Jak si v těhotenství ulevit od bolestí páteře a předejít zborcení nožní klenby

V těhotenství žena přibere kolem 15 kg, samotná děloha „ztěžkne“ více než 15krát, vazy jsou vlivem hormonů volnější a těžiště těla se posouvá vpřed. Požehnaný stav není nemoc, přesto s sebou přináší řadu fyziologických změn, které mohou velmi bolet. Jak si ulevit a připravit tělo na nadcházející porod?

 

Nejčastější bolesti v těhotenství a jejich spouštěče
- bolesti bederní páteře: přetížení zádových a oslabení břišních svalů při rostoucím bříšku, rizikovými faktory jsou vadné držení těla, hypermobilita či předešlé těhotenství
- bolest křížové kosti: prohloubení bederní lordózy (zakřivení páteře dopředu) tělo kompenzuje zvětšenou kyfózou (zakřivení dozadu) v oblasti přechodu krční a hrudní páteře
- bolest hrudní páteře: přetížení hrudní páteře z důvodu zvětšení objemu prsních žláz, zkracování prsního svalstva
- propad klenby chodidel: zvýšená tělesná hmotnost spolu s uvolněnými vazy ovlivňuje všechny klouby dolních končetin, klenby chodidel se snižují a je třeba nosit větší velikost bot

Oblasti bolestí lze dle fyzioterapeutky FYZIOkliniky Ivy Bílkové určit podle tvaru bříška těhotné ženy a jeho postavení:

"Ženy s výrazným bříškem směřujícím dopředu mají často bolesti v bederní oblasti páteře. Naopak ženy s bříškem ‚nízko v pánvi‘ si nejčastěji stěžují na bolestivost kyčelních kloubů, podbřišku a křížové části páteře. Dochází zde totiž k tlaku plodu na pánevní dno a na orgány v něm uložené, což může někdy vést až k bolestivosti stydké kosti. Třetím popisovaným typem je ochablé bříško ‚visící‘ dolů, viditelné často u ženy s celkovou svalovou hypotonií. Tento typ bříška má vliv na bolesti v oblasti hrudní a krční páteře."

S rostoucí dělohou dochází během těhotenství ke změně těžiště těla a to ovlivňuje celkové držení těla i stereotyp chůze. Nárůst břicha a prsou žena kompenzuje prohnutím v bedrech a v křížové oblasti, což vede k nejčastějším bolestem zad v těhotenství. Iva Bílková radí různé techniky a cvičení pro zachování optimálního držení těla:

"Správné postury se vzpřímeným držením, neutrálně postavenou pánví a zpevněnými břišními svaly lze dosáhnout cílenými fyzioterapeutickými postupy, například cvičením pozic z Alexandrovy techniky. Proti bolestem pánve a kyčlí je ideální cvičení na velkém gymnastickém míči, kdy podsazování pánve a vysazování boků uvolňuje svaly pánevního dna a křížokyčelního kloubu,“

Tělo ženy se na porod připravuje celých devět měsíců. Stoupá hladina hormonů, které podněcují pružnost vaziva, povolují klouby v oblasti pánve a žeber a podporují elasticitu pánevního dna pro snadnější průchod miminka. Stejné hormony však nepůsobí jen v oblasti trupu, ale zvyšují pružnost kloubních pouzder v celém těle rodičky. Jejich vliv se pak negativně promítá do otoků dolních končetin a zborcených plosek chodidel. I tyto problémy lze podle fyzioterapeutky Bítové vhodným pohybem a masážními technikami zmírnit:

"Zborcení příčné nebo podélné klenby chodidla lze předejít pravidelným ‚posilováním‘ svalů na plosce nohy a svalů v oblasti lýtka a bérce. Každá maminka jistě zná jednoduché propínání špiček – rytmické střídání fajfka-špička, kroužení v kotníku nebo jízdu na kole vleže na zádech. Navíc je vhodné stimulovat chodidlo i kartáčováním, chůzí po oblázcích, čočce, střídáním chladné a teplé vody, chůzí naboso nebo chůzí po různých terénech v interiéru jen v ponožkách – tvrdá dlažba, teplá plovoucí podlaha, měkký koberec. Výbornou prevencí proti vzniku křečových žil je manuální nebo přístrojová lymfodrenáž či reflexní masáž nohou od partnera."

Při pohybu v těhotenství je však třeba dbát na bezpečnost a nepřekračovat své limity, vždy se cítit příjemně. Fyzioterapeutka radí:

Během prvního trimestru může žena cvičit tak, jak byla zvyklá, kromě sportů a aktivit, kde hrozí pády či otřesy. Vhodné je aktivování svalů hlubokého stabilizačního systému, plosky nohy, protahování prsních svalů a zvyšování svalové síly stabilizátorů pánve. Během druhého trimestru by mělo být cvičení zaměřeno na uvolňování kyčelních kloubů. Ve třetím trimestru intenzita cvičení klesá. Mezi doporučené aktivity v daném období patří chůze svižnějšího charakteru,“

MK

 

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele děda75
    děda75 (anonym)

    Bezpochyby, cvičení zpevňuje kosti. Kosti bez zatížení atrofují. Ale je tu velké ALE. Ke zpevňování je potřeba materiál. A co když chybí. Proč v tomto článku neupozorníte současně na zajištění dostatku vápníku, hořčíku, vitamínů D3 a K2 ? Když za potíže s páteří a ploskami může převážně nedostatek těchto nutrientů, nikoliv nedostatek zátěže. Zátěže právě zvýšené v těhotenství.

    Bře 12, 2019
  • Obrázek uživatele Jarka Ostrá
    Jarka Ostrá (anonym)

    Určitě by se nemělo pouze cvičit, ale zaměřit se také na správnou stravu. Jinak to může dopadnou přetížením. Mně se osvědčilo bezešvé prádlo Intimidea, abych se cítila pohodlně, a doma jsem si vytvořila příjemný koutek na cvičení.

    Črv 28, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama