Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Hyperaktivita - co pomáhá

Příznaky: Poruchy soustředění (koncentrace). Impulzivní a neklidné jednání. Bezcílné "těkání z jedné věci na druhou", ruce uchopí všechno, co mají na dosah.

Příčiny:
Příčiny hyperaktivity nejsou ještě dostatečně objasněny. Diskutuje se o:

 • fosfátech ve stravě,
 • alergii na potraviny,
 • mozkových poruchách,
 • otravách těžkými kovy (především olovem),
 • lécích (především barbiturátech),
 • dědičnosti,
 • pohlavních hormonech (Chlapci jsou 4-5 krát častěji postiženi než děvčata.),
 • o psychických příčinách (Neklidné děti mají zpravidla rodiče, kteří chtějí dělat všechno dokonale. Často to bývají jedináčci, kterým se z pohledu rodičů musí všechno podařit.),
 • sociologické příčiny. V dnešním světě panuje dalekosáhlá dezorientace, dětem chybí vlastní postoj; a rodiče nejsou schopni poskytnout dětem bezpečí, protože sami jsou hektičtí a nevyrovnaní. Psychika kompenzuje tuto dezorientaci tím, že se dítě připoutá ke všemu, co je mu dostupné -což ovšem vede k bezcílnému a hektickému přebíhání od jedné činnosti ke druhé.

  Co pomáhá při hyperaktivitě

  L-karnitin
  Látka podobná vitaminu a skládá se ze dvou aminokyselin; podporuje činnost mozkových buněk a chrání je před jedovatými produkty, které vznikají při metabolismu síry. Tím zlepšuje situaci látkového transportu v určitých částech mozku. Ve studiích L-karnitin zmírnil impulzivní a těkavé chování hyperaktivních dětí. Potraviny v nichž je karnitin hojně obsažen, jsou krabi, maso (především jehněčí a hovězí), mléčné výrobky, rajčata, hrušky a rýže. Aby bylo trávení a účinnost karnitinu nejlepší, je potřeba, aby se tyto potraviny jedly k snídani. Se zřetelem na zásobení karnitinem je lepší k snídani chléb se sýrem, než músli, nebo chléb s marmeládou. Tělo si může L-kamitin také samo vyrobit. Předpokladem k tomu je ale dostatečné zásobení vitaminy B, především B12. U dětí nefunguje vlastní syntéza jako u dospělých, jsou proto odkázány na přísun karnitinu potravou. Vitaminy skupiny B Nejsou potřeba jen na tvorbu L-karnitinu, hrají také důležitou roli při látkové výměně v mozku. Vysoké dávky vitaminů však nepřinesou nic; v různých studiích se ukazuje, že nezpůsobují, aby se hyperaktivní děti zklidnily. Účinnější je úprava jídelníčku, zvýšení konzumace stravy bohaté na vitaminy řady B, to znamená, že chléb s marmeládou a músli ke snídani nahradíme chlebem se sýrem, nebo vejcem. Pečivo z bílé mouky nahraďte celozrnným (především žitným, kyselým).

 • Kyselina gama-linolenová
  Zde se jedná o vícenenasycenou mastnou kyselinu, ze které se tvoří mozková transportní látka. U hyperaktivních dětí je často stav kyseliny linolenové velmi špatný. K přirozeným dodavatelům mastných kyselin patří semena konopí, pupalky, lnu a brutnáku. Kromě toho jsou důležité mastné kyseliny v angreštu a černém rybízu. Pro děti je vhodné sáhnout po brutnákových kapslích, protože neutrálně chutnají. Terapeutická dávka je kolem 12,5 mg gama-kyseliny linolenové na kilogram váhy.
 • Řasy chlorella
  Proti hyperaktivitě je doporučován doplněk stravy z řas Algamin. Peptidy řasy Chlorelly údajně vážou škodlivé látky a mohou je odvádět z mozku. Chlorella má detoxikační účinky.

  Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress

   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Eva Andelova
  Eva Andelova (anonym)

  Co mam delat s ditetem je hodne zive ,necce jist jen chleba s marmeladou a sladkosti vsteka se kdyy mu dam normalni jidlo

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Neuškodí ho nechat vyhladovět...

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Pomáhá i působit na děti barvami (lůžkoviny, barva zdí, oblečení) Hyperaktivní děti zklidňuje modrá, indigo, ultramarínová. Zelená (spíš žlutozelená) zvyšuje koncentraci. Naopak je třeba být opatrní s používánm červené, oranžové či žluté, které jsou vhodné spíš pro hypoaktivní děti.

  Črv 13, 2009
 • Obrázek uživatele Martina Mrázková
  Martina Mrázková (anonym)

  Pomáhá i působit na děti...Ahoj, nevím jak fungují barvy, ale nám se vloni osvědčily takové dětské vitamínky. Jmenujou se hvězdíci,obsahují rybí tuk, takže mají vliv na správný vývoj mozku a tlumí hyperaktivitu. Navíc našim dětem i chutnají.

  Říj 01, 2009
 • Obrázek uživatele Petra Dolejší
  Petra Dolejší (anonym)

  Dobrý den, slyšela jsem že soustředěnost dětí se dá podpořit dětskými vitaminy - mate nekdo s nejakymi dobrou zkusenost? Ci si stejne jako ja myslíte, ze v tomto pripade jsem k nicemu?

  Říj 10, 2009
 • Obrázek uživatele Karolína Veselá
  Karolína Veselá (anonym)

  Dobrý den, slyšela jsem že...Jak už tu píše pí Mrázková, mohou to být třeba hvězdíci. Na trhu je samozřejmě sirší nabídka, ale tyhle dětem docela chutnají - jsou pomerančové. Taky je dcerkám dávám.

  Říj 13, 2009
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Dobrý den mám také dítě s hiperaktivitou projevilo se to už v 1,5 roce teď už mu jsou 3,5 a mám schválenou mateřskou do sedmy let protože je to zařezený mezi postížení 3 stupě.chci se zeptat jakým spusobem se vyvarovat dalšímu dítěti s touto nemocí jsem totiž ve 3 měsíci a dost mě to děsí Děkuji

  Kvě 09, 2011
 • Obrázek uživatele Marťas
  Marťas (anonym)

  Dobrý den mám také dítě...Pozor na Aspartam neboli E951, může způsobovat poruchy chování u dětí, například hyperaktivitu. http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E951

  Kvě 09, 2011
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  pomáhá profackovat

  Kvě 09, 2011
 • Obrázek uživatele janickam34
  janickam34

  Co mam delat s ditetem je...dobrý dne, zkuste ho nějak zabavit, upoutat jeho pozornost, běžte na odpoledne ven, nebo si pořiďte domů dětské hřiště. Jestli je dítě jenom živé, tak ho prostě musíte unavit :)

  Čer 01, 2011
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele Xenie
  Xenie (anonym)

  Dost nám pomohlo když syn objevil hraní si s pindíkem,mačkání a tak. Od konce školky

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama