, aby pečovatelka jednala s dítětem podle vašich výchovných zásad. Když se například rozhodnete, že by Vaše tříleté dítě nemělo sledovat televizi s výjimkou večerníčku, bylo by více než vhodné, aby se to dodržovalo i v době Vaší nepřítomnosti.

Nyní si však představte situaci, kdy u Vás jako chůva figuruje Vaše švagrová nebo kamarádka a dítěti pouští pohádku pokaždé, když si řekne. Cizí chůvu byste na daný problém důrazně upozornila a v případě dalšího opakování pravděpodobně vyhodila. Můžete však důrazně upozornit a následně vyhodit svoji kamarádku či příbuznou bez toho, aby to pošramotilo Vaše vztahy? To zřejmě těžko. Další nevýhodou mohou být diskrétní informace z Vaší rodiny, které najednou začínají kolovat po příbuzenstvu nebo společných známých. Je třeba si uvědomit, že chůva tráví přímo ve Vaší rodině poměrně hodně času a je svědkem mnoha situací. Může si všímat toho, zda máte po ráno ustláno, jestli nemáte od včera ve dřezu neumyté skleničky, atd. Stejně tak se může stát svědkem příležitostných konfliktů mezi Vámi a partnerem. Pro cizí chůvu jsou tyto informace zcela nepodstatné a nemá potřebu a většinou ani možnost komukoliv je z Vašeho okolí sdělovat.

Další možností je při hledání chůvy je hledat chůvu mimo okruh známých a příbuzných. Základní nevýhoda vyplývá již z řečeného, dotyčnou pečovatelku osobně neznáte, proto její výběr a ozkoušení bude trvat pravděpodobně déle. Stejně tak většinou i dítěti nějaký čas trvá si na novou osobu zvyknout. Každá mince má však dvě strany. Pokud Vám hlídá dítě najatá a placená chůva, pak se musí řídit tím, co jí řeknete. V případě porušení pro Vás nemusí být žádný problém chůvu například finančně sankcionovat, pokárat, v nejhorším případě i propustit. Můžete také snadněji určovat podmínky, které pro Vás ideální chůva musí splňovat, ať už je to nekuřáctví, výtvarné nadání či pedagogická škola.

Pokud se tedy rozhodnete vybrat si chůvu mimo své známé, stojí před Vámi další rozhodnutí, zda výběr organizovat sama, nebo ho svěřit profesionální agentuře. O výhodách a nevýhodách obou řešení se dozvíte již příští týden.

Kateřina Černá

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele lol
  lol (anonym)

  chuva jej to sou starosti

  Zář 24, 2010
 • Obrázek uživatele MarieDMama
  MarieDMama

  No s chůvou můžou být určitě starosti ale na druhou stranu někoho jako aupair, bych potřebovala... hledám teď něco jako www.aupair-village.com znáte něco? Hlídání dětí onlini?

  Lis 04, 2013
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Nabízím dlouhodobé i jednorázové hlídání dětí již od miminek. jsem maminka (36let) dvou dětí 10 a 6 roků tak skušeností mám dost,jsem nekuřačka,děti mám ráda , mám skušenost i s hlídáním v rodině holčičky od 6m .a pro dítko je to lepší že je ve svém prostředí.Mohu hlídat od 8 do 14.30 hod nebo dle dohody , nejdéle však do 16.00 občas Olomouc......vackovape@seznam.cz

  Led 05, 2014
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Dobrý den, já mohu vřele doporučit aplikaci na hledání slečen nebo paní na hlídání dětí. Babysitting.today

  Říj 23, 2017
 • Obrázek uživatele Maminka
  Maminka (anonym)

  dítě potřebuje hlavně mámu a tátu. Rodiče starejte se o svoje dítě protože prachy nejsou všechno.

  Říj 23, 2017
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Mají chůvy i nějaký úbor nebo dojde v teplakach či nepohodlných ryflich?

  Říj 23, 2017
 • Obrázek uživatele kecy v kleci
  kecy v kleci (anonym)

  jejich paní jim zajistí livrej

  Říj 24, 2017
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zdravím, někdy potřebujete pohlídat dítě z důvodu, třeba vlastní prohlídka u lékaře nebo některé maminky chtějí hned do práce, ale jen na pár dní v měsíci. Věřím, že se maminky starají o své děti, jen občas ten záskok potřebují a když ho nemají u příbuzných nezbývá jim nic jiného než ta chůva.

  Pro 07, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama