Jak ošetřit nejčastější zranění u dětí?

Dětská zvědavost, hry zaměřené na pohyb a neopatrnost mohou vést k drobným úrazům, jako jsou odřeniny nebo popáleniny nejrůznějšího rozsahu. Bohužel ne každý rodič ví, jak správně tato poranění dítěti ošetřit bez bolesti a následného zanícení. Poradíme vám, jaký je základní postup při ošetřování nejčastějších zranění u dětí, aby se jejich rány zahojily rychle a bez komplikací.

Zranění č. 1: Popáleniny

Děti jsou i při pobytu v prostředí vlastního domova vystaveny celé řadě příležitostí, při kterých se mohou popálit. Může jít o opaření horkou vodou, popálení plamenem nebo spálení, které vznikne silným třením. V tomto případě se jedná zejména o zranění v oblasti kolen, případně loktů. Pokud jde o drobnou popáleninu, u níž není třeba vyhledávat lékařskou pomoc, spočívá léčba nejprve v chlazení postiženého místa ledovou vodou. Děti můžete chladit maximálně minutu až dvě, jinak jim hrozí podchlazení. Především jejich trup a stehna chlaďte jen jednorázově, neboť podchlazení v těchto místech může mít za následek nedokrvení vnitřních orgánů. Po zchlazení postiženou oblast vydezinfikujte a můžete na ni aplikovat zklidňující krémy a masti. „Místo klasického krytí obvazem je dnes doporučováno hydrokoloidní krytí. Udržuje totiž popáleninu ve vlhkém prostředí, které podporuje snazší tvoření buněk nové pokožky. Rána se tak zahojí rychleji. Navíc zmírňuje pocit bolesti a při jeho použití se snižuje riziko vzniku nehezké jizvy. Pro lepší fixaci hydrokoloidního krytí je možné oblepit jeho okraje náplastí,“ připomíná Kateřina Krejčířová ze společnosti ConvaTec, která se specializuje na vývoj a výrobu krycího materiálu, jež vytváří optimální podmínky pro hojení ran.

Zranění č. 2: Odřeniny

Nejčastějším zraněním u malých dětí jsou odřeniny. Dříve se doporučovalo vymýt takto postižená místa peroxidem vodíku, nyní se však tento postup již nedoporučuje. Ukázalo se, že silný účinek peroxidu může poškodit tkáň. Dnes stačí odřeninu vyčistit silným proudem vody a odstranit nečistoty, které se v ní nachází. Často se jedná o drobný štěrk či kousky látky. K tomu může dobře posloužit třeba jemný kartáček. Také okolí rány omyjte vodou a případně mýdlem. Nakonec aplikujte dítěti na ránu hydrokoloidní krytí, které je dobře přilnavé a elastické. To zaručuje, že na rozdíl od tradičních náplastí drží krycí materiál dobře i na koleni nebo lokti. Takovýto hydrokoloidní materiál navíc můžete ponechat na ráně po dobu několika dní, aniž by se k ní přilepil. Odstraňování vlhkého krytí je navíc pro dítě méně bolestivé, neboť odstraňované krytí nestrhne nově se tvořící tkáň.

Kdy navštívit lékaře

Lékařskou pomoc není nutné vyhledávat kvůli drobným zraněním, jakými jsou například modřiny, malé odřeniny či drobné spáleniny. Přesto existují situace, které byste neměli podceňovat. Lékaře navštivte bez odkladu vždy, pokud se něco přihodilo dítěti, které ještě nedovršilo jeden rok života. V případě popálenin a odřenin u dvouletého batolete se na lékaře obraťte, pokud bylo zasaženo více než 5 % jeho těla. U dětí mezi třemi a desíti lety tvoří tato hranice 10 %, u dětí mezi desíti a patnácti lety byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud bylo postiženo více než 15 %. „Pokud se u dítěte nachází popálenina v oblasti obličeje, na krku, rukou, nohou či v oblasti genitálií, navštivte lékaře vždy. S odřeninou běžte k doktorovi, pokud se vám nedaří zastavit krvácení nebo bolestivost rány při hojení sílí. Stejně tak pokud rána produkuje hnis nebo se objeví horečka, zimnice či pokles krevního tlaku. Příliš hluboké rány nebo zranění, v němž zůstávají nečistoty i po důkladném kartáčování, jsou také důvody k návštěvě lékaře,“ upozorňuje Kateřina Krejčířová.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Marketa
  Marketa (anonym)

  Opravdu dnes na male popaleniny a bezne odreniny pouzivam jen hydrokoloidni naplasti a funguji bezvadne. Na rane se naplast nechava dokud sama neodpadne a ranka je pak pekne zacelena. Nasemu klukovi pak kupuji naplast na odreniny s obrazky od Cosmos (nam klasickou na odreniny). Kdyz vidi zviratka hned breci o neco mene :).

  Kvě 01, 2013
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Ahoj, co byste mi poradili na lepší, rychlejší zahojení ran? Myslím těch drobnějších.

  Čer 07, 2016
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Mirko byla jsem v lékárně a paní předemnou taky chtěla něco takového pro dítě. A paní v lékárně jí nabídka jednu novinku, Alfasilver se to jmenuje prý. Poslouchala jsem, protože mě to taky zajímlo :) :) ¨Je to ve spreji, nemělo by to štípat, ránu by to mělo zacelit a pomoct rychleji zahojit. Tak jsem si to ted našla na internetu a asi to taky koupím, nebo objednám.

  Čer 10, 2016
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Ahoj Kateřino, děkuji za tvůj příspěvek. Tak já se po tom mrknu a uvidím, co zjistím. Nebo se na to taky zeptám v lékárně. Zatím Ti děkuji.

  Čer 13, 2016
 • Obrázek uživatele hm...
  hm... (anonym)

  Mirko byla jsem v lékárně...Zase reklama, ach joooo. O starém známém Akutolu asi reklamní d.....a neslyšela. A je 3x levnější.

  Čer 13, 2016
 • Obrázek uživatele nono
  nono (anonym)

  Zase reklama, ach joooo. O...Co by z toho měla dělat reklamu, tu dělají dealeři nejvíc na to co sami prodávají. To jako když radim aloe což je rostlina v květináči kterou stačí pomačkat list a natřít na např. odřeny....dělam reklamu snad zahradníkům ??? :-P

  Čer 13, 2016
 • Obrázek uživatele oprava
  oprava (anonym)

  Na odřeniny.

  Čer 13, 2016
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Holky máme doma dva rošťáky, kteří mají stále nějaké odřeninky ze zahrady, chtěla bych se zeptat, jak tohle řešíte? necháváte jen tak po vyčistění vyhojit?

  Led 02, 2020
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Sestra pracuje v nemocnici, a tam používají gel, který drží rány stále ve vlhku, a tak se urychluje její hojení, koupila jsem ho pak v lékárně, a mám ho pořád připravený.

  Led 04, 2020
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Jak se ten gel jmenuje? pokud ho používají i v nemocnici, tak by asi mohl opravdu pomáhat co?

  Led 06, 2020
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Podívejte se přes vyhledávač na Prontosan gel, který koupíte v několika internetových lékárnách, já jsem si ho objednávala za 365 korun v 30 ml balení, které vydrží opravdu dlouho.

  Led 08, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama