Děvčátka si hrají méně aktivně než kluci

Dívky si nehrají tak čile jako kluci, "protože je víc baví klábosení". Dokonce už desetileté slečny dávají raději hlavy dohromady a klevetí, než aby hrály nějaké hry nebo sportovaly jako jejich spolužáci. Vyplývá to z nové vědecké studie, o níž se zmiňuje list The Daily Telegraph.

Britští vědci varují, že dívenky k tomu mohou mít sklon po celý život a že výsledkem může být obezita.


Badatelé, kteří sledovali chování deseti- a jedenáctiletých dětí na školních hřištích, zjistili, že holčičky raději tráví čas klábosením v malých skupinkách a vyžívají se ve společenském životě. Kluci na rozdíl od nich si častěji hrají ve větších skupinách a baví je fotbal.


"Naše studie ukazuje, že děvčátka a chlapci se zabavují odlišně. Dívky raději tráví čas v nepočetných skupinkách a hrají slovní hry, povídají si a stýkají se společensky. Většina chlapců si hraje ve větších skupinách, více hrají fyzicky aktivní hry jako fotbal," konstatoval jeden ze spoluautorů studie Nicky Ridgers z liverpoolské Univerzity Johna Moorese.


Podle Ridgerse je na pováženou, že děvčata jsou fyzicky méně aktivní než chlapci, a ačkoli je to jen jeden kousek komplexního obrázku, může to prý přispívat k nadváze a obezitě něžného pohlaví.


Podle oficiálních údajů má třetina dětí před dosažením věku 11 let nadváhu nebo trpí obezitou. Britská vláda zahájila nedávno propagační kampaň za osm milionů liber (asi 230 milionů korun) s cílem ponouknout rodiče, aby spolu s rodinou více sportovali a cvičili. Akce se uskutečňuje pod sloganem "Zdravě jezte, více se hýbejte a žijte déle!".


Jiná studie, prezentovaná na vědecké konferenci na Essexské univerzitě, svědčí o tom, že ženy si sklon méně cvičit zachovávají i ve vysokém věku. Podle prvotních zjištění jsou muži ve věku kolem 70 let výrazně aktivnější než ženy, především proto, že tráví více času mimo domov. Ženy na rozdíl od nich mají sklon pohybovat se především při domácích pracích.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama