Jak mohou rodiče přispět k bezpečnému očkování dětí?

Lékaři jsou povinni dodržovat vyhlášku MZ o očkování proti infekčním nemocem a řídit se platným očkovacím kalendářem.

V posledních letech došlo ke změnám a novelám, takže vyhláš­ka č. 537/2006 Sb. ve znění vyhlášky č. 65/2009 Sb. a vyhlášky č. 443/2009 Sb. byla doplněna vyhláškou č. 299/2010 Sb. Cas od času se rodiče chytí do pasti pocitu, že by měli svého dětského lékaře „vzdělávat“. Omyl, neztrácejte čas hrou na „učitele“. Lékař je povinen postupovat lege artis a v případě, že rodiče očkování odmítnou, musí si od nich vyžádat písemné prohlášení, tzv. ne­gativní revers.

Kromě toho je zcela zjevné, že i v případě, že u vašeho pediatra vzbudíte zájem o vámi podávané „nové vědecké poznatky“, vy­hlášku ani očkovací kalendář vy dva nezměníte. Je proto třeba si uvědomit, že rodič může jako jednotlivec pouze dbát na dodr­žování bezpečných postupů při očkování svého dítěte. Pokud je ovšem přesvědčen, že je třeba učinit změny ve vyhlášce a v očko­vacím kalendáři platném v CR, je nezbytné, aby se spojil se sku­pinou stejně smýšlejících osob. 

Doporučení, která zde uvádím, vycházejí ze zkušeností mých zahraničních spolupracovníků ( www.russellblaylockmd.com , 30) a z mého osobního přesvědčení, takže mohou být jinými odbor­níky kritizována. Bezesporu však z předchozích textů vyplývá, že očkování by se mělo odložit:

    pokud je dítě nachlazené;

o     krátce před očkováním mělo infekční nemoc (zánět středního ucha, chřipku);

o     projevuje se u něho větší únavnost a spavost;

o     je neklidné a podrážděné;

o     má zvýšenou teplotu.

Očkovat by se nemělo, pokud dítě mělo alergickou reakci na předchozí očkování v podobě dlouhotrvajícího zarudlého otoku v místě vpichu, zvýšenou teplotu, horečku, křeče, zvýšenou únavnost a spavost, bylo netečné a nereagovalo na kontakt, nebo naopak bylo předrážděné a hyperaktivní. V takových případech je nezbytně nutné trvat na zapsání těchto příznaků do zdravot­nické dokumentace a podání hlášení do systému SÚKL (http:// www.sukl.cz/hlaseni-o-vyskytu-nezadouci-prihody-u-zdravotnic-  keho). Je také třeba trvat na provedení testu alergie na hliník.

Lze jen obtížně doporučovat opatření v rámci přípravy dvou­měsíčních kojenců na očkování nebo po vakcinaci, pokud je dítě pouze kojené. Mělo by však mít dostatek vitaminu D, možnost nerušeného spánku (v noci ve tmě), dostatečný příjem tekutin a zdravě živenou kojící matku. Starším kojencům a batolatům můžeme podávat dětský sirup s beta-glukany (několik kapek do 1 dl pitné vody jednou denně). Beta-glukany totiž omezí riziko vzniku zánětu mozku, přispějí ke zvýšení antivirové imunity a pomo­hou zabránit vzniku autoimunitních onemocnění.

Důležitá je dostatečná hladina vitaminů C a D, což může zajis­tit jak strava, tak pobyt na slunci. Dětem můžeme podávat lžičku rybího tuku nebo kapsli s oleji z arktických ryb s nenasycenými mastnými kyselinami typu omega-3.

Pokud má dítě alergickou reakci v místě vpichu, pak přiklá­dáme studené obklady, třeba po několik dnů. Studené zábaly aplikujeme v případě, když se objeví zvýšená teplota, horečka, febrilní křeče, podrážděnost, nebo naopak zvýšená únavnost, netečnost a spavost. Dětem můžeme podávat multivitaminové preparáty (bez železa), z iontů hořčík a vápník, také ve formě nápojů, případně tablety se zinkem. Vyvarujeme se konzumace fluoridů, volíme minerálky s vyšším obsahem křemičitanů. Ne­dbejte na oficiální DDD fluoridů 3,5 mg a na reklamy doporu­čující fluoridy. Kojenec nepotřebuje fluoridy v žádném množství a při zatížení imunitního systému a po podání vakcíny s hliní­kem je nutné se jejich příjmu vystříhat. Rodič by si měl být vědom toho, že:

o     každá kombinovaná vakcína představuje nápor na nezralý imunitní systém;

o     je možné, že se nevytvoří protilátky proti všem antigenům;

o     hliník z vakcín se vstřebává se 100% účinností do krevního oběhu a funguje jako antigen, kombinace s fluoridy je mimo­řádně nebezpečná;

o     neexistují klinické testy o bezpečnosti kombinování vakcín u kojenců;

o     nebezpečí nákazy infekcí je mnohdy nižší než nebezpečí nežá­doucích účinků vakcín.

V této době patřím mezi ty vědce, kteří nedoporučují sou­časnou vakcinaci kojenců a batolat do 18 měsíců různými poly- valentními vakcínami (např. Infanrix Hexa plus Synflorix plus další antivirová vakcína). Nárůst onemocnění dávivým kašlem v zemích EU i v USA, i když zde byla většina kojenců očkována, ukazuje, že zvolený očkovací systém nefunguje spolehlivě.

Každý rodič na sebe proto bere velikou zodpovědnost při rozhodování o volbě doporučených vakcín pro svoje dítě. Jak reklamní kampaně, tak prezentace odborníků na imunizaci ve sdělovacích prostředcích postrádají informace o nežádoucích účincích a možných rizicích pro zdraví dítěte. Nejsou také po­dávány pravdivé a úplné informace o skutečně ochranném vli­vu dané vakcíny; například nelze zcela věřit tvrzení, že Silgard a Cervarix jsou schopné ochránit před rakovinou děložního čípku vyvolanou dvěma viry, neboť proti ostatním několika desítkám podezřelých virů ochranu neposkytují, ba naopak - uči­ní je agresivnějšími. Podobně očkování proti pneumokokům (údajně chránící před zánětem středního ucha) chrání pouze před nepatrným podílem těchto onemocnění a dokonce - i po­dle vyjádření výrobce - náchylnost k tomuto onemocnění zvyšuje ( www.whale.to/m/pneumococcal.html ). Při volbě doporučených vakcín nejsou rodiče závislí na názoru a znalostech ošetřujícího lékaře, a měli by se proto sami pokusit získat informace o mož­nostech a omezeních nabízené vakcinace. Lze jenom doufat, že nedostatek finančních prostředků pro zdravotnictví nedovolí ploš­né očkování kojenců a batolat nebo dospívajích děvčat vakcínami, které dosud neprokázaly ani svoji bezpečnost, ani svoji účinnost.

prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - Doba jedová, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Děkuji za tento článek, četla jsem vaši knihu "Doba jedová" a mohu ji všem jen doporučit, opravdu MÁ smysl přemýšlet a trochu víc se o zdraví své a svých dětí zajímat a ne jen poslouchat reklamy a doporučení a řídit se jimi s veškerou oddaností.

  Říj 02, 2011
 • Obrázek uživatele Pavel Novotný
  Pavel Novotný (anonym)

  Moderní lékaři moc neočkují,protože je ve vakcíně více škodlivých věci než se říká a to způsobuje trvalé zdravotní problémy a o to jde velkým famaceutickým firmám aby pak na to více prodávali léky. Já svého syna nebudu očkovat. Existují i jiné způsoby prevence.Při zvyšování duševní vyrovnanosti nastává i i imunitní vyrovnanost a vaše tělo má tzv "vyšší vybraci" která odpuzuje a ničí viry a bakterie. Ve zdravem tělě zdravý duch, a je na tom kus pravdy :). díky zdravému duchu (pohodě a správným vyrovnaným nenásilným a láskyplným životem přispíváme nejlíp našemu zdraví, se tomu prostě vyhnete, zkuste a uvidíte.). Já to ozkošel mnohokrát .

  Zář 05, 2012
 • Obrázek uživatele albert-sd
  albert-sd (anonym)

  NEOČKOVAT!!! více info na: http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/ludmila-elekova-28 komplexní informace na : http://svobodavockovani.weebly.com/odkazy.html

  Čer 05, 2013
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  Pakliže nejste přímo lékaři, tak toho o významu očkování a samotném očkování asi moc nevíte. Nechte odborné problémy odborníkům. Oni ví nejlépe, co a jak. Bohužel, dnešní doba je taková, že si každý trotl myslí, že když je "demokracie", že všemu rozumí a může do všeho kecat. Veliký omyl. Nakonec výsledky takového jednání vidíme všude kolem sebe. A chtěl bych např. Pavla Novotného vidět, jak by "vibroval", kdyby se jeho syn nakazil třeba jenom černým kašlem a nedejbože třeba tuberkulózou. A že její výskyt roste díky přívalům exotů ze všech světových stran, je nesporné. Nepodceňujte rady odborníků. Při zanedbání může být pak pozdě bycha honit.

  Čer 05, 2013
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  pro mě asi nejosobitější výpověd na téma očkování jsem objevil na http://www.albert-sd.cz/ockovani-jak-mi-chteli-otravit-dceru-hlinikem/

  Srp 22, 2013
 • Obrázek uživatele greenlife
  greenlife (anonym)

  zajímavý příspěvek na téma toxicity očkování http://www.albert-sd.cz/www.albert-sd.cz/tag/ockovani/

  Říj 08, 2013
 • Obrázek uživatele Očkování dětí
  Očkování dětí (anonym)

  Dobrý den, rády bychom Vás poprosily o vyplnění následujícího dotazníku, který se zaměřuje na problematiku proočkovanosti dětí. Dotazník je anonymní a nezabere Vám více než pár minut. Výsledek dotazníku bude sloužit jako podklad pro semestrální práci při našem studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Předem Vám velice děkujeme za vyplnění a budeme se těšit na Vaše odpovědi Studentky VŠE https://docs.google.com/forms/d/1YUpJQZI7H8cUt18hP-MEhms6n9Y8q5oBl9Q6fcmTKsA/viewform

  Dub 16, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama