Jsou tělesné tresty účinné?

Ve snaze zjistit účinek tělesných trestů vedli ve Spojených státech studii na vzorku patnácti set dětí od 2 do 4 let. Vědci si rozdělili rodiče do tří skupin:

-     rodiče přesvědčení, že jediným účinným opatřením je pohlavek;

-      rodiče udělující pohlavky jen příležitostně;

-      rodiče, kteří nikdy děti nepohlavkují.

Z výsledků studie vyplynulo:

-      Děti, které jsou trvale pohlavkovány, se stále snaží dělat to, co je zakázané, zatímco děti rodičů, kteří je pohlavkují jen občas anebo vůbec, nejsou tolik tvrdohlavé a snadněji respektují stanovená pravidla.

-     Po šesti měsících vědci provedli test duševního vývoje dětí. Zjistili, že děti, které nebyly bity vůbec a nebo jen málo, byly mnohem více schopny spolupráce než děti, které byly trestány tělesně.

Co v dítěti probouzejí?

Rodinný poradce Jan Uwe-Rogge, který je zároveň odborníkem na komunikaci, uvádí: „Pravidelné tělesné tresty dítěti nepomáhají změnit chování. Rány nebo odepření lásky nepředstavují alternativní pedagogickou metodu a nejsou zárukou zlepšení. Jediným důsledkem může být jen posílení nepřátelských citů a vzájemné neúcty. Navíc tímto způsobem jednání odhalujeme, že nedokážeme řešit konfliktní situace. Tyto tělesné tresty jsou jakousi formou msty, která vyvolává další kolo odplaty.“

Dítě „přesvědčené“ ranami si nemyslí, že musí udělat to, co mu přikážeme, protože to je správné, ale protože jsme větší a silnější. Cítí se uražené, obětí násilí a hromadí se v něm zášť, která může vyprchat až po delší době.

V tomto bodu se shodnou všichni odborníci.

„Konečným cílem dodržování kázně je dosažení sebekontroly a dítěti nemůžete pomoci, pokud se sami neovládáte. Sebeovládání však nedosáhnete se mstivým přístupem ve smyslu: ,Když mi někdo ublíží, mám právo mu to oplatit',“ potvrzuje Raphael Hirsch.

Musíme se vědomě snažit o změnu postoje a mít na paměti, že i když se cítíme zraněni slovy nebo činy svých dětí, neznamená to, že jim máme urážku oplácet.

Běžné užívání tělesných trestů děti chápou jako sdělení, která mají rozsáhlý vliv na jejich povahu.

„Jsi špatný/špatná a nezasloužíš si, ani abych tě měl/a rád/a, ani abych si tě vážil/a.“

Je-li dítě bito, necítí ani lásku, ani úctu. Nabude přesvědčení, že si opovržení zasluhuje, protože za nic nestojí. Prostě se cítí špatné, protože vidí, že jeho chování proměňuje rodiče v osoby, které mu bitím projevují nenávist.

Aby nemuselo trpět, používá různé obranné mechanismy:

-     Tváří se jako „tvrďák“. Snaží se obrnit proti citům, aby ho nebolel nedostatek lásky. Postupem času se stává necitelným a přestává vnímat potřeby ostatních.

-      Trpí depresemi. Necítí se dost dobré, aby si zasloužilo rodičovskou lásku, a proto obrátí hněv, který k nim cítí, vůči sobě - začne být ­autodestruktivní, o nic se nesnaží, ztratí ideály a cíle.

-      Začne být nadměrně znepokojené. Dítě, které je trestáno, káráno a bito, reaguje až chorobně znepokojeným sledováním svého chování, aby se vyhnulo možnému pochybení a následným ranám. Vymýšlí si magické rituály, jimiž se snaží uchránit před nebezpečím, kterému se cítí trvale a svévolně vystaveno. Raději se trestá samo, aby předešlo trestu od rodičů.

-      Uzavře se do sebe. Rodič, osoba, která by ho měla mít ze všech lidí na světě nejvíc ráda a měla ho chápat, se znenadání a často bezdůvodně (aspoň dítě to tak vnímá) proměňuje ve zlého obra, který ho bije a trestá. Na základě opakující se zkušenosti si dítě odvodí, že blízkost druhé osoby přináší zraňování, násilí, bití. Proto se naučí ­držet se stranou, spíše se uzavírat do sebe, být ve vztazích stále ve střehu a nepopouštět uzdu svým citům.

„Je správné ubližovat slabším.“

Dítě tíhne k přenášení agrese, kterou muselo trpět, na další osoby. A proto si vybije vztek na menším sourozenci nebo na tišším spolužákovi.

Časem začne násilí považovat za normální a přijatelný způsob řešení konfliktů. Jestliže ho bijí rodiče, lidé, kteří by ho měli milovat a pomáhat mu, proč by to nemělo dělat také?

Dítě trpící tyranií silnějšího se naučí utlačovat slabší. Bývá-li doma často tělesně trestáno, šikanuje spolužáky nebo děti ze sousedství.

„Neumíš se ovládat, musí to za tebe učinit někdo jiný.“

Dítě nabude přesvědčení, že neumí ovládat své chování, a proto na ně musí někdo dohlížet. To je pak překážkou, aby dospělo k samostatnému rozhodování. Protože se bude neustále bát selhání a následného trestu, naučí se navíc lhát a skrývat své city.

Co když nám „uletí ruka?“

Stát se to může. Byli jsme vzteky bez sebe, cítili jsme se uražení a nedokázali jsme se udržet. To však není podstatné, protože máme možnost nápravy a navíc ji můžeme využít ke společnému růstu.

Děti jsou moralisté, potřebují jistoty a přesně dané meze. Jestliže je překročíme, chtějí od nás potvrzení, že všechno bude jako dřív, nehledě na výbuch vzteku.

Především je tedy vhodné před dítětem přiznat, že jsme se přestali ovládat.

Požádejme ho o prominutí. Požádat dítě o odpuštění je důležité z celé řady důvodů.

-     Vidí-li, že se k němu chováme jako k sobě rovnému, pociťuje to od nás jako potvrzení své důstojnosti.

-      Díky napodobování se od nás naučí požádat o prominutí.

-      A nakonec tím, že umožníme navázání dialogu, přimějeme ho přemýšlet nad tím, že svým chováním může u lidí vyvolat nezvladatelné reakce. Zkusme mu povědět: „Je mi to líto. Prosím tě, abys mi to odpustil, ale opravdu jsi mě rozzuřil.“

Vysvětleme mu svůj pohled, své potíže a dítě požádejme, aby nám pomohlo mít ho rádo, protože ho ve skutečnosti opravdu moc milujeme.

Ukázka z knihy Máte neklidné dítě? (Portál )

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (133)

 • Obrázek uživatele v
  v (anonym)

  rucne strucne, to byl za mych mladych let bezny prostredek a nepozoruji, ze by na mne zanechal jakekoliv nasledky, uspesne jsem vystudoval 3 vysoke skoly, z toho jednu v Norsku a mam skvely job. Na nektere jedince plati jen poradny remen na holou. Tahleta "korektnost" je cesta do pekel a k fasismu.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  Nařezáno vařečkou jsem dostala 2x v životě - jednou, když jsem ve čtyřech vyrazila sama do světa a podruhé, když jsem u tety ukradla pár věcí - dalo mi to nasrozuměnou, že to se nesmí, což jsem do té doby coby malé dítko nevěděla. Jinak mne to nepoznamenalo. Něco jiného by asi bylo, kdybych byla bita denně kvůli blbostem. Víc myslím škodí pravidelné nadávky a neustálá kritika dítěte.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele ----
  ---- (anonym)

  Nařezáno vařečkou jsem...Vidíš to, Kláro a já bych v prvním případě nařezal spíše tomu, kdo nezabránil, že jsi se vydala do světa.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  Vidíš to, Kláro a já bych...:-) tak to by bylo hodně těžké, nikdo nemohl očekávat, že se takovýto plán zrodí v mé hlavičce - jako vždy jsem si hrála s dětmi před barákem na sídlišti a pak jsem najednou křikla na tátu, který byl na balkóně, že jdeme ještě s jednou kamarádkou do světa - sice křičel,že nemáme nikam chodit, ale to už jsme byly na cestě... jinak v té době před třiceti lety bylo zcela normální, že si malé děti hrály samy na sídlišti a rodiče je jen občas kontrolovali z okna

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele ----
  ---- (anonym)

  :-) tak to by bylo hodně...Jo, ve 4 letech to bylo hodně normální.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele Astra
  Astra (anonym)

  Tak asi budu za exota, ale u nás dostával jenom brácha a mně to přišlo nefér. Když něco proved, dostal na vybranou buď domácí vězení, nebo sekec. Táta mu vždycky řek: tak si vyber budeš baba nebo chlap? A když řek, že chlap, tak hned dostal a potom klidně směl jít ven, dívat se na televizi, prostě žádný zákazy. Já furt něco nesměla. A když jsem třeba jednou opravdu chtěla s holkama na koncert, tak jsem tu možnost výběru bráchovi záviděla. Táta na to měl svůj názor: holky se nebijou, výprask je klukovská záležitost. Jinak si myslím, že tělesný tresty spíš nefungujou.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele lv
  lv (anonym)

  musíme rozlišit co je tělesný trest. je rozdíl lehčí pohlavek, výprask vařečkou nebo rukou a dalšími. Já jsem byl "bit" od mamky skoro za každou pitominu - jsem dostal pohlavek. A že jich nebylo málo - a to jsem nebyl žádné zlobivé děcko - právě naopak - ve škole o mě ani nevěděli,furt jsem seděl a nikdy nezlobil. A rozhodně to na mě nechalo následky(ty pohlavky). Nebo by se to spíš mohlo nazvat nesebevědomý, ušláplejší atp - ono totiž nezůstalo u pohlavků ale bylo tam "ustavičné nenápadné nahlodávání sebevědomí", jako že co z tebe bude(když jsem dostal někdy trojku(učil jsem se nadprůměr dobře),ty budeš jen kydat hnůj u krav a další neustálé vyčítání něčeho. Pak jak z takohého děcka má vyrůst sebevědomý, průbojný a milující(někoho) jedinec, když to neměl od koho pochytit a byl matkou neustále takto "deptán"?. Samozřejmě, nemůžu to svádět jen na matku, ale kdo jiný by děcku měl dát v jeho prvních letech života lásku, vzor, podporu a obětavost než rodiče? Pro mě už je to zbytečné, já už jsem to prožil, ale rodiče, kteří mají(budou mít) děti, by se měli zamyslet, jak se k nim mají chovat, co mají říkat, protože takový člověk z nich pak vyroste.. konec

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Tak mala decka nemaji rozum, zajimavejsi by bylo zjistit, jaky odstrasujici ucinek maji telesne tresty na dospele lidi. Ja bych urcite neudelal nic, kdyby mne hrozilo petadvacet na holy zadek liskovym prutem.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele chytré radio
  chytré radio (anonym)

  Astro to máš náhodou docela tolerantního tátu. Kolik rodičů na výběr nedá a rovnou fackuje, žejo. A měl pravdu, ona je to spíš klukovská záležitost, právě když je to na základě dobrovolnosti. Ty by jsi snad souhlasila s tělesným trestem, když se mu můžeš vyhnout? Já myslím, že koncert nekoncert, ještě bys byla ráda, že domácí vězení nebolí. Protože jsi holka. Ale každej správnej kluk chce ukázat, že není srab a taky radši něco vydrží, než aby musel dřepět doma.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  musíme rozlišit co je...To souhlasím. Rozhodně jsou horší pohlavky z každou pitominu, často spojené s adáváním a snižováním sebevědomí než výprask, když si to dítě opravdu zaslouží a proved něco, co ohrožuje jeho zdraví či zdraví někoho jiného, třeba sourozence. Já jsem tenvýprask od mamky též brala, prože jsem si uvědomila, že o mne měla hrozný strach a že mne bije ze zoufalství a proto, abych něco podobného nikdy již neudělala. Téta ten mi spíš při každé příležitosti nadával a to určitě má větší vlv na psychiku dítěte, na jeho sebevědomí atd. Ale Iv teď si dospělá a je třeba znovu najít sebevědomí a rodičům ty nezdary ve výchově odpustit, jinak se tím budeš jenom trápit nebo se na tov ymlouvat.

  Říj 18, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Mně dost často bohužel rupnou nervy a malýmu jednu střelím na zadek (jsou mu 2 roky) a ještě u toho na něj ječím. Zjistila jsem, že účinek to nemá žádný, a to ani pak do budoucna, protože za chvíli to udělá znovu. Ale jak si s ním jinak poradit, když prostě neposlouchá, nebo spíš většinou úmyslně neposlouchá? Některé věci stačí vysvětlit, to je fakt, hlavně, když použiji něco jako "když se teď poslušně oblíkneš a půjdeš ven, stavíme se v obchodě pro něco dobrého". Ale taky nevím, jestli je to dobrá metoda. A někdy prostě dělá naschvály a když odejdu a nevšímám si ho, připadá mi, že on vlastně vyhrál, tak nemám autoritu a když ho plácnu, tak vlastně taky ne. A to je několikrát denně, když cokoliv má udělat, schválně uteče apod. Jinak jsou případy, kdy to pochopí správně, když hodí na děti písek a plácnu ho pořádně přes ruku, tak to pak už neudělá (většinou). Ale takový ty denní věčný naschvály, jak je řešit? Abych úplně neztratila autoritu a nebyla za mámu hysterku?

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Kiki
  Kiki (anonym)

  lili: Smysl tělesného trestu je, a teď se nelekni, aby to trestaného bolelo a už to neuděal ze strachu z bolesti. Viz rákostky, vařečky atd. Pokud synka lehce plácneš, ani to žádný smysl mít nemůže. Syn mojí kamarádky třeba zlobí, ona ho plácne a on schválně nastaví ručičkya říká "ještě". Kdyby ho plácla tak, že by ho to bolelo, určitě by ještě neříkal. Skutečně mu naplácat, je dneska kvalifikováno jako týrání a třeba mě by se to příčilo. Takže tělesné tresty jsou celkem k ničemu... i když by je děti někdy potřebovaly.

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Kiki, díky za odpověď. No já bych ho chtěla vychovat dobře (jako asi každá máma), ale někdy mám pocit, že hned na začátku už něco kazím. Že si neporadím a místo toho jsem hysterická. Za chvíli se ze mě začně dělat srandu. :-p

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Rány padají tam, kde došly argumenty.

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Rány padají tam, kde došly...1,0-2,5 leté dítě argumety nepochopí - leda tak ty, že, když něco neudělá, co se nám nelíbí, dostane sladkost - avšak ani toto nevydrží na dlouho, navíc to dítěti zadělává na zdravotní problémy. Já měla zkušenost s dcerkou, když lezla na velmi nebezpečné místo, že nepomáhaly žádné agrumenty a vysvětlování, jak by si mohla udělat bebíčko, jak by plakala, jak bych já plakala, kdyby se jí něco stalo - prostě jí tam bavilo lézt a lezla tam i natruc - čím víc se mi to nelíbilo, tím to pro ni byla větší výzva a zábava - myslím, že v takovém případě, kort, když si dítě může opravdu ublížit, je naplácání na místě. Samozřejmě, že staršímu dítěti by to již vysvětlit šlo nebo již fungují různé zákazy oblíbené činnosti - ale u batolete to nefunguje.

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Nebral bych to vážně, ten test dělali Američani. V USA jsou tělesné tresty zakázané a Američani si tímto testem chtěli dokázat, že je to tak správné. USA spolu s dalšími státy se zákazem tělesného trestání dětí jako je např. Kanada, Velká Británie, Švédsko atd. to jsou státy, které se doslova proslavily bandami nezvladatelných mladistvých chuligánů. Naproti tomu v Japonsku (také vyspělá země), žádné bandy nezvladatelných chuligánů nikdy neřádily a navíc Japonci jako národ (na rozdíl od Američanů či Britů) mají jedno z nejvyšších průměrných IQ na světě, asi to bude tím, že tam když dítě za porušení zákonů jako rodič odmítnete "tělesně" potrestat, tak Vám ho prostě odeberou z péče.

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele tak moment
  tak moment (anonym)

  V USA tělesné tresty NEJSOU zakázané. Naopak - povolují se i na školách, říkají tomu "paddling", protože na to maj takovou plácačku (pádlo). To je ta americká dvojí morálka. Vášnivější polibek ve filmu už je skoro prnografie, sprostý slova se cenzurujou, puritánství úplně šílený, mladý lidi tam nic nesměj, ale výprasku se jim dostane.

  Říj 30, 2010
 • Obrázek uživatele takmomentjevul
  takmomentjevul (anonym)

  V USA tělesné tresty NEJSOU...Ve vetsine skolach v USA jsou telesny tresty uz zakazny a ve zbytku budou zakazany brzo. Unika mne ale souvislost mezi telesnymi tresty na skolach a "uplne silenym puritanstvim", coz je ovsem taky daleko slozitejsi, nez si cesky ignorantni hlupak jako ty muze myslet. V USA jsou stovky TV kanalu, vetsinou po drate a tam se sprosta slova pouzivaji, vasnive se na nich libe a je tam i nahota, ba dokonce i pornografie. To proto, ze kdo si kanaly po drate objedna je si toho vedom a predpoklada se, ze zaridi, aby to nevidela decka. A mlady lidi muzou v USA hodne a proto jsou taky proslavane samostatnejsi, nez napr. mladez ceska. Tomasi, ty ses dalsi cesky blb. Ano, Japonci maji jedno z nejvyssich IQ na svete, ale nikoliv na rozdil od Americanu a Britu, ktery rovnez maji jedno z nejvyssich IQ na svete, vyssi nez napriklad Cesi, kteri na belochy maji IQ skromne.

  Říj 30, 2010
 • Obrázek uživatele MiladaL
  MiladaL (anonym)

  Mně dost často bohužel...ahoj Lili, je dobře, že sem píšeš a přemýšlíš o tom. já mám dvě děti 4 a 2 roky. Můj názor je ten, že nelze čekat u 2letého, že Tě poslechne. Ani u 3letého. Plně se ztotožňuji s tím, co vyplývá z článku - úctu lze získat jen obětavostí a trpělivostí. A pokud nemáš úctu, nemůžeš mít ani autoritu, alespoň ne dlouhodobě. Doporučuji převratnou knihu Respektovat a být respektován, vše je tam podrobně a přehledně popsáno. přeju Ti hodně krásných chvil s Tvým dítětem.

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele tak moment
  tak moment (anonym)

  Samozřejmě si můžeš myslet, že všichni kolem jsou volové, ale nejdřív se zkus informovat. Tzv. paddling (výprask plochým prknem) je povolen jako trest na školách v USA ve státech: Alabama, Arizona, Arkansas, Colorado, Florida, Georgia, Idaho, Indiana, Kansas, Kentucky, South Carolina,Louisiana, Mississippi, Missouri, New Mexico, North Carolina, Oklahoma, Tennessee, Wyoming a Texas. Připadá ti to, že jsou tělesný tresty skoro všude v USA zakázaný? A s tim, co píšeš o IQ Američanů, je to podobný. Mimochodem puritánství: 3 vteřiny viděla Amerika prso Janet Jacksonový a do týdne změnili vysílací předpisy

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele takmomentjevul
  takmomentjevul (anonym)

  Samozřejmě si můžeš...V tech statech to muze byt povoleny, ale zakladni skoly spadaji do skolnich distriktu (v prumernem state jsou jich stovky), ty jsou rizeny volenymi cleny skolnich rad a ve vetsine distriktu jsou telesny tresty zakazany bez ohlednu na to, jestli jsou v tom kterem state povoleny. Vetsina ucitelu taky odmita telesne trestat i kdyz jim to (mensina) skolnich rad povoluje. IQ Americanu je vyssi nez Cechu i kdyz jsou do prumeru zahrnuti cernosi (iq 85) a hispanci (iq 87), takze muzeme prepokladaat ze americti belosi maji IQ podstatne vyssi, nez Cesi. To je prekvapko, ze lidi, kteri vybudovali takovou hopodarskou a vedeckou supervelmoc nejsou primitivove, vid? Nehoda Janet Jacksonove se stala behem vysilani TV spolecnosti CBS, ktera vysila zdarma a jeji vysilani lze prijimat pres antenu, takze to muze videt kazdy, kdo zapne TV, vcetne decek. A protoze jde o vlny, ktere patri americkemu lidu, vladni agentura FCC dohlizi na to, aby byly dodrzovany jiste standarty. FCC za nehodu Jacksonova dala CBS pokutu, ale ta byla po odvolani zrusena. Ty stovky kanalu, ktere si vetsina americanu predplaci a ktere vysilaji po drate a pres satelity, muzou vysilat co chteji a nepodlehaji dozoru FCC. Tam se muzes divat treba i na pornografii, protoze ti na to prvni clanek americke ustavy dava pravo. Ty mas pravo i na antiamerikanismus, ale nemel bys placat nesmysly.

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele tak moment
  tak moment (anonym)

  1)Podle Human Rights Watch und American Civil Liberties Union (ACLU - zpráva z r. 2008) dochází téměř na polovině amerických škol k paddlingu, ročně to je okolo 200 000 případů Podle statistik, které vede federální vláda USA je to skoro půl milionu ročně 2) amrické a evropské testy IQ nemají stejnou numerickou škálu. Výsledky se pak přepočítávají a záleží na způsobu přepočtu. Kromě toho se jenom v Evropě používá několik testů s různými výsledky (Binet-Simon-Test, Ravenův test, Hamburg-Wechsler test atd.) V jednom máš IQ 95, v dalším 125....nakonec nevíš, jestli jsi génius nebo retardovanej. Všechny testy se normujou v každým státě zvlášť, aby IQ 100 mělo nejvíc lidí, aby jenom zlomek procenta měl nad 130 atd. Takže mezinárodní srovnávání nikdo moc vážně nebere 3)Jacksonová a Timberlake se kvůli aféře s bradavkou dostali před soud. Vyšetřování FCC trvalo od září 2004 do července 2008 a hrozilo jim 550 000 dolarů pokuty. To všechno kvůli několikavteřinovýmu záběru na nějaký prso! To by se u nás nestalo. Proč? Prostě proto, že u nás si polovina voličů nemyslí, že bůh stvořil zemi za 7 dní, že erotický filmy a masturbace jsou hřích a že nevěřící příjdou do pekla. Taky si většina z nás nemyslí, že třívteřinovej pohled na ženský prso nás "mravně počkodí". Asi nám chybí to potřebný IQ

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele takmomentjevul
  takmomentjevul (anonym)

  1)Podle Human Rights Watch...1) USA ma 310 milionu obyvatel takze 200,000 pripadu rocne neni moc, i kdyby statistika techto velmi levicovych organizaci byla pravdiva. V kazdem pripade si muzou americky rodice zvolit takove skolni rady, ktere paddling nedovoli. 2)Jestli si myslis, ze Americane maji nizke IQ a Cesi vysoke, myslis si to, ale vysledky obou narodu mluvi za sebe. 3)USA jsou i mezi demokratickymi staty unikatni svou svobodou projevu, ktera je temer totalni. CBS sice dostala pokutu a musela se (uspesne) odvolat, ale zato American muze beztrestne rict a udelat daleko vic veci, nez obcan jakekoliv jine zeme. A v Cesku dostavaly programy jako VyVoleny jednu pokutu za druhou. A mne osobne vic nez nabozenska vira vadi v Cesku rozsireny nazor, ze komunisticka diktatura byla lepsi, nez demokracie. Tim koncim, takze se nemusis obtezovat mne odpovidat.

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele klid
  klid (anonym)

  Tak se nehádejte. Každej máte pravdu v něčem. takmomentjevul má pravdu, že svoboda projevu je v Americe větší než u nás. A tak moment má zase pravdu, že část Američanů jsou pořádný evangelikálové. Radši mi řekněte co si myslíte o tomhle: Jeden americkej student (původem z Texasu) mi říkal, že Evropani jsou změkčilý, protože ve škole ani doma na ně nikdo nesmí vztáhnout ruku. Děcka to vědí a přerůstaj rodičum přes hlavu. Za život nedostanou ani pohlavek a pak jsou z nich rozmazlený měkoty a malý tyrani. U nich doma platilo, že pořádnej kluk si má jednou za čas užít pořádnej výprask, aby z něj nebyl srab. Když v 15 neví, jak chutná normální facka, bude rozmazlenej maminčin mazánek, co všechny komanduje. Tak to byla celá ta jeho filozofie. Proti Evropě jinak nic neměl. Líbily se mu evropský filmy, evropský města, obdivoval českej smysl pro humor. Ale jsme prej změkčilý. Co si myslíte vy? Má pravdu? Plácá nesmysly?

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele tak moment
  tak moment (anonym)

  O čem se to hádáme? Já si vůbec nemyslím, že by Češi byli lepší (nebo chytřejší) než Američani. A že maj v USA větší smysl pro svobodu projevu než v Evropě, to uznávám. Já o tom začal proto, že tu někdo pořád tvrdil, že zákazy fyz. trestů jsou jenom taková hloupá móda, která k nám přišla z Ameriky. Tak jsem chtěl říct: "tak moment" - žádná módní vlna a už vůbec ne z Ameriky. A k tomu Texasanovi: jo, to se u nás taky říkalo, že "správnej kluk" si to "má zažít". Ale to jsou takový "chlapácký" rady, to snad máme na víc, ne? K čemu všechna ta civilace a pokrok, když nakonec neumíme vychovat vlastní děti bez násilí?

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele máta peprná
  máta peprná (anonym)

  Tak to nebude tím, že je to Texasan, to bude tím, že je to primitiv, těch tu máme u nás taky dost.

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele Taly-G
  Taly-G (anonym)

  představte si, že z těch dětí, co nedostávají na zadek, vyrostou úplně normální lidi. a naopak, že z těch, co jsou biti jak žito a bití dokonce patří k výsostným výchovným metodám jejich rodičů, vyroste přesně ta pakáž, co teď žije v české republice. jinak české děti spolu s bitím získávají od rodičů danajský dar: hrůzu ze spontánnosti. to poznáte třeba podle publika na koncertě. v opeře se volá bravo, ale v čr ne. zato se u nás lidi rozjedou po alkoholu, to by jim šlo úplně nejlíp.

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele Bearnsdorf
  Bearnsdorf (anonym)

  představte si, že z těch...bohuzel, asi mate pravdu s temi koncerty.

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  "správnej kluk" si to "má zažít", jo? No takovýho chlapa, kterej to říká, bych kopla mezi nohy....aby si to správně zažil!

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  jo jen ty děti rozmazlujte, nakonec nařežou oni vám

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Sasanka
  Sasanka (anonym)

  Hele ono to tak někdy vypadá: mladej provokuje a nedá pokoj dokud si tu sekanou nevykoleduje. Jako by mu přesně o to šlo. A když dostane, tak je najednou klid a spokojenost.

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  No to je blbost! Jasně, že je po výprasku klik, protože je zklamanej a uraženej a ne proto, že by konečně dostal, co chtěl.

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele jÁ
  jÁ (anonym)

  Škoda každé rány která padne vedle! Jo to drahnými léty osvědčenej spůsob výchovy. Ty moderní způsoby výchovy nějak nezabýrají a vidíme to na té dnešní mládeži. Fetování nebo užívání drog, chlastání všeho co teče krom rozeschlejch necek, unuděná mládež která nemá před něčím respekt, to jsou všechno následky. Až vám vlastní děti rozbijou hubu a okradou, aby měly na fet, automaty, děvky a chlast budete moci sami sobě poděkovat. Vychovali jsme se ženou 3 děti a sami dnes uznávají, že jsme je drželi zkrátka a že to bylo potřeba. Nemusíme se ani za jednoho stydět!!!

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Pro jÁ
  Pro jÁ (anonym)

  Byl bych rád,kdybyste,až budete jednou trávit čas v domově pro seniory,nebo LDN,zastával tytéž názory,hlavně v případech,kdy vám ošetřující personál nějakou vrazí,protože:nesnědl jste "chutný" oběd,pomočil jste se,pokálel...Pak jistě vaše metody - Škoda každé rány,která padne vedle-uvítáte!A budete si žádat rány přidat,že?Protože si to vlastně zasloužíte,ne?Váš pohled je laciný a primitivní.Už před mnoha lety,různé výchovné metody popisoval pediatr Matějček.To byl člověk,který na rozdíl od vás,pomohl tisícům dětí i jejich rodičům.Nikde jsem se u něho nedočetl,že by zastával váš pohled.Rovněž Mudr.Koukolík,neuropatolog,popisuje trefně to,jak také vypadá výsledek výchovy,kterou zastáváte...Z mého okolí znám kluky,kteří měli otce jako jste vy.Dva z nich jsou členy sekty,další dva dochází na psychiatrii už několik let,nejsouc schopni samostatného života,po tak báječném působení"tatínka".Je mi čtyřicet.Někdy mám pocit,že(hlavně pánové),při své abnormální ješitnosti,nejsou schopni pochopit,že nejen,že někdo může připadat otravný jim,ale že jsou často otravní oni sami,někomu jinému.Kolikrát vidím na autobusové zastávce dědy v penzi,jak hulákají jak na lesy,předvádějí se před stejně starými babkami a(nejen)mě,tím vyrušují!Mám 190cm,100kg a dvacet let jsem zápasil.Co myslíte,nemám pak nějakému tomu otravnému dědkovi jednu vrazit,aby se srovnal,jelikož je každé rány,která padne vedle,škoda...?

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele výklad karet
  výklad karet (anonym)

  rucne strucne, to byl za mych...Nabízím výklad karet. Mnoho spokojených klientů, kteří se ke mně rádi vrací http://www.vykladkaretonline.estranky.cz/

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  Neprané maso smrdí. Stačí se podívat dnes kolem sebe, do škol, na ulici, do různých zažízení pro zábavu a p. Děti vědí totiž, že když dostanou výprask a zavolají na linku bezpečí(doufám, že je to správně), tak rodiče nakonec skončí v base. Rodiče se díky ......., co se ohání právy dítěte stávají rukojmím svých dětí a ty si dělají co chtějí. Nějaké domluvy neplatí. Zákazy?, opět to může skončit u soudu-omezování rozvoje dítšte a p. Každý dětský psycholog ví, že děti mají sklon k tyranství, sadizmu a když vědí, že se jim nic nestane, tak je nic nezastaví. Celé tisice let trestaly rodiče své děti tělesnými tresty a děti vzrostly v relativně normální lidi. Posledních několik let se opičíme po americe a již vidíme důsledky této hlouposti. Děti vraždí ve školách na ulicích a co se jim stane?, z jejich pohledu nic, jsou tu přece společnosti pro práva dítěte ne?, a ty z nich udělají chudinky, které za nic nemohou. Původně klasická Evropa, která byla morálně na výši se nechala zblbnout a spadla na úroveň svých vzorů.

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Hugo
  Hugo (anonym)

  Jsou: zloději useknutá ruka byla rozhodně účinnější než umístění do dnešních zaopatřovacích ústavů, které navíc stojí daňové poplatníky 8000 na osobu a den.

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Cha cha
  Cha cha (anonym)

  Hugo, to bysme byli národ bezrukejch, :)) Neznáš heslo, kdo nekrade...

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele Bolek
  Bolek (anonym)

  Náhodou, ten texaskej balík má v něčem pravdu. Za nás platilo, že správnej kluk rozbije míčem aspoň jedno okno a dostane za to pořádnej výprask, tajně vyzkouší, jak chutná pivo a cigareta a taky za to dostane, ukradne jabko u sousedů a vykoleduje si řemen... a tak se učí, co se má a nemá a zároveň je z něj neni baba. Za nás to byla otázka klukovský hrdosti: zkusit nějakou tu lumpárnu a když příjde zasloužená odměna rákoskou, nebejt baba a vzít to jako chlap.

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele ach jo
  ach jo (anonym)

  A zase jeden. Prosím tě, Bolku a vy všichni další "starý kozáci", přestaňte vzpomínat, jak to bylo za vás, nezačínejte zase s tím svým "za mejch mladejch let". Smiřte už se jednou s tím, že je jiná doba. Vaše mladý léta jsou pryč, odzvonilo vám. Teď je tu internet, jak jste si jistě zjistili, když nám tu udílíte svoje rady, plazmová televize a spousta dalších věcí a to všechno "za vás" nebylo, takže nemá cenu se v tom rejpat a přivolávat starý časy. Nebo mám vyhodit automatickou pračku, protože za vás se pralo v neckách? Nebo mám syna podněcovat, aby míčem rozbil okno a pak ho seřezat jako koně, aby z něj byl pořádnej kluk? Prosim vás, co je to za blbý nápady?

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele Jmesser
  Jmesser (anonym)

  A zase jeden. Prosím tě,...Z tvých názorů jsem rozčarován....

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele no jo
  no jo (anonym)

  Tak, když jsou tedy ty tělesné tresty, tak špatné,proč se tedy k sobě lidé chovají hůř a hůř ? Když už to dojede až "do kouta" je to mnohdy jediný prostředek pro obranu a odvrácení akutního nebezpečí i zachování bezpečnosti a lidské cti,kdy není prostě čas na hodinové psychologické rozbory a diskuse. Každý tvor si dovolí pouze to co mu je dovoleno. JInak se jednou budeme muset bohužel vrátit opět "ke klacku" a začít od znova chápat že právo a demokracie je hlavně o povinostech a respektu k pravidlům v daném řádu společnosti co se smí a co se nesmí.

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele Bolek
  Bolek (anonym)

  Přesně. Takovym mudrlantstvím, jaký tu předvádí Ach jo by se dalo popřít cokoliv. Když náš kluk inkasuje, tak drží ani necekne, protože dobře ví za co to je. Jednou to dokonce sám řek, když ho manželka bránila a chtěla, abych se mírnil. A mladej povidá: Nech toho mami, nedělej ze mně chudinku a radši počkej venku.

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele Bolku
  Bolku (anonym)

  Znám nejmenovanou rodinu z okolí Ledče nad Sázavou,kde táta mlátil kluka hlava nehlava.Jonom do té doby,než syn vyrostl,zmohutněl a teď zase dostává táta.A jak jsem slyšel,syn si dává záležet...

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele přesně
  přesně (anonym)

  Tak tak. V domově důchodců taky nejeden pacient zlobí, odmlouvá, vzteká se, domluvy nefungujou a přerůstá sestřičkám přes hlavu a jedním z nich bude za pár let i náš Bolek

  Lis 30, 2010
 • Obrázek uživatele Fido
  Fido (anonym)

  Anonyme ze včerejška 20.35 ("Bolku"), škoda že nemůžeš jmenovat - já to tam dost znám. Neprozradíš aspoň obec? :-)

  Lis 30, 2010
 • Obrázek uživatele Včerejšek 20:35
  Včerejšek 20:35 (anonym)

  No nevím,je mi to žinantní...V obci by je rázem poznali.Ale někoho z přezdívkou Fido jsem znal...Nedělá někdo v tvém okolí do veteránů?

  Lis 30, 2010
 • Obrázek uživatele Bolku, Bolku
  Bolku, Bolku (anonym)

  "Když náš kluk inkasuje, tak drží ani necekne, protože dobře ví za co to je." a nebo ti možná nechce udělat tu radost, abys ho slyšel křičet nebo se doprošovat. Nechce se před tebou ponižovat. Ze stejnýho důvodu asi poslal mámu za dveře. To, že to snáší jako chlap, ještě neznamená, že s tim souhlasí. Počkej, jednou ti pěkně nakope zadek!

  Pro 03, 2010
 • Obrázek uživatele mojeřeč
  mojeřeč (anonym)

  Bolek to jednou dostane zpátky i s úrokama. Třeba se s nim syn jednou přestane bavit - nafurt.

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele rodič
  rodič (anonym)

  Nevím, nevím. Možná Bolek jednou dostane od syna záhlavec. Ale rodiče rozmazlenejch dětí - ty si ve stáří užijou! A možná je budou potomci i fackovat.

  Pro 07, 2010

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama