Reklama

Kašel u dítěte

Kašel je podle dětské lékařky Dagmar Böhmové nejčastějším důvodem, proč rodiče přijdou s dítětem do ordinace. Považuje za důležité, aby rodiče uměli rozpoznat typy kašle a určit, zda se jedná o příznak vážnějšího onemocnění, nebo neškodný příznak lehkého nachlazení. Pokud dítě kašle ve vyčerpávajících záchvatech nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva lékaře nezbytná, stejně jako při podezření na vdechnutí cizího tělesa, upozornila.

"Kašel je obranný mechanismus, který čistí dýchací cesty při onemocnění a zvýšené tvorbě hlenu a při vdechnutí cizího tělesa, třeba části potravy. Bývá častým příznakem onemocnění dýchacích cest," popsala lékařka.

Nejčastěji souvisí kašel s virovým onemocněním horních cest dýchacích. Návštěva lékaře není v tom případě nutná. Kašel často sám odezní s dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota či škrábání v krku. "Přetrvá-li však kašel při běžném nachlazení déle než deset dní až dva týdny, měl by rodič s lékařem situaci konzultovat," řekla Böhmová.

Častou příčinou kašle je zvýšená tvorba hlenu při rýmě. Hlen zatéká do zadního nosohltanu a hrtanu a dráždí dýchací cesty ke kašli. Ucpaný nos zprůchodní nosní kapky. Dítě by mělo spát s podloženou hlavou v dobře větrané místnosti s teplotou vzduchu do 20 stupňů Celsia. Důležité je zvlhčování vzduchu. Samozřejmostí je přísně nekuřácké prostředí.

Kašel může být suchý, dráždivý nebo vlhký, kdy dítě vykašlává. Suchý kašel vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník, přitom si dítě neodkašle. Obvykle provází virová onemocnění. Večer se obvykle kašel zhorší, když dítě ulehne. Malý pacient by proto měl dostat lék na zklidnění, který kašel utlumí, aby si odpočal a vyspal se.

Reklama

Vlhký kašel zpravidla přichází po odeznění kašle suchého. Sliznice tvoří ve zvýšené míře hlen, který se hromadí v dýchacích cestách. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, ale naopak vhodnými přípravky vykašlávání podpořit, doporučila lékařka. Kašel by měl postupně odeznít asi do deseti dnů. Pokud přetrvává nadále, je třeba vyšetření u dětského lékaře.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jarka (Út, 18. 9. 2012 - 16:09)
Ani nerozlišuju jaký kašel to mají, vždycky jim dám sirup a namažu hrudníčky psím sádlem z lékárny. Hezky se nechají, protože má na obalu pejska, ale ze psa není a často je po prvních pár dnech po kašli ani nemusíme zůstávat doma.
Lenka (St, 26. 9. 2012 - 10:09)
Taky používáme psí sádlo a je opravdu skvělé. Malou po něm kašel přechází doslova za noc a mě taky často pomáhá.
Veronika (Út, 22. 10. 2013 - 11:10)
Já na kašel u dětí používám stopkašel pro děti. Je určen už od prvního roku dítě což je velké pozitivum a taky obsahuje betaglukany na oslabenou imunitu. Máte někdo podobné zkušenosti?
Petra (So, 9. 11. 2013 - 21:11)
Stopkašel sirup mi doma nesmí chybět, je výborný proti kašli i na odkašlávání, ale nemohla ho naše rok a půl stará dcerka, proto jsem ráda, že už je i stopkašel pro děti, vyléčí kašel a ještě posílí imunitu
Milda (So, 16. 11. 2013 - 12:11)
Ahoj, moje neteř bývala často nemocná. Často jí trápila rýma, kašel, teploty. Sestra vyzkoušela alternativní léčbu a po necelých 3 měsících zjistila, že už malá není nemocná. Dříve musela mít samé ATB. Nevím přesně co užívala, ale rád to zjistím. Můj mejlík je [email protected]
Milda (So, 16. 11. 2013 - 14:11)
Ahoj, moje neteř bývala...Milan, 8.8.2013 17:35:21
Ahoj, moje manželka trpěla od porodu na hemeroidy. Lékař jí pořád dával nějaké čípky a bohužel se to nezlepšilo. Jednou jsem se dočetl o alternativní medicíně a zkusil jsem jí koupit. A opravdu pomohla cca do 2 měsíců bylo skoro po hemeroidech. Klidně tady na sebe nechám mejlík, kdybyste chtěli napsat co to užívala. Tak zatím a mejlík je [email protected]

7.8.2013 17:03 - Milan
Ahoj, moje kámoška měla dlouhé roky problémy se štítnou žlázou. Nedávno jsem se s ní sešel na kafe a jak jsme tak mluvily o životě, říkala, že už konečně nemá problémy se štítkou. Prý našla nějakou alternativní medicínu. Tak pokud chcete klidně se jí zeptám co to měla. Nechám tady na sebe mejlík [email protected]

16.11.2013 14:53 - Milda
Ahoj, moje mamka trpěla ukrutnými a častými migrénami. Jednou se dostala k alternativní medicíně a od té doby už nemusí brát prášky a migrény jsou také pryč. Už je to zhruba 2 roky a žádná migréna nebyla. Když tak tady na sebe nechám kontakt a moc rád pro Vás zjistím co brala... to je to nejmenší co můžu udě[email protected]

16.11.2013 14:54 - Milda
Kurňa, já úplně zapomněl, že jsem prodavač OKG sraček. Teď jsem si vzpomněl.
Milda (So, 16. 11. 2013 - 15:11)
Sháním něco na sklerózu. Nevíte o něčem?
Iva (Ne, 17. 11. 2013 - 10:11)
Stopkašel sirup mi doma...I Stodal je moc dobrý na různé typy kašle. Syn mívá takový ten dráždivý noční kašel a do 15 min. po podání je klid.
Mimo téma (Ne, 17. 11. 2013 - 11:11)
Milan, 8.8.2013...Prodavači OKG, Herbalife, Oriflame, atd. se diví, že je lidi posílají někam a nechtějí s nimi nic mít.
Po přečtení příspěvků "Milda" se už ničemu nedivím. Proč z lidí dělá blbce? To si nemůže na nic vzpomenout, ale klidně zaplaví diskusi svými příspěvky? Myslí si, že to dodá na věrohodnosti? Tak blbí lidi nejsou....
Reklama