Druhé dítě na světě se třemi genetickými rodiči se narodilo na Ukrajině

Na Ukrajině se narodilo dítě, které má hned tři rodiče. Je to v pořadí druhé dítě na světě, které má kromě genetického kódu otce a matky také DNA ženy-dárkyně. Zákrok, který má zajistit, aby dítě nezdědilo genetickou vadu, se poprvé uskutečnil v Mexiku, kde se takové dítě narodilo loni v dubnu.

V Kyjevě byla použita metoda takzvaného pronukleárního transferu, uvedl dnes podle agentury AFP Vitalij Zurkin z kyjevské kliniky, kde byl zákrok proveden. Zurkin tvrdí, že na Ukrajině byla procedura využita jako první na světě. Pronukleární transfer spočívá v tom, že se jádro vajíčka matky-nositelky genetických vad vyjme, oplodní se otcem a přemístí do vajíčka od dárkyně, které je zbavené původního jádra.

Chlapečka se dočkal 5. ledna do té doby neplodný pár. Čtyřiatřicetiletá žena marně zkoušela otěhotnět 15 let a nepomohlo ani několik pokusů o umělé oplodnění.

První zemí na světě, která výslovně povoluje počít dítě s genetickými informacemi od tří dárců, se loni v prosinci stala Británie. Přesto se první děti počaté tímto způsobem narodily v Mexiku a na Ukrajině, kde s tím zákony nepočítají a kde se k proceduře musejí vyslovovat speciální komise.

Zdroj:ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama