Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jód a jeho význam pro děti

Většina z nás ví, že jód je prvek nezbytný pro fungování štítné žlázy. Možná ale nevíme proč, a také, že jód je významným prvkem pro vývoj orgánů již v mateřském lůně. V prenatálním stádiu a časném kojeneckém věku je jód klíčový pro vývoj centrální nervové soustavy ? mozku a míchy.

 „Přes placentu dochází k přenosu základního stavebního prvku hormonů štítné žlázy do oběhu plodu. Tyto hormony jsou nezastupitelné v období nitroděložního a časného postnatálního věku, protože se angažují především do anatomického a funkčního vývoje centrálního nervového systému. Tyto procesy jsou omezené na krátkou dobu, řádově dvě desítky měsíců. Jód samotný je důležitý pro tvorbu myelinu, ochranné vrstvy novotvořených nervových vláken“, říká o roli jódu pro vývoj plodu MUDr. Božena Kalvachová, CSc. z Endokrinologického ústavu. 

Jód a kosti

Hormony štítné žlázy jsou významné i pro proces růstu a vyzrávání kostí. Působí v růstových chrupavkách během dětství a puberty, ale mají svou úlohu i v celoživotních kostních přestavbových pochodech. 

Nedostatek jódu u dětí

MUDr. Božena Kalvachová, CSc. uvádí: „Děti s dědičnými poruchami metabolismu aminokyselin /např. s fenylketonurií/, ale i děti s malabsorbčním syndromem, např. celiakií, dodržující dietní opatření, jsou zejména ohrožené nedostatkem jódu a dalších stopových prvků a vitaminů. Nedostatek jódu, případně i selenu, se může také podílet na zvýšeném vypadávání vlasů, to vídáme poměrně často u dívek v pubertě“.

 Děti s dlouhodobým nedostatkem jódu mohou mít skrytě nedostatečnou funkci štítné žlázy (subklinickou hypotyreózu). Projeví se sníženou koncentrací, vštípivostí a schopností si pamatovat. Bývají rychleji unavitelné, zimomřivé a spavé. Pokud si rodiče nejsou jistí, jak je na tom jejich dítě, měli by navštívit ordinaci pediatra nebo dětského endokrinologa.  MUDr. Božena Kalvachová, CSc. vysvětluje: „Vyšetření není složité, odběr krve na stanovení hormonů a protilátek je standardní a případný ultrazvuk už vůbec nebolí. Aktivní by měli být ti, v jejichž rodinách se onemocnění štítné žlázy vyskytují“. 

Význam jódu pro dospívající organismus

V období puberty zajišťují hormony štítné žlázy podmínky normálního průběhu pohlavního vývoje a růstového urychlení. Nedostatek jódu může u dívek způsobovat poruchy menstruačního cyklu, později možnou infertilitu, vyšší potratovost i vyšší výskyt předčasných porodů.

Na zapomnětlivost a únavu pubescentů může mít kromě řady faktorů, které tento věk sebou přináší, vliv i dlouhodobý nedostatek jódu. Ten může způsobit poruchu soustředění nebo paměti, zvýšenou únavu a spavost. 

Kde najdeme jód?

Především v pestré stravě. Jód se nachází v mořských rybách a řasách, v mléčných výrobcích, v menším množství pak ve vejcích, čokoládě, sušených houbách, sterilovaném zelí či masných výrobcích. Kojenci přijímají jód v mateřském mléce, proto by kojící maminky měly dbát na složení své stravy i na dodržování pitného režimu. Jedním ze snadno dostupných zdrojů tohoto prvku může být i minerální voda Hanácká kyselka Tato minerálka je jedinou minerální vodou ve své kategorii s významným obsahem jódu.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama