Dětská epilepsie: Co je ketogenní dieta?

Ketogenní dieta je alternativní způsob léčby epilepsie, užívaný především v USA a v Kanadě. Pomocí diety se dařilo a dodnes daří vyléčit asi 30 % dětí, jejichž záchvaty nebylo možné přivést pod kontrolu pomocí léků.

Léčba trvá celkem dva až tři roky. Zahajuje se půstem, který má zlikvidovat tělesné zásoby glukózy a přinutit organismus spalovat ke získávání energie tuk. V krvi se zvýší hladina ketonů, dochází k acidóze a díky omezení příjmu tekutin i k částečné dehydrataci. Jakmile tento proces začne, zahajuje se vlastní dieta, charakteristická vysokým příjmem tuků, omezením uhlohydrátů a proteinů (poměr tuků vůči uhlohydrátům a proteinům dohromady je postupně 5:1 - 2:1 a zákazem cukru v jakékoliv podobě. Po dobu nejméně dvou let je nutné přesné měření a vážení všech surovin, výběr potravin, ale i léků, vitamínů a potravinových doplňků podle složení, pečlivá kontrola všeho, co dítě přijímá (např. je nezbytné odhalit a do denních dávek započítat "skrytý cukr v ovocných šťávách, hořčici, ale i v zubní pastě, vyloučit umělá sladidla ukrývající se za různými názvy a zkratkami atd.).

Výsledky, kterých lékaři předepisující ketogenní dietu dosahují, jsou slibné: třetina dětí, na jejichž záchvaty neplatily dostupné léky, se po třech letech diety vrátila k normální stravě a záchvaty se neobnovily. U části ostatních bylo možné snížit dávky léků. To ostatně platí i v průběhu diety, kdy bývá možné dávky léků snížit podle toho, jak se projeví účinnost ketózy.

V České republice se touto metodou léčby zabývá Dětská neurologie v Praze 5, DFN Motol, primář Doc. MUDr. Vladimír Komárek

Zdroj: www.dobromysl.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele margia petermannová
  margia petermannová (anonym)

  mám dom omalička a zahvaty se mi oběvilizase trapení ale budu bojovat nemoci

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele Jaroslav Jakubů
  Jaroslav Jakubů (anonym)

  Ketogenní dieta je návrat od cukrového šílenství k přirozenosti. Pročti s Google chrome a s translátorem. http://lesliekenton.com/health/cura/down-with-carbs-fat-rules/

  Dub 24, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama