Reklama

Poruchy příjmu potravy: záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení

Poruchami příjmu potravy trpí i obézní. Ačkoliv nejvíce diskutovanými poruchami příjmu potravy jsou mentální anorexie a bulimie, existují i poruchy, které postihují obézní. Mezi ně patří záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení. Diagnostikovat tyto poruchy bývá obtížné, protože obézní se k těmto problémům nechtějí přiznat.

Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky, které mohou být jednak způsobeny nedostatečným příjmem jídla, na druhou stranu pak jeho přemírou. Poruchy způsobují psychickou labilitu a mají významný vliv na tělesné zdraví. „Povědomí veřejnosti o poruchách příjmu potravy je relativně vysoké, málokdo ale tuší, že těmito zdravotními problémy trpí i lidé s nadváhou a obezitou,“ upozorňuje Šárka Slabá, psycholožka projektu VZP Žij zdravě. 

Obézní pacienti bývají pod dohledem praktických lékařů, o to více překvapí, jak je komplikované u nich poruchy příjmu potravy zjistit a začít léčit. Odborníci je posílají k psychologům nebo psychiatrům často pouze v případech, kdy trpí depresí. „Přejídání a další formy nesprávného stravování ovlivněného psychikou tak nezřídka stojí stranou pozornosti odborníků,“ varuje psycholožka Šárka Slabá.

Pacienti si poruchy příjmu potravy často nepřiznávají. Když si je uvědomí, skrývají je nejen před zdravotnickým personálem, ale i před svým okolím. Pokud máte podezření, že vašeho blízkého trápí některý z níže uvedených problémů, obraťte se na psychologa,“ radí Šárka Slabá.

Záchvatovité přejídání

Reklama

Jednou z nejčastějších poruch příjmu potravy u obézních je záchvatovité přejídání, kterým nezřídka trpí ženy mladší 45 let. Dochází při něm ke konzumaci většího množství jídla, než je obvyklé a v kratším časovém intervalu. Obézní je schopný zkonzumovat během dvou hodin kvantum potravy, což ústí v nepříjemnou plnost. Přejídání bývá také spojeno s pocity viny, depresí a především se znechucením sebou samým. Obézní potravu konzumuje o samotě, protože se za množství snědeného jídla stydí. Problém je alarmující, když se záchvaty přejídání vyskytují v posledních 6 měsících ve frekvenci alespoň 2x týdně. 

Kontinuální jedení

Problémem osob postižených kontinuálním jedením je v podstatě neustálý příjem menšího množství potravy. Osoba postižená tzv. grazingem ztrácí kontrolu nad svým stravováním. 

Noční přejídání

K nočnímu přejídání dochází také několikrát týdně. Po probuzení zamíří k lednici, kterou je schopen během krátké chvíle vyjíst. Více než čtvrtina denního příjmu kalorií je tak konzumována po večeři nebo v průběhu noci. Ráno přicházejí výčitky a opětovné najetí do kolejí dietního režimu.


Reklama

Komentáře

Jak na co-amu (Po, 19. 8. 2013 - 16:08)
POVÍDKA@ AMU [email protected]ÉTLA V DITTROITU.....HALLÓÓ,MÁTE BALÍK!!!PŘEVODEM! co?sejra?voňavku?!!BONBONIERKU?!MÝDLO!!! sakra,co to je,SNAD NE KAFE!!...SEDL SI ŠŤASTNĚ/!POVÍDÁM!ŠŤASTNĚ!/ NA LAVICI A POJÍDAL ČOKO TYČKY../di s těma myšlenkama do hajzlu,HELENO!jakápak helenka,svině to je!! LEHL SI NA LAVICI TEDY,POVÍDÁM A NIC NEŘEŠIL.J Á TAKY NE.
Ditthi (Po, 2. 9. 2013 - 10:09)
Kalamita všedních dnů přináší CO!!MARková. ..§!..sim,pro nic,že žijeme?
RADIM PONEC (Čt, 16. 1. 2014 - 16:01)
NOCNI ZOBANI JE TO NEJHORSI CO MUZE BYT
Marcela (Pá, 28. 2. 2014 - 15:02)
Tohle je ta největší hloupost jakou někdo může udělat. Zničela jsem si tím akorát tak tělo. :( můj žaludek teď má problém cokoliv zpracova takže to jen ukládá. No teď už vlasstně ani ne omezila jsem své porce díky přípravku obethin, který mě donutil jíst meší porce, což jsem právě potřebovala. :) Takže jsem už na tom zase lépe, ale hubnu zdravě tak jak se má.
Lili (Pá, 28. 2. 2014 - 21:02)
Ahoj, s Obethinem mám v tomto směru také výbornou zkušenost. Můžu ostatním jen doporučit.
ne (So, 31. 5. 2014 - 15:05)
SUper, napíšete sem, co je to za problémy, ALE ABYSTE sem napsali,JAK TO ŘEŠIT, tak to už nikoho nenapadne,že?
Reklama