
Lékaři jsou povinni dodržovat vyhlášku MZ o očkování proti infekčním nemocem a řídit se platným očkovacím kalendářem.
V posledních letech došlo ke změnám a novelám, takže vyhláška č. 537/2006 Sb. ve znění vyhlášky č. 65/2009 Sb. a vyhlášky č. 443/2009 Sb. byla doplněna vyhláškou č. 299/2010 Sb. Cas od času se rodiče chytí do pasti pocitu, že by měli svého dětského lékaře „vzdělávat“. Omyl, neztrácejte čas hrou na „učitele“. Lékař je povinen postupovat lege artis a v případě, že rodiče očkování odmítnou, musí si od nich vyžádat písemné prohlášení, tzv. negativní revers.
Kromě toho je zcela zjevné, že i v případě, že u vašeho pediatra vzbudíte zájem o vámi podávané „nové vědecké poznatky“, vyhlášku ani očkovací kalendář vy dva nezměníte. Je proto třeba si uvědomit, že rodič může jako jednotlivec pouze dbát na dodržování bezpečných postupů při očkování svého dítěte. Pokud je ovšem přesvědčen, že je třeba učinit změny ve vyhlášce a v očkovacím kalendáři platném v CR, je nezbytné, aby se spojil se skupinou stejně smýšlejících osob.
Doporučení, která zde uvádím, vycházejí ze zkušeností mých zahraničních spolupracovníků ( www.russellblaylockmd.com , 30) a z mého osobního přesvědčení, takže mohou být jinými odborníky kritizována. Bezesporu však z předchozích textů vyplývá, že očkování by se mělo odložit:
o pokud je dítě nachlazené;
o krátce před očkováním mělo infekční nemoc (zánět středního ucha, chřipku);
o projevuje se u něho větší únavnost a spavost;
o je neklidné a podrážděné;
o má zvýšenou teplotu.
Očkovat by se nemělo, pokud dítě mělo alergickou reakci na předchozí očkování v podobě dlouhotrvajícího zarudlého otoku v místě vpichu, zvýšenou teplotu, horečku, křeče, zvýšenou únavnost a spavost, bylo netečné a nereagovalo na kontakt, nebo naopak bylo předrážděné a hyperaktivní. V takových případech je nezbytně nutné trvat na zapsání těchto příznaků do zdravotnické dokumentace a podání hlášení do systému SÚKL (http:// www.sukl.cz/hlaseni-o-vyskytu-nezadouci-prihody-u-zdravotnic- keho). Je také třeba trvat na provedení testu alergie na hliník.
Lze jen obtížně doporučovat opatření v rámci přípravy dvouměsíčních kojenců na očkování nebo po vakcinaci, pokud je dítě pouze kojené. Mělo by však mít dostatek vitaminu D, možnost nerušeného spánku (v noci ve tmě), dostatečný příjem tekutin a zdravě živenou kojící matku. Starším kojencům a batolatům můžeme podávat dětský sirup s beta-glukany (několik kapek do 1 dl pitné vody jednou denně). Beta-glukany totiž omezí riziko vzniku zánětu mozku, přispějí ke zvýšení antivirové imunity a pomohou zabránit vzniku autoimunitních onemocnění.
Důležitá je dostatečná hladina vitaminů C a D, což může zajistit jak strava, tak pobyt na slunci. Dětem můžeme podávat lžičku rybího tuku nebo kapsli s oleji z arktických ryb s nenasycenými mastnými kyselinami typu omega-3.
Pokud má dítě alergickou reakci v místě vpichu, pak přikládáme studené obklady, třeba po několik dnů. Studené zábaly aplikujeme v případě, když se objeví zvýšená teplota, horečka, febrilní křeče, podrážděnost, nebo naopak zvýšená únavnost, netečnost a spavost. Dětem můžeme podávat multivitaminové preparáty (bez železa), z iontů hořčík a vápník, také ve formě nápojů, případně tablety se zinkem. Vyvarujeme se konzumace fluoridů, volíme minerálky s vyšším obsahem křemičitanů. Nedbejte na oficiální DDD fluoridů 3,5 mg a na reklamy doporučující fluoridy. Kojenec nepotřebuje fluoridy v žádném množství a při zatížení imunitního systému a po podání vakcíny s hliníkem je nutné se jejich příjmu vystříhat. Rodič by si měl být vědom toho, že:
o každá kombinovaná vakcína představuje nápor na nezralý imunitní systém;
o je možné, že se nevytvoří protilátky proti všem antigenům;
o hliník z vakcín se vstřebává se 100% účinností do krevního oběhu a funguje jako antigen, kombinace s fluoridy je mimořádně nebezpečná;
o neexistují klinické testy o bezpečnosti kombinování vakcín u kojenců;
o nebezpečí nákazy infekcí je mnohdy nižší než nebezpečí nežádoucích účinků vakcín.
V této době patřím mezi ty vědce, kteří nedoporučují současnou vakcinaci kojenců a batolat do 18 měsíců různými poly- valentními vakcínami (např. Infanrix Hexa plus Synflorix plus další antivirová vakcína). Nárůst onemocnění dávivým kašlem v zemích EU i v USA, i když zde byla většina kojenců očkována, ukazuje, že zvolený očkovací systém nefunguje spolehlivě.
Každý rodič na sebe proto bere velikou zodpovědnost při rozhodování o volbě doporučených vakcín pro svoje dítě. Jak reklamní kampaně, tak prezentace odborníků na imunizaci ve sdělovacích prostředcích postrádají informace o nežádoucích účincích a možných rizicích pro zdraví dítěte. Nejsou také podávány pravdivé a úplné informace o skutečně ochranném vlivu dané vakcíny; například nelze zcela věřit tvrzení, že Silgard a Cervarix jsou schopné ochránit před rakovinou děložního čípku vyvolanou dvěma viry, neboť proti ostatním několika desítkám podezřelých virů ochranu neposkytují, ba naopak - učiní je agresivnějšími. Podobně očkování proti pneumokokům (údajně chránící před zánětem středního ucha) chrání pouze před nepatrným podílem těchto onemocnění a dokonce - i podle vyjádření výrobce - náchylnost k tomuto onemocnění zvyšuje ( www.whale.to/m/pneumococcal.html ). Při volbě doporučených vakcín nejsou rodiče závislí na názoru a znalostech ošetřujícího lékaře, a měli by se proto sami pokusit získat informace o možnostech a omezeních nabízené vakcinace. Lze jenom doufat, že nedostatek finančních prostředků pro zdravotnictví nedovolí plošné očkování kojenců a batolat nebo dospívajích děvčat vakcínami, které dosud neprokázaly ani svoji bezpečnost, ani svoji účinnost.
prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - Doba jedová, nakladatelství Triton
Komentáře (9)
- odpovědět
Říj 02, 2011- odpovědět
Zář 05, 2012- odpovědět
Čer 05, 2013- odpovědět
Čer 05, 2013- odpovědět
Srp 22, 2013- odpovědět
Říj 08, 2013- odpovědět
Dub 16, 2014- odpovědět
Dub 16, 2014- odpovědět
Dub 16, 2014Přidat komentář