Reklama

Nepít alkohol je normální

Nepít je normální, zdůrazňuje nová stejnojmenná kampaň, která upozorňuje na rizika alkoholu prostřednictvím televizních spotů. Podílely se na ní úřad vlády, ministerstvo zdravotnictví, Česká televize a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh na regulaci reklamy na alkohol.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci podotkl, že kampaň nikoho nenutí k abstinenci, ale sděluje že pití alkoholu by mělo být výjimečnou, nikoliv běžnou součástí života. "Problém je, že v České republice v případě řady lidí to běžná součást života je jako normální, každodenní aktivita," řekl.

Mezi dospělými v Česku 900.000 lidí pije rizikově, 600.000 pak každý den. Vojtěch uvedl, že náklady spojené s následky pití alkoholu převyšují 59 miliard korun ročně. Suma zahrnuje jak financování léčby závislosti a nemocí, tak i trestné činy, dopravní nehody a sníženou produktivitu práce.

Televizní spoty režisérek Rozálie Kohoutové a Sofie Šustkové cílí na těhotné ženy, dospělé i rodiče nezletilých dětí. Průměrný věk, kdy děti v Česku poprvé ochutnají alkohol, je 12 let, často se tak děje přímo v rodině. Kohoutová řekla, že se při přípravě spotů inspirovaly reklamami na alkoholické nápoje, které navozují zdání pohody a úspěchu. V jejich podání ale idyla ústí do dramat a trapasů, které zavinil alkohol. Spoty mají dovést lidi k zamyšlení, jak moc pijí oni sami. Informují také o tísňové lince pro alkoholiky a jejich příbuzné a uvádějí na pravou míry některé nepravdy - například to, že mírné popíjení alkoholu v těhotenství neškodí.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol. V budoucnu by měl být nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí. Návrh má být hotový do konce roku.

Reklama

Poslanci teď projednávají také daňový balíček, jehož součástí je vyšší zdanění tvrdého alkoholu.

Přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský ocenil, že jsou na rozdíl od minulosti připomínány i problémy, které sužují lidi předtím, než se k závislosti takzvaně propijí. Alkohol přispívá k rozvoji zhruba 250 různých nemocí - například cukrovky, poškození jater či onkologických onemocnění. Má negativní dopad i na mezilidské vztahy.

Ministr zdravotnictví a vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha podepsali memorandum o spolupráci s organizátory kampaně Suchej únor. Ti apelují na to, aby se lidé v ČR úplně vzdali alkoholu aspoň v nejkratším měsíci roku.

Výroba spotů stála 600.000 korun, ČT je bude vysílat do konce listopadu, v plánu je i jejich využití na internetu.

Česko je společně s Francií na druhém místě v žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Roční spotřeba čistého lihu na osobu činí 11,7 litru.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Věrka (Út, 29. 10. 2019 - 16:10)
Tak to se bude muset udělat velká kampaň! Když TV NOVA v seriálu Ulice propaguje naprosto opačný názor! Když jsem se na to kdysi začala dívat, zdála se mi to být taková neškodná hloupoučká oddechovka, než jsem si uvědomila, že ono se tam vlastně hlavně pořád "chlastá", přesněji - čím mladší postavy, tím víc. Bez flašky ani ránu. Nakonec skoro nebylo dílu, aby se tam nevychl....aspoň 2 flašky, až se mi to i něčím jiným zprotivilo všecko tam definitivně a s Ulicí jsem skončila. V žádném jiném seriálu ani filmu se tak nepropaguje alkohol-víno, jak tam. Vypít občas skleničku dobrého vínka by jistě nikomu uškodilo, ale to je individuální. Dokonce jsem četla a slyšela, že je to v rozumné míře i zdraví prospěšné. Zkrátka Zlatá střední cesta, Všeho s mírou atd. To znamená i takových kategorických tvrzení.
Jirka (Čt, 31. 10. 2019 - 11:10)
Tak u nás alkohol či drogy jedou snad v každém filmu. I v některých pohádkách je alkohol.
Věrka (Pá, 1. 11. 2019 - 16:11)
To máte asi pravdu, ale týká se to zřejmě jenom té polistopadové tvorby s V.I.P."umělci. A nejen alkohol a drogy, ale je tam "příkladně" i samo násilí, podvádění, krádeže, totální neúcta ke starším spoluobčanům, opovrhování skutečnými hodnotami. Takže se v TV skoro není na co dívat, ani chodit do kina, divadla, KD na moderní tvorbu taky nemá vůbec cenu, je to to samé, i když se nějací obdivovatelé najdou..zkrátka všecko jde ke čmertu...a kdo má ještě zbytek zdravého rozumu, stává se pesimistou chtě nechtě. A NEbude líp, to je to nejhorší.
Karel (Čt, 31. 10. 2019 - 12:10)
No a proč se nezavede prohibice, když je ten alkohol tak škodlivý?
Věrka (Pá, 1. 11. 2019 - 16:11)
Protože 1. alkoholici by neexistovali, protialkohol. léčebné lobby by zkrachovalo
2. páni doktoři by neměli tolik pacientů, kdyby se "pilo" s mírou, protože alkohol v rozumné míře a občas je LÉK
3. Kdyby bylo málo pacientů, nebylo by třeba vyrábět tolik léků, transplantací jater...opět by přišlo zdravotnicko farmaceutické lobby k újmě
4. a výrobci alkoholu taky.
VŠUDE JSOU HLAVNÍ P E N Í Z E, C O N E J V Í C P E N Ě Z SI NAHRABAT.
Kdyby TO NĚKDO S NAŠÍM ZDRAVÍM a zdravotnictvím, které má sloužit nám lidem a ne ziskům určitých skupin nadlidí, DOOPRAVDY MYSLEL VÁŽNĚ, A CHTĚL, TAK JSOU DROGY, ALKOHOL A CIGARETY ZAKÁZANÉ a TOHO VÝROBA ZASTAVENA DÁVNO. A nějaké kecy, že tím se podpoří tajné užívání? Podle selského rozumu - na co má stát represivní složky ? Když se chce, všecko jde. Ale ono se nechce, protože to někomu pěkně vynáší...asi tak, Karle.
Návštěvník (Pá, 1. 11. 2019 - 17:11)
Pokud v naší banánovce nejsi sťatý na šrot, tak to ani nemůžeš přežít a vydržet.
Karel (Pá, 8. 11. 2019 - 08:11)
Dnes mne zaujal článek, kde se píše, že vláda chce snížit počet pijáků o polovinu. Docílit to chce omezením reklamy a prevencí. To se mi zdá úžasné. Zajímalo by mne, jak bude probíhat ta prevence. Jestli budou chodit po hospodách nějací lidé a říkat hostům, aby nepili? A taky by mne zajímalo, jaký reálný vliv má reklama na konzumaci alkoholu. Já třeba nemám televizi ani rádio a s žádnou reklamou tudíž nepřijdu do styku. Z toho plyne, že bych měl být asi abstinent. A to nejsem. Piju pivo každý den a často i panáky. A na žádnou reklamu přitom nemyslím. No a pokud se skutečně sníží spotřeba alkoholu o polovinu, čím bude nahrazen daňový výpadek do státního rozpočtu?
Míra (Pá, 8. 11. 2019 - 10:11)
Vyšším zdaněním alkoholu. Ti, co pít budou výpadek zacvakají :D. Ono když lidi neutratí peníze za alkohol, tak je utratí za něco jiného. Toho výpadku bych se nebál. Navíc se možná ušetří na zdraví.
Karel (Pá, 8. 11. 2019 - 11:11)
Většinou to dopadne tak, že se i přes zvýšení daní vybere do státního rozpočtu stejné nebo dokonce menší množství peněz. A to proto, že se rozšíří černý trh. Jinak proti nadměrné konzumaci alkoholu se bojuje mnoho desítek let. A nevšiml jsem si, že by to mělo nějaký efekt.
! (Pá, 8. 11. 2019 - 13:11)
Prohibici už zkoušeli v Americe ve 20. letech a v Rusku za Gorbačova a výsledek byl ten, že se rozjel černý trh a domácí výroba destilátů. Alkoholiků nejenže neubylo, ale stát přišel o spotřební daň.
Reklama