Jak se dozvědět, zda je dítě alergické a na co?

Dítě s typickou pylovou rýmou je jasný alergik. Není tedy třeba dokazovat, jestli má alergický terén, ale musíme především identifikovat pyly, které vyvolávají rýmu. V případě dítěte s chronicky ucpaným nosem, přetrvávajícím kašlem nebo astmatem bude vyšetření zaměřeno zejména na vyhledávání alergického terénu.

Vyhledávání alergického terénu

Spočívá na podrobném pohovoru a klinickém vyšetření (vyšetření kůže, průdušek, nosu), případně v odběrech krve umožňujících zjistit alergický terén. V pohovoru se zaměřujeme na výskyt astmatu, ekzému nebo alergické rýmy u rodičů nebo sourozenců dítěte. Pokud se vyskytují některé z těchto projevů, je riziko, že u dítěte je alergický terén.

Krevní testy zjišťující alergii

Krevní testy, které zjišťují alergie, se zaměřují na přítomnost protilátek IgE k určitým nejběžnějším alergenům. Na základě příznaků, jež lékaře vedou k podezření na alergii, se vyžaduje vyšetření z jediného odběru krve, kde se stanoví nejčastější alergeny. V případě pozitivního výsledku mají příznaky dítěte pravděpodobně alergickou složku. Spolehlivost těchto testů je 90?95 %. Negativita výsledku většinou znamená, že potíže dítěte nejsou alergického původu, ale neplatí to absolutně.
Stejně jako u ostatních krevních vyšetření existují i zde falešně pozitivní nebo negativní výsledky. Toto krevní vyšetření se nemusí dělat nalačno a může být provedeno, i když je dítě léčeno antihistaminiky.

Pátrání po alergenech stojících za příznaky

Pokud jsou projevy jasně alergického původu nebo pokud jsou pozitivní krevní odběry, pokračujeme v alergologickém vyšetření. Nejdůležitější je podrobný pohovor ? lékař podobně jako stopař hledá jeden nebo více alergenů, které jsou původci potíží. U každého alergenu se ptá rodičů, zda jejich dítě mělo v přítomnosti tohoto alergenu nějaké problémy. Někdy je vztah mezi vystavením dítěte alergenu a klinickými projevy zcela zjevný. Dítě má vzápětí po pohlazení kočky vždycky alergické projevy. Pohovor je však vždy velmi podrobný, téměř jako policejní výslech, a je založený na znalosti alergenů. To umožní objevit alergen, který stojí za projevy u daného dítěte. Kožní testy většinou potvrzují klinické podezření a není nutné v případě alergie na vzdušné alergeny provádět další vyšetření.

V obtížných případech

Alergologické vyšetření může pokračovat dalšími krevními odběry, provokačními testy nebo stanovením alergenu v místě bydliště dítěte.


Zdroj: Bidar, loigerot - Alergie u dětí, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele coroner
    coroner (anonym)

    Pro rodiče by bylo určitě přínosnější, kdyby se včas, už před početím dítěte, mohli dozvědět, co mají dělat, aby jejich dítě žádnou alergií po narození netrpělo. Příručka by mohla mít název Žijeme bez alergie.

    Črv 20, 2005

Přidat komentář

Reklama

Reklama