Jak přehlížet negativní žádosti dětí o pozornost

Přehlížíte-li nevhodné chování, odebrali jste dítěti jeho odměnu - vaši pozornost - což může být za určitých okolností účinný trest. Tímto způsobem lze nežádoucí chování oslabit. Pokud se dítě snaží zlobením upoutat vaši pozornost, přehlížejte to.

Někteří rodiče tomu nemohou uvěřit. Domnívají se, že když dítě zlobí, je nutné ho potrestat. To ovšem není pravda. Přehlížení nevhodné žádosti o pozornost je nejlepším lékem na tento problém. Soustavným přehlížením takového chování dítě naučíte, že za to odměnu v žádném případě neobdrží. Dítě, které se vzteká, potřebuje publikum. Odstraňte publikum a záchvaty vzteku pro něj ztratí smysl. Nezapomínejte přesměrovat nevhodné chování k chování žádoucímu. Naučte děti získávat si vaši pozornost správným způsobem. "Na kňourání neslyším. Hezky slušně mě popros."

Mluvíme-li o přehlížení, nemáme na mysli přehlížení problému samotného. Jedná se o přehlížení nežádoucího chování, kterým si dítě vynucuje negativní pozornost. Je mnoho forem nesprávného chování, které byste přehlížet neměli. Za některé věci je správné děti potrestat. Není snadné rozeznat, kdy je vhodné trestat a kdy přehlížet. Neexistují žádná přesná pravidla. Vyžaduje to zdravý úsudek a zvážení okolností.

Když se rozzlobíte nebo se necháte dítětem vyprovokovat, prohrajete. Musíte-li trestat, udělejte to s chladnou hlavou, bez emocí. Pokud svůj hněv neovládnete, dítě vyhrálo a dostalo se mu negativní pozornosti, o niž usilovalo. Cítíte-li, že ztrácíte rozvahu, odejděte se někam uklidnit. Pakliže to nezvládnete a podvolíte se, poskytnete dítěti odměnu - vaši pozornost. Tím jste vlastně dítě odměnili za nevhodné chování.

Negativní pozornost děti učí manipulovat druhými a vynutit si své. Naučí se dělat problémy, vyrušovat vás, ovládat vás. Zjistí, jak vás obtěžovat a otravovat, vyvádět z klidu, dohánět k vzteku a zoufalství... Řeknete si, něco takového přece nedělám? Ale ano, učíme je to tím, že jim nevěnujeme kladnou pozornost, když se chovají správně. A naopak jim věnujeme hodně pozornosti, když zlobí.

Nečekejte, až děti začnou zlobit. Neberte vzorné chování jako samozřejmost. Nejčastěji tak jednáme s dospívajícími dětmi. Slušné chování nám nestojí ani za slůvko pochvaly a přehlížíme jejich snahu. Když se dítě chová dobře, všimněte si toho. Vyhledávejte to. Čím víc si toho budete všímat, tím víc slušného chování budete nalézat. Děti se v budoucnu budou chovat ještě lépe. Přistihnout děti při lumpárnách umí každý. Vy to můžete obrátit naruby. Naučte se, jak je přistihnout při dobrém chování. Není to snadné a bude to od vás vyžadovat trochu trpělivosti a praxe, ale stojí to za to.

Zdroj: Co dělat aby se vaše děti správně chovaly - Sal Severe, Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Pavel H.
  Pavel H. (anonym)

  Príma je ten seznam "Hmotných odměn" - na originálním situ Portálu, tady: http://obchod.studovna.cz/scripts/detail.asp?id=1219&tmplid=16

  Kvě 15, 2002
 • Obrázek uživatele Pavel H.
  Pavel H. (anonym)

  I když dítě zlobí, rozlišovat bych 1) pozornost, kterou potřebuje (a to i když zlobí), a 2) vymáhání si pozornosti (pokus o ovládání rodičů, o moc, což mu nepatří a škodí). Takže jsem pro odepření pozornosti, kterou si vymámáhá (špatným chováním), ale přitom věnování pozornosti sám od sebe - jako něco, co potřebuje (a ne, že si to vymůže). Taky děkuji za to "přistihnout je při dobrém chování".

  Kvě 11, 2002

Přidat komentář

Reklama

Reklama