Hnutí za aktivní mateřství - rozhovor

Petra Sovováp řed jedenácti lety založila Hnutí za aktivní mateřství, se snahou zlepšit podmínky ve zdejších porodnicích. Myslela, že to bude práce na dva roky, pak už nebude co měnit. Spletla se, hnutí funguje dodnes.

S manželem má sedm dětí. První dvě se narodily v porodnici, všechny ostatní už doma. Na letošním veletrhu Biostyl povede v neděli 22. dubna tematický blok Bezpečná cesta k porodu.

 1. Jste matka sedmi dětí, což se v našich končinách vidí zřídka. Co Vás vedlo k tomu pořídit si tak početné potomstvo?

Tolik dětí jsem tak úplně neplánovala, vyplynulo to přirozeně. Zejména proto, že život s malými dětmi je úžasně nabíjející a to, že později vyrostou a jsou občas dost protivné, hlučné, lezou do peněz a mají spoustu dalších nároků, je vám zpočátku milosrdně utajeno. Ale vážně - prostě mě děti baví a hlavně jsem potkala člověka, se kterým je radost je mít.

 1. Máte kromě dětí čas ještě na manžela a osobní život? Jaké jsou Vaše koníčky?

Kromě dětí mám i práci pro Hnutí za aktivní mateřství, rozjíždím podnikání, pěstuju ředkvičky, chovám včely, vyrábím šperky a lampičky... Považuju za velmi důležité mít čas na sebe a partnera (a kamarádky a kamarády a širší rodinu a studium a cestování a mnoho dalšího), ale upřímně - je to boj. Moje heslo je „harmonie ve všech směrech“, což občas skutečnosti moc neodpovídá.

 1. Prozraďte ostatním ženám, v čem spočívají výhody být sedminásobnou matkou?

Paradoxně mě to udržuje v kondici, připadám si stále mladší. A vzhledem k tomu, že jsem neporodila sedmerčata, ale všechny pěkně postupně, nebylo to až tak náročné, jak by se mohlo zdát. Navíc nám věkové rozpětí umožňuje nechávat občas děti v různých kombinacích doma samotné, včetně úkolu uvařit večeři a uložit nejmladší do postele. Takový přepych jsme si coby rodiče dvou předškolních dětí dovolit nemohli. Další výhodou, kterou si teď hodně uvědomuju, je „odměňování“ - užívám si, že to, co jsme do dětí vložili (a samozřejmě i to, co už v nich bylo), přináší své plody. Jsou samostatní, chytří, milí - většinou radost pohledět. Vážím si toho, že je můžu zpovzdálí sledovat na cestě k dospělosti. Samozřejmě, že máme i víc starostí, ale radosti převládají.

 1. Jaký máte recept na zvládnutí této nelehké role?

Já osobně se hlavně všemožně snažím nebýt „matkou na plný úvazek“, žít i svůj život. Děti podle mě potřebují vidět, že máma není jen uklízečka, kuchařka a manažerka rodinného života. U práce odpočívám od rodiny, při vaření večeře relaxuju, ale chodím i do divadla, snažím se poctivě pěstovat přátelské vztahy, vzdělávat se a tak dále.  A doma se o činnosti dělíme, aby se mohl každý věnovat práci, škole, hraní na hudební nástroje... Každý den vaří někdo jiný, včetně dětí, každou sobotu společně uklízíme dům. Všichni si tak dobře uvědomují, že v životě není možné nechat se automaticky někým obsluhovat, že život je společný úkol.

 1. Jste spoluzakladatelkou a prezidentkou Hnutí za aktivní mateřství. Co je jeho stěžejním záměrem?

           Od počátku fungování iniciujeme pozitivní změny českého porodnictví, aby poskytovaná péče byla v souladu s vědeckými poznatky, s potřebami matek i dětí. Naší snahou je, aby zdraví, bezpečí a radost z porodu byly v českých porodnicích samozřejmostí.

 1. Jakých pokroků jste dosáhly od počátků působení hnutí dodnes?

Hnutí za aktivní mateřství vzniklo už v roce 1999. Od té doby už se české porodnictví naštěstí proměnilo dost, což není jen naše zásluha. Podílí se na tom i další organizace a příliv informací ze zahraničí.

Určitě dnes zdravotníci více naslouchají ženám, zvykli si, že ženy mají často svou představu o porodu, že si prosazují péči podle vědeckých doporučení, nikoliv podle hesla „takhle to tady děláme už třicet let, pani!“.. Těší mě, že je více podporován bonding, že už jeho význam znají i lékaři a porodní asistentky, dříve to byli jen sečtělejší rodiče.  I v médiích se o porodu mluví otevřeněji, jsou slyšet i rodičky, nikoliv jen „odborníci“. Velkým úspěchem letošního roku je vznik pracovní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví, kterou jsme spolu s dalšími organizacemi prosazovali několik let.

 1. Jak by podle Vás měla vypadat ideální situace v českém porodnictví?

Systém by měl být pestřejší, vždyť české ženy nemají de facto téměř na výběr. V těhotenství si ve vyspělých zemích můžou většinou ženy vybrat péči lékaře, lékařky i porodní asistentky. Nyní to u nás navrhl i pan ministr Heger, tak uvidíme. Ideální by bylo, kdyby mohla být péče kontinuální, tj. jedna (ženou vybraná) porodní asistentka doprovází ženu po celé těhotenství, jde s ní k porodu, pečuje o ni i o dítě i v šestinedělí. Podle Světové zdravotnické organizace to přispívá k vyšší bezpečnosti. Porod by se pak podle přání ženy a jejího zdravotního stavu mohl odehrát prakticky kdekoliv - ve velké nemocnici, na malé klinice, v porodním centru či doma.  V případě, že porodní asistentka odhalí blížící se komplikace, předává ženu do vyšší, specializované úrovně péče. Takhle to funguje v mnoha evropských zemích.

 1. Co byste poradila ženám?

Rychlejší proměně přístupu k ženám by pomohlo hlavně to, kdyby ženy samy zdravou a bezpečnou péči aktivně vyžadovaly.  Pro základní orientaci dobře poslouží například naše brožurka Cesty ke spokojenému porodu, kam jsme s kolegyněmi umístily ty nejdůležitější informace pro výběr péče. Je to takový „návod k použití českých porodnic“: iham.cz/nabizime/brozura/  

 1. Na letošním veletrhu Biostyl povedete v neděli 22. dubna tematický blok Bezpečná cesta k porodu. Mohla byste nastínit, co na jeho účastnice (nebo i účastníky?) čeká?

Snažily jsme se s kolegyněmi připravit program tak, aby obsahoval to nejdůležitější, to, co pomohlo „na cestě k harmonickému porodu“ i nám. Návštěvnice a návštěvníci tedy mohou zhlédnout filmový dokument Rodí se budoucnost, prezentaci odborně sestavených 10 kroků k optimální porodní péči a zbyde i dostatek prostoru na diskuse o aktuální situaci v České republice a o tom, jak lze i tady harmonicky porodit. Odpoledne pak nabízíme společně s Kateřinou Šorejsovou unikátní vyprávění o cestě za porodem k moři a o Oostende - jedné z nejlepších neinvazivních porodnic v Evropě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele monca
  monca (anonym)

  Máte někdo nějaký zkušenosti s fusaky z Merina? Narazila jsem na ně tady - http://www.novy-textil.cz/ovci-vlna-pro-deti/fusaky-do-kocarku a přemýšlím o koupi…

  Říj 10, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama