Jak zacházet s homosexuálním dítětem?

Dnes již víme, že všichni lidé jsou v zásadě orientováni bisexuálně, mohou je tedy přitahovat i osoby stejného pohlaví. Většina z nás se však pod vlivem heterosexuální výchovy a společenských norem jed?noznačně orientuje na osoby opačného pohlaví.

Proč se malé procento obyvatelstva náhle rozhodne jinak, často až po letech „normálního“ pohlavního života, nebylo zatím objasněno a možná ani nikdy nebude. Svou roli zde může hrát psychika, zásadní prožitky, určité formy výchovy a vztahu matka-dítě a/nebo ge­netický podklad.

V pubertě, kdy ještě mnohé není pevně stanoveno, se může objevit znatelný příklon ke stejnému pohla­ví. Tyto kontakty a zážitky jsou však normální sou­částí dospívání a experimentu s vlastní životní rolí. S dosažením dalšího vývojového stadia se mladý člo­věk většinou opět přiklání k opačnému pohlaví.

Ten, kdo přesto zůstane u lásky ke stejnému po­hlaví, bude potřebovat hodně podpory a péče. Mnoha homosexuálním lidem to trvá dlouhá léta, než se od­váží přiznat ke své „vyřazenosti“, někteří skrývají svou orientaci po celý život. Homosexualita je formou lidské existence, která musí být respektována stejně jako všechny ostatní. Každý člověk má právo se roz­hodnout, komu věnuje svou lásku a jakým způso­bem bude chtít prožívat svou sexualitu - pokud tím nepoškozuje někoho jiného. Homosexualita není ne­mocí ani úchylkou a nemůže být stíhána. Ani po­mluvami, nedůvěrou a nepochopením. Ty by měly už provždy patřit minulosti!

Přiznat druhým lidem právo na homosexuální ži­vot však v naší společnosti stále ještě není lehké. Zvláště těžce to nesou dospívající, kteří svou odliš­nou sexuální orientaci tuší ještě před prvním homo­sexuálním zážitkem. Mají tedy před sebou nelehkou a často velmi osamělou cestu, na níž budou nadmí­ru potřebovat podporu svých rodičů.

Samozřejmě ani rodiče to nebudou mít jednodu­ché. Mnoho z nich propadne panice, když se jim je­jich potomek svěří se svými homosexuálními sklony. Bylo by nespravedlivé nepřiznat jim právo na smíše­né pocity a tvrdit, že hned od začátku musí dělat, ja­ko by šlo o naprosto normální záležitost, když jejich dítě je homosexuál.

Rodiče jsou stejně jako každý jiný člověk vystave­ni řadě vlivů. I v jejich hlavě se tedy okamžitě vyrojí spousta otázek: Je naše dítě v pořádku? Ví, co dělá? Neudělali jsme v něčem chybu? Co ho ještě všechno čeká? Není to nakonec jen přechodný stav? Budeme na to všichni dost silní? Co na to řekne zbytek rodi­ny? Jaký vliv to bude mít na sourozence? Jak se na nás budou dívat přátelé, známí a kolegové? Budou se muset vyrovnat s faktem, že před druhými lidmi je bude přepadat stud.

Většina rodičů bude také truchlit nad představa­mi, které si už o budoucnosti svého dítěte dělali. Budou muset zapomenout na sen o rodinném štěstí a o vnoučatech. Na to vše mají plné právo. Nemělo by to však vést k tomu, aby mladistvý nabyl dojmu, že teď se o sebe musí postarat sám. Jeho vývojový pro­ces se totiž rozhodně nezastaví a nepočká, než se ro­diče uklidní a smíří s novou situací.

Důležitá je velká dávka trpělivosti, tolerance a ab­solutní vůle vytrvat při svém dítěti. Dejte mu jasně najevo, že má stále otevřené dveře a vy jste kdykoliv ochotni je vyslechnout. Přijměte i partnera či part­nerku svého dítěte. Určitě brzy přijdete na to, že i ta­to zvláštní situace má své světlé stránky. Homose­xuální lidé nejsou o nic méně schopni navázat vztah než ostatní. Nejčastěji hledají spojení tepla, důvěry, bezpečí, lásky a touhy. Máte-li stále pocit, že to sami nezvládnete, nebo pokud se chcete seznámit s rodi­či, kteří jsou na tom stejně jako vy, nestyďte se a vy­hledejte je.

Zdroj: Sylvia Schneiderová - Na co se ptají rodiče, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele palailogos
  palailogos (anonym)

  homosexualita je léčitelná. Voni vám to musulmani vysvětlí, až to tady převezmou.

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  homosexualita je...Ty jsi vážně kripl.

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pěkný článek. Podle mě je důležité, aby rodiče dítěti jeho odlišnou sexuální orientaci nepředhazovali, neřku-li nevysmívali se mu proto a neuráželi jej atd. Dítě to má asi takhle dost těžké mezi vrstevníky a bude se s tím potýkat celý život, tak alespoň rodiče by měli mít pochopení, tolerovat to a nezavrhnout dítě pro toto.

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele !!
  !! (anonym)

  Myslím, že takovéto debaty jsou úplně zbytečný! Jest-li je a nebo není dítě homosexuální stejně nikdo nepozná a mohu dosvědčit, že ani samo neví ani v 18 rokách kam vlastně patří.Hlavně se vyhýbat takovým blbcům jako je ten blb na Pánskejch tangách.To je tedy síla, toho by měli utratit na státní útraty!

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele Ruda
  Ruda (anonym)

  Seřezat ho, on by si to ještě rozmyslel! Devianta bych doma nestrpěl. Ono by ho to rychle přešlo, tyhle moderní manýry!

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele sára
  sára (anonym)

  Seřezat ho, on by si to...měli by seřezat tebe - rudo

  Lis 15, 2011
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Seřezat ho, on by si to...Moderní manýry? Homosexualita tu byla už ve starověkém Řecku a možná ještě mnohem dřív. Jinak, Rudo, pokud bys ty sám zjistil, že tě přitahují muži a že s tím prostě nemůžeš nic dělat, tak bys byl asi velmi překvapen a m.luvil bys jinak. To by bylo překvapení, že dotýkat se ženských ti je najednou protivné, že?

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Ruda
  Ruda (anonym)

  Moderní manýry?...Za komunismu tu homosexuálové nebyli tolik rozšířený. Po revoluci se s deviantama roztrh pytel, tak to asi móda bude. Pědně úchylná móda, já bych je zavřel, až by zčernali!

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Cyže?
  Cyže? (anonym)

  Ten článek je poměrně dementní. Za prvý se pokouší vydávat za prokázanej velice pochybnej fakt, že všichni jsme bisexuálové. Já teda například žádnej bisexuál nejsem. Za druhý vůbec nevysvětluje svůj vlastní nadpis. Podle mě to naškrábala nějaká lesbická fanatička ve snaze šířit svou víru za každou cenu.

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele No
  No (anonym)

  Myslím, že takovéto debaty...ono na Pánských tangách je těch debylů víc, co řvou "tanga jsou nejlepší", "tanga jsou pohodlná" apod.

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jsem gay a jako dítě sem hodně hrál fotbal a chodil na bojový sporty. Dítě by mělo chodit aspon na jeden podobný sport, protože to v opačném případě bude mít velmi těžký ve společnosti a nebude mít respekt.

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  osobně všem rodičům doporučuji menší pojistku, www.najdute.cz je systém na hlídání dětí. najde polohu jejich telefonu

  Pro 18, 2011
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Za komunismu tu...za komunizmu to bylo trestáno, tak proto se k homosexualitě nikdo nehlásil. jen to okolí toho dotyčného to vědělo. dnes můžeš volně říct, že jsi Gay a scházet se se stejnými lidmi. proto jich je "vidět" víc.

  Led 04, 2012
 • Obrázek uživatele Yarda
  Yarda (anonym)

  Ty jsi vážně kripl.No, to je otázka, kdo je tady kripl. Ona třeba taková schopnost porozumět ironii a nadsázce úzce souvisí s inteligencí...

  Led 04, 2012
 • Obrázek uživatele ritopich je ritopich
  ritopich je ritopich (anonym)

  brusice hemeroidu bych doma nestrpel

  Led 21, 2014
 • Obrázek uživatele ja
  ja (anonym)

  bych nesnesl kdybych mel doma teply golfsky proud

  Led 21, 2014
 • Obrázek uživatele roman
  roman (anonym)

  klukovi pořádně rozsekejte tu jeho buzerantskou prdýlku!!!!!!ať si aspon tejden nesedne smrad jeden teplej!

  Led 22, 2014
 • Obrázek uživatele Podvod
  Podvod (anonym)

  Rádoby "vědci" se snaží vnutit blud o jakési vrozené dispozici k jiné sex. orientaci a stupidní názor, že je to něco tolerovatelného, přijatelného, neškodného. Je to tak "normální", jako když 7-leté dítě má zkušenosti s drogami, alkoholem nebo sexem. Jediným řešením je získat pravdivé informace a zachránit dítě i sebe z této zhoubné populární pasti. z.34.9@seznam.cz

  Dub 08, 2014
 • Obrázek uživatele Podvode,
  Podvode, (anonym)

  zvolil sis výstižnou přezdívku, neboť tvoje kecy jsou podvod. Homosexualita je daná a vyžadovat opak je stejná pitomost jako chtít po někom, aby měl delší nohy nebo tři ruce.

  Dub 08, 2014
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Rádoby "vědci" se...Nějak jsem nepochopil,proč by to měl být podvod,jelikož je více než jasně prokázáno že homosexualita je vrozená.Něco jiného je homosexuální chování,toho se může dopustit teoreticky kdokoliv,hlavně tedy např.vězni,nebo lidé stejného pohlaví kteří jsou nuceni okolnostmi být spolu apod.Jako sexuální orientace je homosexualita naprosto neškodná,jen nesouhlasím z lobbováním sexuálních menšin,za stejná práva a status,jaké mají klasické heterosexuální svazky,nebot' to ve své podstatě žádné manželství není a ani být nemůže.Ovšem to kdo z kým žije,bych absolutně nesoudil,jelikož je to v pořádku a také každého věc.Tak tady prosím nemel nesmysly o poznání jakýchsi pravdivých informací a zhoubné populární pasti,nebot' je to jen tvůj ničím nepodložený názor.

  Dub 10, 2014
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  - ruzni nabozensti fanatici a fundamentaliste odmitaji vzit na vedomi vedecky prokazany fakt, ze ruzni jednotlivci jsou sexualne ruzne objektivne orientovani - a ze tedy vedle heterosexualu existuji i homosexualove a bisexualove. Misto toho tito lide p

  Dub 10, 2014
 • Obrázek uživatele jakou
  jakou (anonym)

  - ruzni nabozensti fanatici a...toleranci můžeme očekávat tam, kde ukamenují svobodný zamilovaný pár- chlapce a dívku- za nemanželský sex.

  Dub 10, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama