Děti kuřaček jsou náchylnější k poruchám chování

Mezi kouřením matek v těhotenství a problémovým chováním jejich dětí v předškolním věku zřejmě existuje souvislost. Domnívají se to američtí vědci.

Ve studii zveřejněné v časopisu Child Development se píše, že dvouleté děti, jejichž matky v těhotenství pravidelně holdovaly cigaretám, vykazovaly daleko více znaků nenormálního chování než jejich vrstevníci, kteří nebyli v prenatálním stadiu vystaveni působení cigaret.

Ve skupině dětí ve věku okolo dvou let jsou mírné problémy s chováním celkem normálním jevem. U dětí ve věku 18 až 24 měsíců, jejichž matky kouřily, ale vědci zjistili velice častý výskyt poruch chování.

"Tyto objevy naznačují, že u některých dětí je třeba hledat kořeny jejich problémového chování už v období před narozením," říká Lauren Wakschlagová s Illinoiské univerzity v Chicagu, která výzkum vlivu kouření matek na chování dětí vedla.

Wakschlagová a její kolegové sledovali 93 dětí ve věku od 12 do 24 měsíců. 44 z nich bylo před narozením vystaveno účinkům kouření. Téměř polovina matek, jež kouřily i během těhotenství, si zapálila nejméně desetkrát denně.

Vědci zjistili výrazně odlišné chování u dětí kuřaček. Ukázalo se, že daleko hůře než děti nekuřaček přizpůsobují svoje chování různým podnětům z okolí. Byly také daleko neposlušnější, agresivní a měly horší sociální schopnosti.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Anet
  Anet (anonym)

  Myslím,že na tom něco bude. Děti mých kamarádek mají opravdu trochu problémy. Tím nechci vyzvedávat své děti,ale neměli takové problémy například se zařazením do kolektivu ve školce a pak i ve škole jako děti právě těch kouřících matek . Jsou hyperaktivní a neposlušné, učitelky je stále musí okřikovat a poutat jejich pozornost . Ale možná je to náhoda . Možná jen záleží na celkové výchově v rodině. jedno však vím jistě. Je odporné když vidím kouřící maminu s pupkem. V dnešní době, kdy se klade důraz na zdravý životní styl,se divím že se ani trochu nebojí o zdraví mimča. Je jim to prostě jedno asi si řeknou ať se malej dusí,hlavně že me to dělá dobře. Nejsem žádná puritánka. Mám dvě děti a sama jsem před těhotenstvím kouřila . Pak jsem chtěla děti a s cigaretou jsem sekla a dnes už si nezapálím. Vím, že to jde. A co vy ostatní na to?

  Zář 01, 2006
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Ženy, které vykouří byť 1 cigaretu denně vědomě odsuzují své potomky k doživotním zdravotním problémům.

  Říj 09, 2006
 • Obrázek uživatele E, prostě E
  E, prostě E (anonym)

  znám matku co nekouří a jedno dítě neposedí a druhé je klidné... ale co je důležitý. v televizi psali že 160.000 dětí ročně umře jen kvůli tomu, že lidé kolem nich kouří...

  Lis 29, 2010
 • Obrázek uživatele Prosba
  Prosba (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele kraska dokonala
  kraska dokonala

  Kravina lez,kourim cely zivot včetně těhotenství 50cigaret denně dcera je v poradku,sama kouri od 11let a nikdy nepřestala a ma 13letou vnucku které cigarety chutnají taky.Tak tady neserte lzi o škodlivosti

  Feb 12, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama