Kardiologové varují děti a dospívající před pitím energetických nápojů

V současné době konzumují děti a mladiství stále více energetických nápojů. Tedy těch, které obsahují kofein, taurin, cukr nebo sladidla a další povzbuzující ingredience. Bohužel velké množství spotřebovaných nápojů, a v nich obsažený kofein, u nich může vyvolat závažné nežádoucí příznaky, jako je srdeční arytmie a zvýšený krevní tlak. Kombinace s alkoholem pak může být pro nevyzrálý organismus dokonce smrtelná.

Negativní dopad konzumace tzv. energy drinků potvrdily prestižní odborné zahraniční studie, které se zaměřily na vliv povzbuzujících látek na dětský a dospívající organismus. „Látky jako je taurin nebo guarana, které se zcela běžně vyskytují v energetických nápojích, mohou způsobit závažné komplikace zejména v kombinaci s alkoholem. Může dojít i k selhání ledvin, srdečnímu záchvatu či náhlé srdeční zástavě,“ říká Prof. Dr. med. Renate Oberhoffer, předsedkyně Pracovní skupiny pro prevenci AEPC z pediatrické kliniky v Mnichově.

Kardiologové zároveň upozorňují, že mladí lidé nejsou dostatečně informováni o možných důsledcích konzumace energetických nápojů na jejich organismus. Riziko hrozí nejen u dětí užívajících léky či u dětí v pubertálním období, které se již se srdečními obtížemi léčí, ale i u ostatní populace této věkové kategorie. Zvýšená konzumace energetických nápojů má totiž vliv na fyzickou aktivitu a v dlouhodobém horizontu rovněž na vývoj organismu a jeho chování.

Zvyšující se spotřeba tzv. energy drinků byla jedním z témat prestižního 49. Výročního sjezdu AEPC (Association for European Paediatric and Congenital Cardiology), který byl věnovaný srdečním onemocněním u dětí a dospělých s vrozenou srdeční vadou. Kardiologický kongres se v Praze konal ve dnech 20.-23.5.2015. Pořadatelem sjezdu bylo Dětské kardiocentrum 2. LF UK a FN v Motole, poskytující péči dětem se srdečním onemocněním z celé ČR.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama