Dostatek kyseliny listové je prevencí vrozených vad

Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly brát potravinové doplňky obsahující kyselinu listovou. Ta totiž působí preventivně proti vzniku defektů neurální trubice, z níž se vyvíjí centrální nervový systém, mozek a mícha. Doporučuje to tým britských, irských a amerických vědců, kteří zjistili, že až polovina obyvatelstva má zvýšené riziko, že se jim narodí děti s vážnou vadou.

K těmto závěrům dospěli na základě výzkumu, při němž identifikovali pozměněný gen, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku defektu neurální trubice. Jeho velmi častou podobou je spina bifida, neboli rozštěp páteře. Nejzávažnější vadou je pak anencefalus, kdy mozek tvoří masa degenerované tkáně zející na povrch. Z lebky postiženého je vytvořena pouze obličejová část, hlava je nízká a krk chybí.

"Naše studie přináší nové poznatky, které podtrhují význam dostatečného přísunu kyseliny listové v podobě potravinových doplňků nebo obohacených potravin pro ženy v produktivním věku, aby se předešlo defektu neurální trubice," uvedl doktor Peadar Kirke z Dublinu v British Medical Journal.

Radí ženám, aby před početím dítěte i v prvních měsících těhotenství braly přípravky s kyselinou listovou. K defektům neurální trubice dochází totiž v počátečním vývoji embrya, kdy ještě páteř není zcela uzavřena.

Kyselina listová je vitamín rozpustný ve vodě a tvoří ji skupina sloučenin. K jejím přirozeným zdrojům v lidské výživě patří droždí, sója, fazole, chřest, špenát, zelený salát, kapusta, brokolice, červená řepa, cereální produkty, citrusové plody a ořechy. Její vysoká koncentrace je i v některých potravinách živočišného původu, zejména vnitřnostech (játra, ledviny).

Spojené státy začaly obohacovat mouku o kyselinu listovou již před několika lety, kdy byl zjištěn její příznivý vliv na omezení výskytu vrozených vad. Od té doby počet dětí s rozštěpem páteře a dalšími vážnými defekty klesl o 26 procent.

Vědci také zjistili, že denní dávky kyseliny listové nebo potravin obohacených o tento vitamin mohou také pomoci k prevenci srdečních chorob a infarktu. Kyselina listová rozbíjí homocysteiny v krvi, které jsou příčinou srdečních příhod a infarktu.

Zdroj: ČTK Více informací a možnost zakoupení kyseliny listové naleznete zde
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Jak vůbec vypadá kyselina listová.

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele silva
  silva (anonym)

  co se staraš jestli si to nezjistila tak to jsi ty

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele nikola
  nikola (anonym)

  ty krávo pěš do prdele

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele nikola
  nikola (anonym)

  ty krávo pěš do prdele

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele sivie
  sivie (anonym)

  ja nejsem krava ja jsem člověk

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tento článek není vůbec špatný jen by bylo fajn ho o něco rozšířit. Více popsat rozštěp páteře. Děkuji

  Bře 20, 2007
 • Obrázek uživatele Petulla
  Petulla (anonym)

  Má dcera má vrozenou leidemskou mutaci,bohužel to zdědila po mě.Já jsem prodělala trombozu,plicní infarkt a ´plicní ambolii.Jak mám svou dceru chránit,aby jí nepotkal stejný osud jako mě? Slyšela jsem,že kyselina listová může hodně pomoci. Poradte mi prosím je jí 15 let.Děkuji

  Zář 21, 2007
 • Obrázek uživatele kuli
  kuli (anonym)

  vyhledejte vrozené vývojové vady a homocystein

  Lis 24, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama