Reklama

Úzkostní upíři

Úzkostní upíři jsou závislí na bezpečí, jehož podle svého názoru mohou dosáhnout neutuchajícím ulpíváním na detailech a získáváním a udržováním kontroly nad vším. Jejich chování bývá spojováno s úzkoprsostí, pořádkumilovností, šetrností, precizností; pro samé nadbytečné, postradatelné, nepotřebné stromy však nevidí les.

Možná nevíte, že pozornost věnovaná detailům má za úkol udržet disociálního upíra ukrývajícího se v nitru pěkně pod kontrolou.

Bez kompulzí a obsesí by na světě nemohly být vykonávány ty nejnáročnější a nejnevděčnější činnosti, nic by nefungovalo tak, jak má, nikdo by nikdy nedělal domácí úkoly. Úzkostně ladění lidé v pozitivním i negativním slova smyslu dbají na to, aby zbytek lidstva nesešel ze správné cesty. Možná je nemáme příliš v lásce, ale potřebujeme je.

Úzkostní upíři ze všeho nejvíc a nejnaléhavěji prožívají vnitřní, duševní rozpory. Nečiní jim potěšení ubližovat druhým, pokud však budete ohrožovat jejich pocit kontroly nad děním kolem nich, automaticky se stáváte nepřítelem. Překvapení, a dokonce i ta příjemná, vnímají jako ledovou sprchu. Sice nemají tendenci mstít se, ale rozhodně si nemohou odpustit, aby neřekli, co se jim v tu chvíli honí hlavou.

"Tadá!" zvolá Kevin, jakmile upírka Sarah vejde do bytu. "Konečně jsem po všech těch měsících vymaloval obývák!"
Čeká, co na to Sarah řekne. Nic, mlčí.
"No, co si o tom myslíš?"
"Je to nádherně, ale..."
"Ale co?"
"No, víš, myslela jsem si, že jsme se ještě nedohodli na barvě."

Reklama

Druhé nejhorší trápení v životě úzkostných upírů představuje rozhodování. A úplně největší trápení je pro ně pronést slovo nebo dokonce větu pochvaly.

Zdroj: Albert J. Bernstein - Citoví upíři, nakladatelství Motto

Reklama

Komentáře

Reklama