Hlavní výhody kojení

 • Psychická vazba mezi matkou a dítětem.
 • Optimální výživa jak po výživové, tak po hygienické stránce.
 • Zlepšuje imunitu dítěte (prevence infekčních onemocnění).
 • Podporuje dlouhodobé zdraví dítěte (prevence alergií, obezity, diabetu apod.).
 • Posiluje zdraví matky jak duševní, tak tělesné (přispívá k prevenci rakoviny prsu a vaječníků, pomáhá návratu k hmotnosti před otěhotněním).
 • Mléko je bezprostředně dostupné, má vždy správnou teplotu, nezkazí se. Kojení je ekonomické a ekologické.

Trávicí ústrojí kojenců je poměrně dlouho (do konce 6. měsíce) schopno bezpečně trávit pouze mateřské mléko.

Velmi zjednodušeně řečeno: mezi buňkami nezralé střevní sliznice jsou poměrně velké ?mezery?. Pronikne -li touto ?mezerou? bílkovina, která není tělu vlastní, může u některých dětí vyvolat reakci nezralého imunitního systému, a to od místní reakce ? třeba bolení bříška ? po celkovou, např. výsev atopického ekzému (viz níže). Ve sliznici střeva se totiž nachází nejvíce imunitní tkáně v těle, mnohem více než v mízních uzlinách i brzlíku.

Jedině mateřské mléko obsahuje takové bílkoviny, které tělo přijímá jako vlastní a nevytváří na ně imunitní odpověď. Dostane -li dítě předčasně kravské mléko nebo nemléčný příkrm (před ukončením 6. měsíce), zbytečně se aktivuje a zatěžuje imunitní systém v době, kdy ještě není zralý. Reakcí na tuto zátěž může být ? po kratší či delší době ? spuštění vrozených sklonů k alergii.

Bohužel stále přetrvává velký tlak fi rem vyrábějících a dovážejících náhražky mateřského mléka i snaha některých lékařů o maximálně šestiměsíční kojení, s přikrmováním už od 4.?5. měsíce. To je v rozporu s posledním doporučením WHO (Světové zdravotnické organizace), tj. plně kojit, příp. podávat speciální umělou kojeneckou výživu minimálně do ukončených 6 měsíců s přikrmováním do 2 let i déle, pokud si to matka i dítě přejí.

Je zjištěno, že mnohým překážkám včetně tzv. ?nedostatku mléka? lze předejít, příp. je vyřešit, a až 98 % žen je schopno kojit dlouhodobě (tj. déle než 6 měsíců).

Zdroj: Zdravá výživa malých dětí, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Na základě vlastní zkušenosti s kojením musím konstatovat, že nechápu, v čem spočívá výhoda psychické vazby mezi matkou a dítětem. Kojila jsem deset měsíců a po celou tu dobu jsem byla vyčerpaná, fyzicky i psychicky. Myslím, že jsem synovi začala více rozumět až v době, kdy jsem nekojila. Troufám si tvrdit, že doba kojení nás psychicky nijak nesblížila, spíše naopak.

  Pro 18, 2005
 • Obrázek uživatele leona
  leona (anonym)

  Sveho syna jsem kojila temer dva roky a az posledni mesice jsem citila,ze me to zacina vycerpavat.Hlavne nocni kojeni.Zacatky nebyli jednoduche,ale celkove na dobu kojeni vzpominam velice rada a kazde mamince doporucuji.

  Kvě 02, 2006
 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  Kojila jsem téměř tři roky a kromě nočního kojení, které se mi podařilo odbourat až ve dvou letech to bylo super. Prso je vždy po ruce, nasytí a uklidní zároveň. Když byla dcerka starší, sama si ráno přišla, vyhrnula mi triko, napila se a šla zase spinkat.

  Kvě 02, 2006
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Lauro, vřele s tebou souhlasím. Kojení bylo to nejhorší na péči o mimino. Nechápu, jak může některá vydržet nechat se ocucávat od velkého dítěte , které má zuby, běhá a mí z toho prču. Je mi 46, mám 2 děti, kdybych vrátila čs, kojila bych tak měsíc, dva.

  Čer 24, 2009
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Opravuji oslovení: Lucie. Laura ta se nad kojením rozplývá.

  Čer 24, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Já chci taky kojnou !!!!!

  Čer 25, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Já bych se taky rozplíval !!!

  Čer 25, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hergot to se opravdu nenajde aspoň jedna kojná??

  Čer 26, 2009
 • Obrázek uživatele Mazlinka
  Mazlinka (anonym)

  Ja jsem si kojeni taky uplne neuzivala, zejmena s prvnim deckem jsme meli velke trapeni (spatna tachnika, bolave bradavky..). O unave a vycerpani nemluvim. Trochu lepsi to bylo u druheho ditete, taky jsem brala vitaminy, FolGravid, doporucuju.

  Črv 14, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama