DNA testy přinášejí neviditelnou revoluci

Klinická genetika se každoročně posouvá mílovými kroky dopředu. Přispívá k tomu především lavina nových poznatků v molekulární genetice, známé veřejnosti jako DNA testy. Stejně jako v ostatních vyspělých státech probíhá i u nás docela nepozorovaně genetická revoluce v medicíně. Umožňuje například poznat pohlaví dítěte už ve velmi raném stádiu těhotenství.

Veliký pokrok mohou pozorovat především nastávající maminky. Právě u nich se znatelně rozšířilo spektrum preventivních vyšetření jak pro maminku samou, tak, a to především, pro jejich miminko. Z matčiny krve, tedy už nikoli z plodové vody, což přinášelo nepříjemnou a jistým rizikem zatíženou proceduru odběru plodové vody, lze dnes poměrně spolehlivě poznat pohlaví plodu už od 7. týdne těhotenství, tedy ihned od momentu, kdy se nastávající maminka s radostným faktem u svého gynekologa seznámí. Ale to je jen okrajový výdobytek. Samozřejmě, že důležitější než určování pohlaví je určení některých mutací plodu, takových, které by mu přinesly celoživotní těžké zdravotní potíže.

Pokrok molekulární klinické genetiky je tak rychlý a současně tak odborně specifický, že jej veřejnost nestačí ani vstřebávat.

"Skoro každý už dnes ví o možnostech oplodnění ve zkumavce, ale málokdo si uvědomuje, že lze takto předejít i dědičným chorobám. A to dokonce tak, že vrozenou vadu je možné odhalit DNA testem už z vajíčka ženy. Ano, DNA test lze provést přímo z neoplozeného vajíčka a totéž vajíčko, dopadne-li DNA test dobře, je možné použít ke zkumavkovému oplodnění. Odpadá tedy i etický problém, co s ostatními nevybranými embryi, to pokud bychom DNA test prováděli až u oplodněných vajíček. To proto, že pokud má žena možnost rozhodovat po DNA testu o tom, které vajíčko použije pro zkumavkové oplodnění, pak je to skoro totéž rozhodování jako při každoměsíční ovulaci, kdy se žena rozhoduje, zda z vyplaveného vajíčka nechá vzniknout nový život či jej nechá zaniknout," vysvětluje RNDr. Emanuel Žďárský z firmy Synlab, která provozuje největší síť laboratoří u nás.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Lubor
  Lubor (anonym)

  Každé páté dítě narozené českým vdaným ženám je kukaččí / web " vychovávám cizí dítě " / .

  Srp 17, 2013
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  České ženy jsou veselé v rozkroku .

  Zář 11, 2013
 • Obrázek uživatele Dražen
  Dražen (anonym)

  Jako chorvatský obchodní zástupce bych mohl o nevěře českých žen napsat knihu . Mám 6 kukaček a 1 na cestě .

  Zář 19, 2013
 • Obrázek uživatele Helmut
  Helmut (anonym)

  Jsem 50 % Němec a mohu jen potvrdit nevěru českých vdaných žen . Když má našinec lepší auto a lepší oblečení , tak mu začnou české paničky nadbíhat . Mám pravděpodobně 4 biologické děti .

  Zář 19, 2013
 • Obrázek uživatele Pišta
  Pišta (anonym)

  Ojebal jsom 4 české paničky . Mám 10 kukačiek .

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Nahradil jsem 2 neplodné manžely . Oni o tom nevědí , takže je to OK .

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Drazene,
  Drazene, (anonym)

  Jako chorvatský obchodní...a jsi si tak jisty, ze to jsou vsechno zrovna tvoje kukacky? Mas na to nejake DNA testy?

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Ploditel
  Ploditel (anonym)

  Ojebal jsom 4 české...pche, já mám sedmnáct kukaček, jsi břídil

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Oplodnitelé
  Oplodnitelé (anonym)

  jsou zpravidla debilové. Chtělo by to, aby se DNA testy dělaly všem dětem. A nablblý oplodnitel pak celý život platil. Potom by je přešly choutky. Oplodňovatel nechce nikdy nechce platit, chce jen vypustit svoje sperma.

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Malárie
  Malárie (anonym)

  jsou zpravidla debilové....Ber to s nadhledem. Všechny "ploditelské" příspěvky jsou psané jen ze 2 stejných IP. Ze stejných, jako se tu objevily už před časem na "oplodním vdanou ženu" a tak. Nic neoplodnili, ale to jejich sexuální požadavek.

  Zář 20, 2013
 • Obrázek uživatele Jakub
  Jakub (anonym)

  pche, já mám sedmnáct...Znám frajera , který ojebal 31 bab .

  Zář 21, 2013
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Znám frajera , který ojebal...Mick Jagger oplodnil 231 žen .

  Zář 23, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama