Jakých chyb se vyvarovat v prvních třech letech života dítěte

Během prvních tří let dětského života se mohou vyskytnout některá úskalí, která mohou mít vliv na vývoj dítěte. Rodiče by se jim mohli vyhnout, budou-li se chovat přiměřeně. O co se jedná?

-        Přetěžování dětské mysli a strach dítěte před selháním :
        Na malé dítě kladou dospělí neúměrné nároky (např. herními programy k podpoře matematiky, cizích jazyků apod.). Dítěti pak nezbývá dost volného prostoru pro vlastní zvídavost.
-        Nadměrná péče : Rodiče dítě chrání, aby se nemuselo příliš namáhat (například při lezení na žebřík nebo při kontaktu s jiným dítětem).
-        Přehnaná přísnost : Dítě je za své vztekání a pokusy vzepřít se trestáno tak, že si ho rodiče nevšímají, odpírají mu svou laskavost nebo ho za trest zavírají.
-        Přílišná povolnost : Dítěti se nekladou vůbec žádné hranice.
-        Nejednoznačné chování (ambivalence) : Rodiče neumějí své akce vyjádřit jasně, nejsou schopni vyslovit jasné, spolehlivé „ne“. „Střílejí od boku“, a tím dítě znejisťují. Takové jednání způsobí, že dítě je nervózní nebo také zlostné.
Abychom si udělali obrázek o této problematice, stačí, když si představíme následky pro dítě. Jak už jsem se zmínila, můžeme je, bohužel, zaznamenat v našem okolí: Například mladiství, kteří stále mění učební obory, protože je tam práce nebaví, nebo mladiství, kteří se opíjejí do bezvědomí.
Zdroj:  I rodiče by měli dělat chyby (Portál 2010)

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Prosba
    Prosba (anonym)

    Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

    Pro 01, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama