Jak zvýšit tvorbu mléka a překonat krizi

Když máte pocit, že se vám tvoří málo mléka (miminko hodně pláče, je

V případě potřeby je vhodné dítě dokrmit odstříkaným mlékem, ale nikdy ne z láhve. Dokrmujte lžičkou, z hrníčku, stříkačkou po prstu ? ukazovák vsuňte do úst dítěte po polovinu druhého článku tak, aby nehet směřoval k jazyku, bříško směřuje na patro, kde je sací bod, po jehož podráždění dítě začne pohybovat jazykem, mléko vstřikujte ze stříkačky na prst.

Tvorbě mléka napomůžete také tím, že si před kojením přiložíte na prsa teplý obklad.

Prsy jemně masírujete, a tak vyvoláváte uvolnění mléka - tzv. vypuzovací reflex.

Často si nahé dítě přiviňte přímo na svou kůži a dopřejte mu tak bezprostřední kožní kontakt. To vše má blahodárný účinek jak na dítě, tak na tvorbu mléka.

Snížené množství mléka může být také způsobeno nesprávnou technikou kojení, omezováním kojení, dokrmováním láhví a používáním dudlíků.

Zdroj: Chvátalová - 300 rad pro první rok s dítětem, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Anous
  Anous (anonym)

  Ahoj holky, ještě teď kojím (skoro 13 měsíc) a nemá to konce, ta moje divoška si ne a ne odvyknout .) Poradíte? Jo a je problém brát při kojení vitamíny? Jaký byste doporučily?

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  já kojila obě své děti19měsícu a super neznám koupit sunar a to jsem ušetřila taky mi dali zabrat ale když jsem měla tak jsem dala posl.měsíc už jen na noc a pak jsem pomalu ustupovala bylo to kouzelné milé roztomilé a strašně na kojení ráda vzpomínám dnes už je mým dětem18 a16let fakt to bylo kouzelný! vitamíny jsem jedla pouze přírodní ovoce a zeleninu nic chemickýho ale dnes je na trhu velký váběr co se mohou brát i během kojení a to si myslím že doporučí v každé lékarně!Přeji ještě dlouho krásné kojení a docela závidím opravdu já jsem si kojení moc a moc užívala a byla jsem za to moc přírodě vděčná že to u mně tak dlouho zařídila!Jo a kojené děti jsou o moc lepší a super!!!!

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Monča
  Monča (anonym)

  Já též kojila 13 měsíců- nejdřív se mi to též moc líbilo, ale ty poslední měsíce jsem byla již strašně vyčerapaná - malá chtěla hlavně v noci a po hodině. Jediné, co pomáhá nebýt na dosah a někdo obětavý, kdo se o brečící dítko postará celou noc - manžel s kamarádkou se celou noc střídali při vození kočárku, aby jí aspoň vždy na chvíli uspali. Druhou noc to již bylo lepší a třetí den si již na prso nevzpomněla ani, když mne viděla.

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele ALVEO.PINKY"seznam.cz
  ALVEO.PINKY"sez... (anonym)

  Anous, při kojení se doporučuje užívat Alveo. Krom jiného, podporuje tvorbu mléka.

  Dub 15, 2009
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  A nebo zkus Pláničkovu metodu.

  Dub 15, 2009
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Zdravím holky, prosím o radu. Mám 7týdenního chlapečka,který už od porodu krásně spinkal a papala.Na kojení se mi budil zhruba co 3 hodiny a v noci jenom jednou.V růstovém období vyžadoval více mléka, ale projevilo se to pouze delším kojením a menší stolicí.Najednou se mi však budí co hodinu v noci a přes den nespí déle jak hodinu a brečí hlady.Nevím co dělat, doktorka radila přejít na umělou výživu,ale do toho se mi moc nechce, neznáte nějaký trik? Nebo myslíte,že by pomohlo dát mu třeba jen občas lahvičku umělé výživy( třeba na noc jednu a přes den jednu ) a jinak normálně kojit? Prosím poraďte. Bára

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  7týdnů,to je ještě lepší,když ho budeš kojit.No zuby mu ještě nerostou.Je možné,že má žízen a dát mu dětský čaj.Taky může plakat,e ho bolí bříško-prdíky.To nejíst nic,co větry dělá.Dcera si taky s malým uila,jak píšeš.Jí,ale dr.řekla,at kojí.Tak kojila až do 1 a půl roku.V tomto období se ale moc nevyspala. Kojit můžete dlouho a přitom dítě již jí polívky,přesnídávky aj.... On je ještě malý,7 týdnů.Je nutné mléko. Pokud dobře přibývá na váze,tak není důvod,se znepokojovat.Dr.ho prohlédla,tak je taky zdráv. S dětma je radost,ale i starost.

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Čajík pije a na prdíky jsme už vyzráli.Vyloženě hledá bradavku a vždycky když mu ji nabídnu tak se s chutí přisaje a pije.Přibývá úplně normálně má 4,8 kg. Myslíte že by mu mohla pomoct aspoň 1 flaška nutrilonu na noc? Přes den ho budu klidně kojit i co 20 minut,ale ta noc celkem dost vyčerpává.Díky

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  přechod na nutrilon aj. musí být pozvolná,ne,aby vypil lahev na noc.Mohl by mít např. průjem,křeče.Kdyby mu byl alespon starý 3 měs. Raději si přispi přes den.To ponocování je u kojení normální.Plno maminek tohle prožívá. Pak porostou zuby,to taky je vzhůru celá rodina.Nebo nemoci,apod. Nejez nic co nadýmá. Malého at povozí někdo z rodiny a ty se vyspi.

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ještě dodatek: O nutrilonu si najdi na NETU. Jsou tam i měsíce od kterého je doporučovaný. Dcera ho má koupený,malý jí to vůbec nechce pít.Je mu 1 3/4 roku. je živ z mléčné výživy na jogurtech,lipánkách atd.+ tedy normální jídlo.Zeleninu nechce,ani jahody.

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Takže jsem dneska zašla k jinému pediatrovi pouze na pokec, řekl mi, že pokud mlíko mám ale ne tak kvalitní jako předtím ať tedy dávám nutrilon jen 2x denně.Kdybych totiž neměla spát v noci tak svoje mlíko ztratím hodně brzy.Takže jsem tedy večer udělala Nutrilon 1 ( čili pro novorozence ) a malý spinkal jako když ho do vody hodí. Nutrilon je slaďoučký,takže s ním neměl problém a ráno jsem ho úplně v pohodě nakojila.Asi nemám vybíravého prcka....

  Čer 23, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama