Reklama

Jak tělu pomůžete k bezproblemovému početí

K otěhotnění může napomoci bohatá konzumace luštěnin, zeleniny s olivovým olejem, tučných ryb, funkčních potravin a vlákniny.

Luštěniny jako ženský štít
Čočka, fazole a také kořenová zelenina stimulují produkci ženského hormonu progesteronu. Čím více tohoto hormonu bude vaše tělo vyrábět, tím více se zvyšují šance na bezproblémové početí.

Blaho stredomořské kuchyně
Francouzská, řecká a italská strava plná zeleniny a olivového oleje prý může prodloužit biologický věk až o deset let! Tučné ryby jsou navíc Dohaté na omega 3 mastné kyseliny, které mimo jiných chvályhodných vlastností působí protizánětlivě. Tím chrání naše reprodukční orgány před záněty, které mají bohužel tendenci stávat se chronickými.

Funkční potraviny
Některá jídla dokáží v těle udržet křehkou rovnováhu mezi škodlivými a prospěšnými bakteriemi. Pokud je tato rovnováha narušena, zvyšuje se riziko, že se rozmnoží škodlivé organismy a kvasinky. Funkční potraviny se dělí na:

  • probiotika (obsahují laktobacily a bifidobakterie): živý jogurt, kysané zelí, podmáslí;
  • prebiotika (obsahují dietní vlákninu podporující růst laktobacilů a bifidobakterií ve střevech): chřest, česnek, cibule, čekanka, banány, rajčata, žito, pšenice, ječmen.

    Kouzla s vlákninou
    Odborníci na výživu doporučují 25 - 30 g vlákniny denně. Lidé, kteří ji ve svém jídelníčku nemají dost, trpí střevními potížemi a jsou ohroženi rakovinou tlustého střeva.
    Zdroje: celozrnné pečivo nebo jogurt s cereáliemi k snídani, natural rýže, pohanka nebo brambory ve slupce jako příloha k obědu, neloupané ovoce nebo syrová zelenina ke svačince, salát z čekanky, celeru, papriky, rajčat posypaný sezamovými semínky k večeři. Mezitím na mlsání sušené (nesířené!) ovoce a oříšky.

Reklama

Zdroj: Lucie Šilhová, MUDr. Jana Stejskalová - Matkou ve vyšším věku, nakladatelství Computer Press

 

Reklama

Komentáře

Reklama