Má dudlík vliv na záněty středního ucha?

V odborném tisku se občas objevují zprávy o tom, že děti, které užívají dudlík, častěji onemocní zánětem středního ucha. Počátkem roku byly zveřejněny výsledky studie věnované této otázce, kterou provedli Marjo Niemela ve Finsku.

Byla to otevřená studie na souboru 484 dětí, které byly v péči 14 různých dětských klinických oddělení. Rodiče dětí byli poučeni, že užívání dudlíku je pro zdraví dítěte nevhodné, a byli žádáni, aby jeho užívání co nejvíce omezili. Rodiče pak zaznamenávali v diáři jednak užívání dudlíku, jednak příznaky zánětu středního ucha. Ke každé klinice, kde probíhal tento test byla přidělena jiná klinika (kontrolní) s podobným počtem dětí, na které nebyli rodiče nijak ovlivňováni. Děti obou skupin nadále užívaly dudlík. Ale na sledované klinice byla frekvence užívání dudlíku nižší o 21%. Tomu odpovídalo i snížení výskytu zánětů středního ucha o 29%. Samozřejmě tato studie není přesvědčivá a vědci si kladou otázku proč by měl dudlík být rizikovým faktorem. Nabízí se možnost mechanického přenosu infekce, ale také může jít o zvýšení tlaku v ústní dutině při sání a snazší průnik infekce do Eustachovy trubice.


Proti sobě stojí také dvě zkušenosti. Na jedné straně užívání dudlíku v řadě situací pomáhá dítě zklidnit. Na druhé straně u dětí, které dlouhodobě užívají dudlík, byl prokázán častější výskyt kandidózy ústní dutiny, respiračních a střevních infekcí, zubního kazu a poruch skusu.

Rada na závěr: omezujme podávání dudlíku dětem nad 1 rok jen na krátká období stresu a po dosažení 2 let věku je už dětem nedávali vůbec.

(Zdroj: The Lancet March 2001)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jan Majsner
  Jan Majsner (anonym)

  Nejde ani tak o dudlík, ale o konzumaci kravského mléka, to totiž záněty středního ucha způsobuje prokazatelně. Děti dlouho kojené mají výskyt těchto zánětů mnohem nižší než děti krmené mlékem a sunarem z lahve. Kojené děti jsou také klidnější, takže dudlík ani nepotřebují. To že se někdo snaží prokázat vztak mezi dudlíkem a záněty středního ucha a nevidí jiné souvislosti je jako tvrdit, že líbání způsobuje HIV positivitu. Autor studie se zkrátka zaměřil jen na prostředek a ne na příčinu.

  Říj 04, 2001
 • Obrázek uživatele beata
  beata (anonym)

  8 let m nbhgzt klo mnjhzuibvfgffgdzretfrte gtzerzutr jzregvbvvgdgffstgdhfgdtzewgrghfezagdtzwfetzwfetzwsfzsfagsfatwftqrwfvzatvdsgd bztzrreabv

  Pro 08, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama