
Dnes již víme, že všichni lidé jsou v zásadě orientováni bisexuálně, mohou je tedy přitahovat i osoby stejného pohlaví. Většina z nás se však pod vlivem heterosexuální výchovy a společenských norem jed?noznačně orientuje na osoby opačného pohlaví.
Proč se malé procento obyvatelstva náhle rozhodne jinak, často až po letech „normálního“ pohlavního života, nebylo zatím objasněno a možná ani nikdy nebude. Svou roli zde může hrát psychika, zásadní prožitky, určité formy výchovy a vztahu matka-dítě a/nebo genetický podklad.
V pubertě, kdy ještě mnohé není pevně stanoveno, se může objevit znatelný příklon ke stejnému pohlaví. Tyto kontakty a zážitky jsou však normální součástí dospívání a experimentu s vlastní životní rolí. S dosažením dalšího vývojového stadia se mladý člověk většinou opět přiklání k opačnému pohlaví.
Ten, kdo přesto zůstane u lásky ke stejnému pohlaví, bude potřebovat hodně podpory a péče. Mnoha homosexuálním lidem to trvá dlouhá léta, než se odváží přiznat ke své „vyřazenosti“, někteří skrývají svou orientaci po celý život. Homosexualita je formou lidské existence, která musí být respektována stejně jako všechny ostatní. Každý člověk má právo se rozhodnout, komu věnuje svou lásku a jakým způsobem bude chtít prožívat svou sexualitu - pokud tím nepoškozuje někoho jiného. Homosexualita není nemocí ani úchylkou a nemůže být stíhána. Ani pomluvami, nedůvěrou a nepochopením. Ty by měly už provždy patřit minulosti!
Přiznat druhým lidem právo na homosexuální život však v naší společnosti stále ještě není lehké. Zvláště těžce to nesou dospívající, kteří svou odlišnou sexuální orientaci tuší ještě před prvním homosexuálním zážitkem. Mají tedy před sebou nelehkou a často velmi osamělou cestu, na níž budou nadmíru potřebovat podporu svých rodičů.
Samozřejmě ani rodiče to nebudou mít jednoduché. Mnoho z nich propadne panice, když se jim jejich potomek svěří se svými homosexuálními sklony. Bylo by nespravedlivé nepřiznat jim právo na smíšené pocity a tvrdit, že hned od začátku musí dělat, jako by šlo o naprosto normální záležitost, když jejich dítě je homosexuál.
Rodiče jsou stejně jako každý jiný člověk vystaveni řadě vlivů. I v jejich hlavě se tedy okamžitě vyrojí spousta otázek: Je naše dítě v pořádku? Ví, co dělá? Neudělali jsme v něčem chybu? Co ho ještě všechno čeká? Není to nakonec jen přechodný stav? Budeme na to všichni dost silní? Co na to řekne zbytek rodiny? Jaký vliv to bude mít na sourozence? Jak se na nás budou dívat přátelé, známí a kolegové? Budou se muset vyrovnat s faktem, že před druhými lidmi je bude přepadat stud.
Většina rodičů bude také truchlit nad představami, které si už o budoucnosti svého dítěte dělali. Budou muset zapomenout na sen o rodinném štěstí a o vnoučatech. Na to vše mají plné právo. Nemělo by to však vést k tomu, aby mladistvý nabyl dojmu, že teď se o sebe musí postarat sám. Jeho vývojový proces se totiž rozhodně nezastaví a nepočká, než se rodiče uklidní a smíří s novou situací.
Důležitá je velká dávka trpělivosti, tolerance a absolutní vůle vytrvat při svém dítěti. Dejte mu jasně najevo, že má stále otevřené dveře a vy jste kdykoliv ochotni je vyslechnout. Přijměte i partnera či partnerku svého dítěte. Určitě brzy přijdete na to, že i tato zvláštní situace má své světlé stránky. Homosexuální lidé nejsou o nic méně schopni navázat vztah než ostatní. Nejčastěji hledají spojení tepla, důvěry, bezpečí, lásky a touhy. Máte-li stále pocit, že to sami nezvládnete, nebo pokud se chcete seznámit s rodiči, kteří jsou na tom stejně jako vy, nestyďte se a vyhledejte je.
Zdroj: Sylvia Schneiderová - Na co se ptají rodiče, nakladatelství Pragma
Komentáře (22)
- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 15, 2011- odpovědět
Lis 16, 2011- odpovědět
Lis 16, 2011- odpovědět
Lis 16, 2011- odpovědět
Lis 16, 2011- odpovědět
Lis 16, 2011- odpovědět
Pro 18, 2011- odpovědět
Led 04, 2012- odpovědět
Led 04, 2012- odpovědět
Led 21, 2014- odpovědět
Led 21, 2014- odpovědět
Led 22, 2014- odpovědět
Dub 08, 2014- odpovědět
Dub 08, 2014- odpovědět
Dub 10, 2014- odpovědět
Dub 10, 2014- odpovědět
Dub 10, 2014Přidat komentář