DHA pro těhotné a kojící maminky

Kyselina DHA patří mezi nenasycené mastné kyseliny Omega 3; je pro lidský organismus nepostradatelná, ale naše tělo si ji neumí samo vyrobit. Od 2. poloviny těhotenství a během kojení spotřeba DHA stoupá, a proto by měly maminky již ve 13. týdnu těhotenství přijímat dostatečné množství této nenasycené kyseliny. Bohaté na DHA jsou hlavně tuky z mořských ryb (např. tuňák, losos nebo makrela).

Bylo prokázáno, že DHA je potřebná pro správný rozvoj mozku miminka zejména v posledním trimestru těhotenství a v prvních měsících po narození, kdy se DHA ukládá do membrán mozkových buněk dětí a má také vliv na ostrost zraku a správný vývoj spermií. DHA ovlivňuje i další vývoj novorozence, protože snižuje riziko vzniku různých onemocnění srdce, ale i atopického ekzému, astmatu a dalších autoimunitních onemocnění. Má rovněž prokazatelný vliv na dobré kognitivní a motorické schopnosti dětí.  

 

Jediným zdrojem DHA pro plod a novorozence je matka: DHA prochází přes placentu do plodu a po narození se dostává do těla novorozence spolu s mateřským mlékem. Protože dostatečné množství životně důležité mastné kyseliny s dlouhým řetězem DHA obsahuje pouze tuk mořských ryb, je příjem kyseliny DHA v těhotenství a při kojení velmi často nedostatečný, ať už z důvodu špatné snášenlivosti ryb v těhotenství anebo i strachu z nadměrného přísunu kalorií.

 

DHA jako prevence psychických potíží

 

Za velmi závažnou poruchu  je považována laktační psychóza, stav spojený s těhotenstvím s velmi nepříznivými psychickými projevy, jež mohou skončit i pokusem o zabití novorozence.  Jedna z největších studií provedená na ženách krátce po porodu (14 532 žen ze 23 zemí) si kladla za cíl odhalit existenci vztahu mezi koncentrací DHA v mateřském mléce, konzumací mořských produktů a projevy poporodní deprese. Výsledky prokázaly, že ženy s prokazatelně vyšší koncentrací DHA v mléce stejně jako s vyšší spotřebou mořských produktů jsou mnohem méně ohroženy vznikem poporodní deprese.

 

Zdroj: www.femibion.cz

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  Femibion doporučuji taky, brala jsem ho po celou dobu těhotenství

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  je to tenhle příravek? http://www.femibion.cz/produkty/ četla sjem spíše že ho berou ženy které se teprvé chystají otěhotnět

  Čer 22, 2018
 • Obrázek uživatele Pudrito
  Pudrito

  některé ženy ho berou i když se o miminko snaží, prý t pomáhá

  Srp 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama