Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jen třetina matek zůstává v porodnici se svým nedonošeným dítětem

Možnost zůstat na pokoji s nezralým dítětem využívá jen třetina matek, které porodí v porodnici na Obilním trhu v Brně. Některé k tomu mají objektivní důvody, některé však dávají přednost odchodu domů a péči o manžela či psa, řekla ČTK Anna Mrázová, mluvčí Fakultní nemocnice Brno, pod kterou porodnice spadá. Blízký kontakt s matkou je přitom podle ní pro nedonošené děti velmi důležitý.

V Brně se rodí zhruba 6300 dětí ročně, z toho přes 650 je nezralých.

    Pokoje, kde může mít matka nezralé dítě vedle sebe, zřídila nemocnice na začátku roku 2012. Se zralými novorozenci mohou být matky na pokoji od roku 1985. “Bohužel, po roce a půl musíme konstatovat, že zájem zůstat se svým nezralým dítětem na pokoji má jen třetina matek,“ potvrdila Mrázová.

    Přítomnost matky je podle ní důležitá kvůli kojení, dítě má větší pocit bezpečí a je klidnější. “Zásadní je tělesný kontakt mezi matkou a dítětem, tedy přikládání, hlazení, tělesné teplo. Nezralí novorozenci jsou lekavější, podléhají snáze dráždivosti. Matka v tom okamžitě pomáhá,“ podotkla mluvčí. Matky mohou být s dítětem v nemocnici po celou dobu, kdy je to nutné. Může to být několik týdnů i měsíců, podle toho, jak brzy a s jakou porodní váhou dítě přišlo na svět.

    Některé matky nechávají v nemocnici dítě samotné například proto, že se doma musí postarat o další malé dítě. Takový důvod lékaři uznávají. Existuje i skupina matek, která po porodu odejde a o dítě nejeví zájem. Domů si jej vezmou, až je v pořádku. Odborníci chtějí podle Mrázové apelovat zejména na další skupinu matek, které možnost odmítnou například kvůli manželovi či psovi. Svůj postoj by prý měly zvážit. “Dávají tím najevo, že dítě pro ně není na prvním místě,“ podotkla Mrázová.
    Barbora Měchurová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Lucie Václavovicová
  Lucie Václavovicová (anonym)

  Nejčastějším důvodem,...Peníze? To snad nemyslíte vážně? V nemocnici má zajištěnou stravu, vodu, elektriku, teplo. Tím ušetří na výdajích v domácnosti.V případě předčasně narozeného miminka snad jen nenormální člověk myslí na peníze. A matce, která dokáže opustit dítě v této situaci z důvodu finančních nebo kvůli péči o psa či manžela bych to děcko už ani nedala nebo to minimálně hlásila sociálce.

  Zář 18, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Vybírání poplatků za návštěvu u lékaře a za pobyt v nemocnici je nemravnost, protože už jsme si totéž už zaplatili formou zdravotního pojištění. To je jako kdyby hostovi v restauraci účtovali k pivu ještě poplatek za použití sklenice.

  Zář 18, 2013
 • Obrázek uživatele Lucie Václavovicová
  Lucie Václavovicová (anonym)

  Měsíc v nemocnici stojí tu...Vážená H, pro Vaši informaci, na ukor rodičů tedy naše rodina nežije, platíme hypotéku na byt, máme dvě děti a já jsem na mateřské. Pokud si někdo pořídí děcko, tak musí počítat s tím, že to něco bude stát. Píšete, že vydělává pouze manžel, ale žena dostává přece mateřskou, což v dnešní době není malá částka. Před deseti lety to byly dva tisíce. A já hlavně soudím ženy, které s dítětem nezůstanou v nemocnici kvůli manželovi nebo psovi. To mě prostě pobouřilo.A propos vy doma nejíte??

  Zář 18, 2013
 • Obrázek uživatele Stanislava
  Stanislava (anonym)

  Vážená H, pro Vaši...Milá paní,doma samozřejmě jíme ale 3000 měsíčně neprojím já sama,na to fakt nemám.Ostatní se platí stejně ať tam jsem nebo ne.

  Zář 23, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama