O horečce

Nejtemnější a nejchladnější dny roku jsou před námi. S nimi období nachlazení, chřipek a zejména u dětí horeček. Co je to horečka? Jak jí máme rozumět? Jak můžeme dítěti s horečkou pomoci? Především: horečka sama není nemoc, nýbrž smysluplná reakce organismu na nemoc, na infekci! Dokonce můžeme říci: je-li organismus zdravý, pak má schopnost reagovat horečkou.

Horečka (teplota nad 38°C) výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5°C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne. Navíc horečka aktivuje imunitní systém: bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, mají větší schopnost se vypořádat s nezvanými hosty, kteří se při infekci v organismu šíří. Horečka je tak jedním z nejdůležitějších nástrojů, kterými organismus udržuje svoji integritu.

U dětí se objevuje ještě jeden moment při vzniku horečky: malé i velké vývojové změny jsou často doprovázeny horečkou nebo alespoň zvýšenou teplotou. Ať už je to prořezávání zubů nebo přechod z jednoho vývojového stadia do následujícího. Mnoho rodičů, vychovatelů, učitelů hudby apod. již určitě udělalo zkušenost, že dítě je po prodělaném horečnatém onemocnění najednou ve vývoji o skok dál. Můžeme si představit, že horečka je jakýmsi ohněm, který pomáhá přetavit staré vlohy organismu a dává vzniknout novým. Dokonce některé události, které duši malého dítěte "rozohní", se mohou projevit krátkodobou horečkou: odjezd na dovolenou, vánoce, oslava narozenin apod. Však i dospělý člověk, který je pro něco "zapálený", netrpí nikdy chladem. Má teplé ruce i nohy, má i fyzicky o něco vyšší teplotu, než ve stavu lhostejnosti.

Co dělat, objeví-li se u dítěte horečka?

Zde není prostor pro podrobný návod, jak se při horečce zachovat. Jen vyzdvihneme některá hlediska, na která se málo myslí. První otázka při horečce by měla být: Je horečka projevem nějakého závažnějšího onemocnění? Kašle dítě, má průjem, polykací obtíže nebo ho bolí ucho? A další, snad ještě důležitější otázka: V jakém celkovém stavu dítě je? Je zcela vyčerpané nebo působí vlastně zdravě, jen je trochu nevrlé? Jinými slovy: Zvládneme situaci sami nebo potřebujeme radu lékaře? A do třetice: Jak se celkový stav v průběhu hodin a dnů vyvíjí?

Užitečné je, když si zodpovědnost za léčbu a rozhodování na sebe vezme jeden z rodičů, nejčastěji matka. Ta má většinou dobrý cit pro to, kdy je vše v pořádku a kdy je naopak potřeba lékařskou pomoc. Nás otce se stoupající teplotou zneklidňuje množství teoretických obav ("?není to zánět mozkových blan? Před týdnem o tom psali v novinách?"). Rychleji panikaříme a namísto pomoci matce situaci jen ztěžujeme.

Co můžeme doporučit pro léčbu horečky dětí?

Jak vyplývá z výše uvedeného, určitě nebudeme horečku hned potlačovat. Léky proti horečce neléčí příčinu nemoci, pouze organismu ztěžují boj s chorobou. Jinak zdravé dítě se vypořádá bez obtíží s horečkou kolem 39,5°C, i po dobu 3-4 dnů. Ulevit mohou malému pacientovi vlažné zábaly lýtek (Pozor! Pouze, pokud má dítě teplé nohy a ruce. Zábaly mají být pro dítě příjemné.). Dítě s horečkou potřebuje dostatek tekutin, dietní režim (žádné maso, sladkosti apod.), ticho a klid (bez rádia a televize!).

A jednu radu nakonec: patříme ke generaci, která se učila horečku potlačovat za všech okolností. Nevíme, jak takové horečnaté onemocnění přirozeně probíhá. Musíme se to učit. První horečky bez čípku proti teplotě jsou pro rodiče vždy krokem do neznáma a zatěžkávací zkouškou. Důležité je, abychom si na jedné straně zachovali zdravý selský rozum a na druhé straně si postupně pěstovali schopnost intuitivního posouzení závažnosti situace. Poprvé je to nejtěžší, s každou další horečkou to však půjde lépe. Pro budoucí zdraví našich dětí to znamená možná víc, než si uvědomujeme.

Autor: MUDr. Lukáš Dostál - Weleda

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (38)

 • Obrázek uživatele máša
  máša (anonym)

  Pane doktore, před 2 lety jsem zažila následující situaci. Malé Karolíně bylo 2,5 let mívala občas v noci teplotku oklolo 38 °C a ráno se probudila bez potíží. Takže jsme žádné léky proti teplotě nedávali, byli jsme také toho názoru, že teplota je vlastně normální boj organismu s nemocí a že se tato teplota nemá " srážet " pokud je dítě jinak bez problémů. v únoru ale teploty vystoupila na 39.4 °C, Karolína jen chtěla napít a přečíst pohádku. Takže opět nedostala nic proti teplotce a po čajíčku a pohádce usnula. V 7 hodin ráno již byla v bezvědomí a měla křeče. Byla odvezena záchrankou a probrala se z bezvědomí až za 4 hodiny. V nemocnici se na mne dívali jako na VRAHA , že jsem ji nepodala léky na snížení teploty. Naštěstí všechna vyšetření neprokázala epilepsii, ale šlo o febrilní křeče. Takže jsem pro srážet teplotu když vystoupí na 38 °C,alespoň otíráním vlažnou vodou. Děti které mají sklony k feb. křečem dostávají diazepam a léky s paracetamolem. Nikomu bych nepřála tu otřesnou zkušenost a strašlivou bezmoc nad bezvládným tělíčkem a následné výčitky, že jsem nedělala nic...a že jsem to myslela vlastně dobře.

  Lis 10, 2003
 • Obrázek uživatele dana
  dana (anonym)

  4.6. malému 14 měsíců od půlnoci prudce vzrostla teplota.i když jsme do rána dali 2x nurofen,dostal se nám v 8hodin do křečí. Zavolali jsme záchranku,malej byl půl hodiny v bezvědomí.v nemocnici ho napojili na kyslík,dali mu infuzi, hlídali srdíčko. byl to ten nejstrašnější zážitek v mém životě, myslela jsem že umře, strašně se potil, plakal, vůbec mu nezabíraly podané léky, nevěděli co s ním a horečka nechtěla klesnout. naštěstí se odpoledne probral, vypil 4 litry čaje za 6 hodin. řekli mi, že takové těžké křeče v nemocnici ještě neměli a že bylo štěstí že jsme volali záchranku. co taky jiného. kdo to nezažil, nepochopi. děsím se každé noci, kdy je manžel v práci, měřím malému 2x denně teplotu, pořád na něj šahám, mám strach. dostali jsme diazepam tabletky při teplotě už 37 stupňů a diazepam do zadečku při křečích. věřím že už se to nestane ale chci každému vzkázat že tohle je sranda, na světě je plno horších věcí, které nepominou a umírá se na ně.mému druhému synovi zjistili tento týden vrozenou srdeční vadu, která se dá operovat, ale na operaci je malej a do té doby hrozí i zástava srdíčka. bere prášky po kterých je mu zle, bolí ho hlava a pořád spí. je mu 7let. přeju hodně štěstí všem a děkuji za to, že mé problémy jsou řešitelné. snad už nic horšího nepříjde.

  Čer 25, 2007
 • Obrázek uživatele Zlatka
  Zlatka (anonym)

  Dobrý den, předem přejí pohodové svátky a štastnýá nový rok. Syn 15měsíců má od úterního večera teplotu 38 achvílemí i 38.6. Dáváme panadol, ale už tolik nezabírá tak zkoušíme zábaly, ale zatim nemůžu najít přesný a podrobný návod jak zábaly dělat. Nechci synkovi ublížit. Prosím poráď te. Děkuji Ludvíková

  Pro 25, 2008
 • Obrázek uživatele zvedavy nemocny
  zvedavy nemocny (anonym)

  pokud je horecka, jak Vy rikate bezpecna...muzu tim padem bezstrarostne chodit do skoly a delat stejne ukony jako kdyz sem byl porad fit???mimochodem moji horecku provazi povetsinu piskani v usich(neberu acilpirin), a caste zimnice a navali horka....sam sem zvedav jak dopadnu...drzte mi palce:-)

  Bře 19, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ne chodit do školy. Ale vyležet a nechat působit. Nedělej blbce, tohle ví každé dítě, že s horečkou do školy nepůjdeš.

  Bře 19, 2009
 • Obrázek uživatele zvedavy nemocny
  zvedavy nemocny (anonym)

  myslim ze horecka je takovej mensi detox....takze spis jen pomaha a sama o sobe neni nijak nebezpecna, jinak diky za radu do skoly jsem samozrejme nesel...i to samotne chozeni mi delalo problem...takze diky

  Bře 21, 2009
 • Obrázek uživatele Ad Zlatka
  Ad Zlatka (anonym)

  Sice je to už passé, ale stejně, třeba to pomůže i někomu jinému - Panadol má rozhodně slabší a krátkodobější účinek než Nurofen, mám to fakt vyzkoušené i potvrzené od doktorky. Nurofen zabírá rychleji a účinek vydrží déle. :-)

  Bře 15, 2012
 • Obrázek uživatele Evkaa
  Evkaa (anonym)

  My jsme si také prodělali febrilní křeče a opravdu nepříjemný zážitek, který každou mámu musí poznamenat, jelikož v tu chvíli si připadá bezmocná. Synovi bylo 1,5 roku, vlastně přesně před rokem, začal mít vysoké teploty, tak jsme podávali Nurofen, v podstatě byl poprvé nemocný, pak jsme dali do vany a chladili (37°C) no a pak se to stalo, syn dostal febrilní křeče. Byli jsme v nemocnici 3 dny, kde mu na sražení teploty střídali Nurofen a Panadol. Od te doby vím, že nám Nurofen nejlépe zabírá. Nakonec z toho byla 6 nemoc. Ale zážitek fakt silný, už nikdy více!

  Bře 18, 2012
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Ano, pisete: ,, První horečky bez čípku proti teplotě jsou pro rodiče vždy krokem do neznáma a zatěžkávací zkouškou. " Jenomze ja nevim ktera maminka by si vzala na triko aby se stav jejiho ditete zhorsil. Jakmile je horecka nad 38,5 a to pisou vsude, davam nurofen a basta! Ja bych se zblaznila, kdyby se mojim detem neco stalo.

  Bře 19, 2012
 • Obrázek uživatele Astalavista
  Astalavista (anonym)

  Ano, pisete: ,, První...Přesně tak, ani já si neumím představit že bych dítěti s horečkou nad 38,5 (po odečtu, u miminek) nedala nurofenový čípek nebo sirup. To bych fakt nedala.

  Bře 22, 2012
 • Obrázek uživatele zuzana
  zuzana (anonym)

  Přesně tak, ani já si...no, jenomze kdybyste mela dite s febrilnimi kreci,t ak by ste dala. Moje kamoska totiz takove dite ma a nepreji to nikomu. Chudak maly, horecka mu vystoupa hrozne rychle a pak dostane ty krece a krivy se mu ruce, usta, nohy, je to des! Tak mu dava Diazepam a tak Nurofen uz pri 37,5.

  Dub 03, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dávat dítěti silně návykový Diazepam, to je tedy síla. V pubertě pak samo přejde na daleko účinnější drogy. Je to vyhánění čerta ďáblem.

  Dub 03, 2012
 • Obrázek uživatele zuzana
  zuzana (anonym)

  Dávat dítěti silně...no jo no, ale co bys delala? Jeste si asi nevidela kdyz ma dite takove krece. To bys taky jako matka nevahala. Radsi dam ditete diazepam a nurofen jako by mu mela horecka vystoupat i nad 40 a pak mu poskodit mozek. To uz vubec neni sranda!

  Dub 04, 2012
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  no jo no, ale co bys delala?...A co na ten Diazepam říkají lékaři?

  Dub 04, 2012
 • Obrázek uživatele To si snad děláš prdel!!!
  To si snad dělá... (anonym)

  A co mu budeš dávat za pár let? Heroin? Nedivim se,že mu nic jinýho nezabere,když je zviklej na takový silný opiáty. Ta horečka a křeče,to je absťák. Lepší je místo prášků dávat zábali. Hlavně na hlavu,aby se nepřehřál mozek. Případně vlažnou sprchu. Né ledovo!!! To už pár doktorů rodičům radilo a zkolabovali z toho. Jinak si najdi něco i Diazepamu. Fizycká závislost vzniká už po 10. dávce a velmi rychle na něj vzniká tolerance. Absťák je srovnatelný s vysazenim Heroinu. Projevuje se horečkou,křečema,bolestmi po celém těle,a může se objevit i epileptický záchvat. Na ten absťák se dá i umřít. Na detoxu se musí dávky snižovat postupně a velmi pomalu. O vlivu na psichyku už ani nemluvim. Na uklidnění už se dávno nepoužívá. Většina dlouhodobích uživatelů si jednoho dne buď dá zlatou ránu,nebo přejde na Heroin,takže jednou stejně zkončí zlatou ránou. Proč mu rovnou nedávat extázi na dobrou náladu,učení,povzbuzení,empatii,imunitu a proti zánětu. Ta je dokonce míň návyková,neurotoxická a nebezpečná,než alkohol. Ps.,extázi rozhodně dětem nedoporučuju stejně jako alkohol,cigarety a jiné drogy.

  Dub 04, 2012
 • Obrázek uživatele Evkaa
  Evkaa (anonym)

  Pokud se dává dítěti 3x denně půlka Diazepamu (dávám to vždy spolu s nurofenem), třeba 2 dny a je to 2-3 do roka, tak z toho přece není návyk! Když to navíc řekne záchranář, pediatrička a doktor v nemocnici, tak to asi bude v pořádku. Nemyslím si, že je to škodlivé, hlavně, že to pomůže od křečí, které, jak jsem už psala jsou opravdu nepříjemné jak pro dítě tak pro rodiče.

  Dub 04, 2012
 • Obrázek uživatele Zuza
  Zuza (anonym)

  Myslim, ze matky co nezazili febrlini krece a tak vysoke horecky tak nevedi co hovori. Kdyz proste musis decku pomoct, tak mu ten diazepam a Nurofen das. A ziadne vyhaneni certa dablem! Zadna zavislost. Deti, co tohle meli je hodne za ta leta a nejsou to zadni narkomani.

  Dub 04, 2012
 • Obrázek uživatele Kolčava
  Kolčava (anonym)

  no, jenomze kdybyste mela...Při 37,5 hned Nurofen a DIAZEPAM? Tak to bych tedy nedávala, přece nedostane křeče jen při zvýšené teplotě? Zaplať Pánbůh my tedy křeče nikdy neměli, ale i tak bych asi do 38 nedávala nic, leda zábaly a Nurofen až potom, kdyby nezabraly...

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Evkaa
  Evkaa (anonym)

  Nurofen s Diazepamem dávám od 38, do 38 srážím teplotu studenými obklady, vlažnou koupelí a studenými nápoji. Takhle nám to radí naše doktorka.

  Dub 18, 2012
 • Obrázek uživatele :/
  :/ (anonym)

  Nurofen s Diazepamem dávám...Pak se divíme,že je tolik bláznů a feťáků. Teť vidim,že ty děti za to nemůžou,když se jim už od mimina vymejvaji mozky diazepamem.

  Dub 18, 2012
 • Obrázek uživatele :O
  :O (anonym)

  Pak se divíme,že je tolik...Souhlasim. Nechápu,co máte za doktory. Diazepam se už dávno nepoužívá ani v psychiatrii. Krom toho by obvodní lékařka psychofarmaka vůbec neměla psát. Od toho je psychiatr. Mimochodem je to ta nejnebezpečnější droga srovnatelná s heroinem. Extáze či konopí je proti tomu dětská kašička.

  Dub 19, 2012
 • Obrázek uživatele Asined
  Asined (anonym)

  ano, jsem taky za abez vycitek bych dala Nurofen a diazepam v tehle situaci.

  Dub 22, 2012
 • Obrázek uživatele psychiatr
  psychiatr (anonym)

  Jak vidim,tak do vás ten Diazepam cpali taky soudě podle vašich příspěvků. Od jak živa se teplota srážela jen zábali,nebo acilpirinem. A umíralo se jen na vážné nemoci např. na spálu a to nebyli ani antibiotika. Dnes jsou běžně děti každý měsíc nemocný,protože už od mimina polikaji pilule jak lentilky. Diazepam je antidepresivum 1. generace. V podstatě nedělá nic jiněho,než že utlumuje centrální,simpatický a vegetativní nervový sistém. V podstatě stejně jako hodně velká dávka alkoholu. Jen na něj několika násobně rychleji vzniká fyzická závislost a vyvijí tolerance. Už dávno bylo prokázáno,že i při jednorázovém užití zanechává nenávratné změny na mozku.

  Dub 22, 2012
 • Obrázek uživatele Evkaa
  Evkaa (anonym)

  To snad ne, co to tady píšete za bláboly... Jak může Diazepam uškodit děcku, které ho bere tak ojediněle, jen při horečce, ještě k tomu půlku tabletky. Copak nejsou na trhu jiné léky, které více škodí?? A to, že dříve lidi umírali jen, jak bylo řečeno "psychiatrem" na spálu, tak to je hloupost. Dříve naopak lidi umírali více, jelikož nebyli léky, které by je vyléčili. Takže s tím diazepamem nebo nurofenem to nebude zas tak horký. Když pomůže dítěti, které se trápí a horečka mu neklesá, tak mu ho prostě dám. A když ještě k tomu prožil febrilní křeče, tak nad ničím nepřemýšlím a prostě mu ho dám.

  Dub 23, 2012
 • Obrázek uživatele Katusja
  Katusja (anonym)

  To snad ne, co to tady...Ono nejde o ten Nurofen. Ten je OK. Myslím že ty nesouhlasné reakce se týkaly Diazepamu. Což celkem chápu, taky bych to do dítěte necpala.

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele doktor
  doktor (anonym)

  Jaký znáš horší léky,než diazepam? Tranal,morphin,nebo heroin je z hlediska škodlivosti,fyzické návikovosti a hepato a neurotoxici to samí. Jak už tady někdo psal extáze a konopí je proti tomu dětská kašička. I alkohol a pervityn neni zdaleka tak nebezpečnej.

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele souhlasim s doktorem
  souhlasim s doktorem (anonym)

  Jaký znáš horší...Kdo nevěří,ať si přečte:www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/60/994/Ktere-drogy-nejvic-skodi

  Dub 26, 2012
 • Obrázek uživatele zuza
  zuza (anonym)

  Jaký znáš horší...teda vy ale mate zkusenosti!!! Ja se tady zabiram Nuroenem 2x do roka a tady diskuze uplne mimo mne podle mne. Delate z komara velblouda.

  Dub 27, 2012
 • Obrázek uživatele rodič
  rodič (anonym)

  teda vy ale mate...Nurofen je v pohodě. To byli reakce na diazepam. Nejspíš jeden a ten samej člověk tady nejmíň 10X pod různými nicky psal,jak mu ho dětská doktorka předepisuje pro dítě na horečku.

  Dub 27, 2012
 • Obrázek uživatele Izzy
  Izzy (anonym)

  Dlouhotrvající horečka dokáže poničit orgány, takže nechávat dítě s horečkou 39,5 až 4 dny je hazard se životem vlastního potomka a každý si musí sáhnout do svědomí, jestli se řídit touhle divnou radou nebo raději zavolat na pohotovost. Moje dcera má dva dny skoro 40°C horečky a naštěstí se to daří čípkama a sprchováním vlažnou vodou držet v mezích, protože nemá jiné potíže. Dobrá rada je střídat léky proti horečce s jinou účinnou látkou, např. Nurofen s Panadolenem. Každopádně hned jak to půjde, mažte k doktorovi...

  Led 06, 2013
 • Obrázek uživatele apoLenka
  apoLenka (anonym)

  nám na horečku zatím vždy zabral nurofen sirup a u staršího syna tabletky, které mají tu výhodu, že je ani nemusí zapíjet. když by nešel podat sirup, tak i čípky nurofen jsou super

  Dub 15, 2013
 • Obrázek uživatele Zita
  Zita (anonym)

  Horečku snižuju jakmile přesáhne 38. Nejvíce se mi osvědčil nurofenový čípek. Spolehlivě nám teplotu vždy srazil:-)

  Dub 20, 2013
 • Obrázek uživatele LucianaS
  LucianaS

  Když už je horečka vysoká, dám malinké čípky na snižování horečky nebo jí otírám hrudníček vlhkým ručníkem, jak je pospáno třeba tady : http://www.malypacient.cz/pomuzeme/bezna-onemocneni-deti/horecka-snizovani-horecky/ . A když to jsou zoubky, dávám jí paracetamol, jak radí paní doktorka.

  Dub 26, 2013
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Když už je horečka...Nám se osvědčuje tvaroh na chodidla nebo stehna.

  Dub 26, 2013
 • Obrázek uživatele Drobnoška
  Drobnoška (anonym)

  Nurofen funguje báječne, dávám sirup a malá si na něm i pochutnává.)

  Dub 30, 2013
 • Obrázek uživatele jara marie
  jara marie (anonym)

  muj syn mel taky ty krece bilo mu 11 mesicu bil napojen na kyslik chtela bich se zeptat je mozne ze semu poskodil mozek tet je uz dospeli a trpi klaustrofobii ma strach z uzavrenych prostoru budu rada za kazdy nazor dekuji

  Říj 16, 2013
 • Obrázek uživatele majda
  majda (anonym)

  u dětí já tedy nejčastěji srážím horečku vlažnou koupelí a nurofenem..dávám asi víc sirup, ale zkušenost máme i s čípky a obojí zabralo vždy dobře.

  Dub 07, 2014
 • Obrázek uživatele Kača
  Kača (anonym)

  My kombinujeme nad 38,5 nurofen čípky,které perfektně zabíraji a když je nejhůř tak navíc chladné koupele ...

  Dub 29, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama