Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Děti vyrůstající se psy jsou zdravější

Psi jsou nejen nejlepším přítelem člověka, ale mohou také chránit děti před dýchacími problémy a infekcemi. Zjistila to evropská studie, kterou citovala agentura Reuters.

 Vědci, jejichž zpráva vyjde v srpnu v odborném časopise Pediatrics, zjistili, že děti žijící v domácnosti se psem - a v menší míře také s kočkou - strávily během prvního roku života méně týdnů s infekcemi ucha, kašlem nebo rýmou. Méně častěji také potřebovaly antibiotika než děti z rodin bez zvířete.
 
    “Tyto výsledky naznačují, že kontakt se psem může mít ochranný efekt na infekce dýchacího traktu během prvního roku života,“ napsala hlavní autorka Eija Bergrothová z univerzitní nemocnice ve Finsku.

    “Naše zjištění podporuje teorii, že během prvního roku života je kontakt se zvířaty důležitý a možná vede k lepší odolnosti vůči infekčním nemocem dýchacích cest během dětství,“ dodala.

    Vědci sledovali 397 dětí narozených v v období od září 2002 do května 2005 po dobu jejich prvního roku. Rodiče vyplňovali týdenní zápisky a uváděli do nich informace o zdraví dítěte a jeho kontaktu s kočkou nebo psem.

    Ze zápisků vyplynulo, že 35 procent dětí žilo v domácnosti se psem a 24 procent s kočkou. A také to, že děti bez kontaktu se psem v domě byly průměrně zdravé 65 procent sledovaného roku, zatímco děti v “psí domácnosti“ byly zdravé 72 až 76 procent této doby. Děti v domácnostech se psem také měly o 44 procent nižší pravděpodobnost zánětu vnitřního ucha a o 29 procent nižší pravděpodobnost, že budou potřebovat antibiotika.
Zdroj. ČTK

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele ivulka
  ivulka (anonym)

  To je zajímavý článek. Je pravda, že jsme celé dětství vyrůstali se psem a žádné alergie mi nehrozí - zatím :) A moje děti vyrůstají na bytě a mají problémy s imunitou a dýchacími cestami. To je zajímavý postřeh, jsem zvědavá, co na něj řeknou moje kolegyně - diskutující - na stránkách Komunity 111.

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  něco na tom asi bude. Já jsem toho názoru, že alergici by se kotaktů s alergeny v rozumné míře neměli vyhýbat, jinak se tělo nenaučí s alergií bojovat. Dítě vychované ve sterilním prostředí je náchylnější.

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ale už nám neříkají, kolik procent psů napadlo v takových rodinách ono malé dítě. Já znám osobně dva případy, kdy museli dát fenku pryč a v druhém to byl pes a skoro dvouletého kluka pokousal v obličeji. Mimochodem kluk je od mala pořád nemocný a má oslabenou imunitu.Osobně pokud nemám zahradu, tak do norm. bytu žádné zvíře. Stačí, když jedu se psem v autobuse a cítím jeho zápach, a jen málokdy jsem v bytech se zvířectvem narazila na takovou čistotu, že nic nebylo cítit a nikde nebyly chlupy.Asi jako u kuřáků, i když mají naklizeno, prostě kouř je často cítit i z jídla. Manželovi zjistili alergii z toho 70% na kočku a to jako malý je pořád tahal domů a hrál si s nimi.

  Bře 20, 2013
 • Obrázek uživatele Vochomůrka
  Vochomůrka (anonym)

  Máme labradora a naše dvouletá dcera ještě nebyla nemocná, jen teploty ze zubů měla.. Já tomu věřím, že život se psem snižuje riziko vzniku alergie a naopak děti vyrůstající s kočkama to riziko mají zvýšené...

  Bře 21, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama