Děti vyrůstající se psy jsou zdravější

Psi jsou nejen nejlepším přítelem člověka, ale mohou také chránit děti před dýchacími problémy a infekcemi. Zjistila to evropská studie, kterou citovala agentura Reuters.

 Vědci, jejichž zpráva vyjde v srpnu v odborném časopise Pediatrics, zjistili, že děti žijící v domácnosti se psem - a v menší míře také s kočkou - strávily během prvního roku života méně týdnů s infekcemi ucha, kašlem nebo rýmou. Méně častěji také potřebovaly antibiotika než děti z rodin bez zvířete.

 
    “Tyto výsledky naznačují, že kontakt se psem může mít ochranný efekt na infekce dýchacího traktu během prvního roku života,“ napsala hlavní autorka Eija Bergrothová z univerzitní nemocnice ve Finsku.

    “Naše zjištění podporuje teorii, že během prvního roku života je kontakt se zvířaty důležitý a možná vede k lepší odolnosti vůči infekčním nemocem dýchacích cest během dětství,“ dodala.

    Vědci sledovali 397 dětí narozených v v období od září 2002 do května 2005 po dobu jejich prvního roku. Rodiče vyplňovali týdenní zápisky a uváděli do nich informace o zdraví dítěte a jeho kontaktu s kočkou nebo psem.

    Ze zápisků vyplynulo, že 35 procent dětí žilo v domácnosti se psem a 24 procent s kočkou. A také to, že děti bez kontaktu se psem v domě byly průměrně zdravé 65 procent sledovaného roku, zatímco děti v “psí domácnosti“ byly zdravé 72 až 76 procent této doby. Děti v domácnostech se psem také měly o 44 procent nižší pravděpodobnost zánětu vnitřního ucha a o 29 procent nižší pravděpodobnost, že budou potřebovat antibiotika.

Zdroj. ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele ivulka
  ivulka (anonym)

  To je zajímavý článek. Je pravda, že jsme celé dětství vyrůstali se psem a žádné alergie mi nehrozí - zatím :) A moje děti vyrůstají na bytě a mají problémy s imunitou a dýchacími cestami. To je zajímavý postřeh, jsem zvědavá, co na něj řeknou moje kolegyně - diskutující - na stránkách Komunity 111.

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  něco na tom asi bude. Já jsem toho názoru, že alergici by se kotaktů s alergeny v rozumné míře neměli vyhýbat, jinak se tělo nenaučí s alergií bojovat. Dítě vychované ve sterilním prostředí je náchylnější.

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ale už nám neříkají, kolik procent psů napadlo v takových rodinách ono malé dítě. Já znám osobně dva případy, kdy museli dát fenku pryč a v druhém to byl pes a skoro dvouletého kluka pokousal v obličeji. Mimochodem kluk je od mala pořád nemocný a má oslabenou imunitu.Osobně pokud nemám zahradu, tak do norm. bytu žádné zvíře. Stačí, když jedu se psem v autobuse a cítím jeho zápach, a jen málokdy jsem v bytech se zvířectvem narazila na takovou čistotu, že nic nebylo cítit a nikde nebyly chlupy.Asi jako u kuřáků, i když mají naklizeno, prostě kouř je často cítit i z jídla. Manželovi zjistili alergii z toho 70% na kočku a to jako malý je pořád tahal domů a hrál si s nimi.

  Bře 20, 2013
 • Obrázek uživatele Vochomůrka
  Vochomůrka (anonym)

  Máme labradora a naše dvouletá dcera ještě nebyla nemocná, jen teploty ze zubů měla.. Já tomu věřím, že život se psem snižuje riziko vzniku alergie a naopak děti vyrůstající s kočkama to riziko mají zvýšené...

  Bře 21, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama