
Rodiče, kteří kouří, vystavují své děti mnohonásobně většímu riziku vzniku nemocí spojených s pasivních kouřením, než je tomu u děti nekuřáků. Je přitom jedno, zda kuřáci doma či před dětmi nekouří. Vyplývá to z nové studie švédských vědců. Světová zdravotnická organizace zároveň varovala, že takovému hazardování se zdravím je vystavena téměř polovina dětí na celém světě.
"V případě dětí rodičů, který kouří naklonění z otevřeného okna, je náchylnost k nemocem 2,4krát větší než u dětí, jejichž rodiče nekouří, u dětí, jejichž rodiče kouří u kuchyňského odsavače pachů, se pak dostáváme k trojnásobně větší pravděpodobnosti onemocnění různými druhy nemocí spojených s vlivem pasivního kouření," uvedla Anna Karin Johanssonová z Lékařské fakulty Linkoping University, která v letech 2001 až 2003 analyzovala moč od 366 dětí s nejméně jedním kouřícím rodičem a 433 dětí s nekouřícími rodiči. Všechny děti byly ve věku od dvou a půl do tří let.
Univerzitní výzkumníci zjistili v moči dětí, jejichž rodiče chodí kouřit ven za zavřené dveře, například na balkón či terasu, dvakrát větší hladinu kotininu ? chemikálie, která vzniká v těle při zpracovávání nikotinu, než u dětí nekuřáků.
"Mohlo by se spekulovat, že je to z vydechování kuřáků, tím si ale nemůžeme být jistí, protože jsme se na tohle při výzkumu nezaměřili," poznamenala Johanssonová.
Nejhorší situace je samozřejmě u dětí, které žijí přímo v rodinách kuřáků, kteří kouří i doma. Těmto dětem byla naměřena hladina kotininu patnáctkrát vyšší než u kontrolní skupiny.
"Jedním z výsledků studie je zjištění, že i když rodiče přímo doma před dětmi nekouří, ale cigaretu si dopřejí například pouze v zaměstnání nebo v restauraci, přesto těmto dětem hrozí dvakrát větší riziko vzniku mnoha nemocí než dětem, jejichž rodiče nekouří vůbec," uvádí se ve studii.
Zdroj: Plus
Komentáře (4)
- odpovědět
Led 09, 2006- odpovědět
Lis 29, 2010- odpovědět
Lis 30, 2010- odpovědět
Lis 30, 2010Přidat komentář