Reklama

Jak používat bezpečnostní pásy v těhotenství

Mezi těhotnými ženami v Česku převládají podle odborníků stále předsudky k používání bezpečnostních pásů v autech. Ženy se domnívají, že pásy mohou při prudkém zabrzdění automobilu ohrozit jejich plod, opak je však pravdou, řekl dnes ČTK Jiří Kepák z brněnské Úrazové nemocnice. Nepřipoutané ženy totiž vystavují při nehodě své nenarozené dítě třikrát vyššímu riziku poškození než ženy s bezpečnostními pásy.

"Jezdím pomalu a na krátké vzdálenosti, bojím se pásy používat z obavy o zdraví plodu, v případě nehody zůstanu připásána a zaklíněna v autě," citoval Kepák nejčastější důvody žen, proč pásy nepoužívají. "Přitom nejvíce nehod se stává v krátké vzdálenosti od domova a při malé rychlosti," varuje lékař.

Přesná statistická čísla četnosti zranění těhotných při autohaváriích neexistují, ne všechna těhotenství v ranném stádiu se totiž podaří odhalit, uvedl lékař. Nicméně 70 procent všech těžkých úrazů v době těhotenství má podle něj souvislost s dopravními nehodami.

Přímým poraněním je ohrožena zvětšená děloha i samotný plod; nastávající matky často umírají na poranění hlavy. Všechna zranění jsou spojena s prudkým nárazem. "Dokonce i jen zdánlivý náraz může způsobit odloučení placenty, což může mít pro dítě i matku ty nejhorší následky," míní lékař.

Účinky nárazu mírní právě bezpečnostní pásy. Poutání těhotných žen však má svá specifika. Upnutí musí být pohodlné, pás nesmí sklouzávat z ramena. Spodní pás musí být umístěn co nejníže, tedy pod dělohou; ramenní pás by měl vést pohodlně mezi prsy ženy, nad vrcholem těhotné dělohy. Při jízdě vozem je podle Kepáka nutné, aby byly připoutány jak těhotné řidičky, tak těhotné spolucestující na zadních sedadlech.

Reklama

I když jsou zásady správného připoutání nastávajících maminek jednoduché, ženy je většinou vůbec neznají, uvedl lékař. Správné užívání bezpečnostních pásů by měl nastávajícím matkám vysvětlit lékař už při vystavování těhotenské průkazky. Ze své praxe však ví, že se tak někdy neděje.

Kepák se proto před časem chopil sám iniciativy a nechal vyrobit instruktážní samolepku s obrázkem a krátkým textem vysvětlujícím zásady používání bezpečnostních pásů těhotnými. Samolepka, schválená Českou gynekologickou a porodnickou společností, je určena k nalepení do těhotenského průkazu. Nálepky lékař zdarma zasílá všem gynekologickým ambulancím a těhotenským poradnám, které o to projeví zájem. Objednat je lze na telefonním čísle 545 538 735 nebo na elektronické adrese [email protected]. Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

sara (Ne, 17. 7. 2005 - 19:07)
Včera jsme měli menší dopravní nehodu, jsem ve 26. týdnu těhotenství a při jízdě v autě jsem seděla na sedadle spolujezdce a měla jsem zapnuté pásy ( tak jak je na obrázku a ještě jsem si ho " uvolňovala" nad podbříškem rukou).Zezadu do nás narazilo auto, přitom se mi spodní pás stáhnul do podbříšku.. naštěstí se nic jiného vážného nestalo nikomu ze spolucestujících, ale zarazil mě jeden z přivolaných dopravních policistů. Ptal se, jestli se někomu něco nestalo a já jsem řekla, že mi trošku přitáhly pásy podbříšek, načež mi odpověděl " Chyba!". Neměla jsem se prý poutat. Takže jak je to? Ten, který by měl vědět o bezpečnosti při jízdě v autě nejvíc, mě od užívání pásů odrazuje?!
MUDr.Jiří Kepák,CSc. (St, 24. 8. 2005 - 08:08)
Poutat se při jízdě v automobilu je nezbytné i v těhotenství, a to jak za volantem, tak na kterémkoliv sedadle ve vozidle - i vzadu. Pokud se ozvete na mou e-mailovou adresu, pošlu Vám podrobné informace, poučné pro Vás i ostatní členy Vaší rodiny či známé.
Petra Samková (St, 15. 11. 2006 - 13:11)
Nechápu jak mohl policista něco takového říct, zákon hovoří jasně - připoutaný musí být každý. Naštěst už dneska existuje pro těhulky doplněk k pásům do auta, který chrání za jízdy i miminko v bříšku. Prodávají to třeba v obchodě na www.podivej.cz
Tomáš (So, 26. 6. 2010 - 12:06)
Připoutejte se!Bezpečnostní pásy jsou užitečné!!Cvak cvak!!A žádné odpoutávání!!I kdyby jsem jel přeparkovat na druhé místo tak se připoutám!!Dokonce sem se jednou připoutal i když nikam jsme nejeli!!POUTAT!!A kdo se u mě nepřipoutá,vyhodím ho.Děti dokonce pěti bodovýma pásama!Mám v autě pětibodové
Reklama