Doktor Semmelweis - zachránce matek

Maďarský lékař, gynekolog a porodník Ignaz Fülöp Semmelweis, který se narodil před 190 lety, 1. července 1818, se proslavil zejména jako objevitel bakteriového původu horečky omladnic. Průkopník hygieny v porodnictví Semmelweis patří mezi nejvýznamnější lékaře 19. století a býval nazýván "zachránce matek".

Budapešťský rodák vyslovil v roce 1847 teorii, že horečky omladnic v nemocnicích přenáší sami lékaři při vyšetření a rození, a ustanovil hygienické zásady, jak epidemii potlačit. I přes úspěchy při aplikaci se jeho teorie setkala s odporem kolegů, kteří odmítali připustit, že by za smrtí pacientek mohli stát oni sami. K neúspěchům doktora Semmelweise ovšem přispěla i jeho popudlivost a neochota zpracovat svá pozorování a experimenty do vědecky přijatelné a publikovatelné podoby.


Semmelweis nakonec skončil ve vídeňské psychiatrické léčebně a zemřel v srpnu 1865 ve Vídni v sedmačtyřiceti letech. Dlouhá léta se tradovalo, že zemřel na to, proti čemu celý život marně bojoval - na otravu krve. Podle posledních informací ale zemřel na následky zranění, které mu způsobili bitím zaměstnanci léčebny. Nyní je po něm pojmenována univerzita v Budapešti či klinika ve Vídni.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama