Děti a pořádek

Děti mají rády “přibližný“ pořádek, v kterém se vyznají. Postupně ale v množství věcí ztrácejí orientaci a vůbec se jim nechce dělat pořádek, protože to přesahuje jejich kompetence.

Podporování dětí při uklízení má smysl:

 

 • Mnohý dětský pokoj je nacpán věcmi. Zimní oblečení se válí vedle letního, vedle oblíbených hraček se povalují takové, o které už dítě třeba léta nezavadilo. Odlehčit pokoj - ovšemže po domluvě s dítětem - může být zdrojem nového pořádku. Dítě může opět získat ztracený přehled.
 • Nechce-li se dítě s přestárlou hračkou rozloučit, dobrá - můžeme ji přesunout na vhodnější místo. A koneckonců nejeden rodič už alespoň někdy nepozorovaně vyhodil hračku, o kterou dítě beztak dávno nestálo, a dítě si toho ani nevšimlo.
 • Je také možné dohodnout se s dětmi na uklízecích rituálech. Můžeme se domluvit na termínu, určitou dobu je možné dítěti pomáhat (podle jeho věku a stupně zralosti) a nechat ho pak samostatně pokračovat. Děti na podobné dohody rády přistoupí, pokud bude zřejmé, že rodiče při tom respektují jejich představy o pořádku a nesnaží se dětem vnutit své principy.

Ukázka z knihy Výchova dětí krok za krokem (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Hahaha
  Hahaha (anonym)

  Děti a pořádek - tak tohle slovní spojení nikdy nepůjde dohromady.

  Dub 04, 2011
 • Obrázek uživatele :-o
  :-o (anonym)

  Proč by to nešlo dohromady, mě a sestru si máma tak vycepovala častým opakováním nejdřív povinnost a potom zábava, že jsme se sestrou měli najednou tolik povinností, že na zábavu jsme neměli ani pomyšlení.

  Dub 04, 2011
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Já si myslím, že děti musí k uklízení a pořádku dozrát. Naše dcera byla machr na nepořádek - neustále všude byly nastříhané papírky, rozházené hračky mezi tím její oblečení. Nepomohlo ji neustále nutit uklízet. Jakmile se uklidilo, tak to druhý den bylo zase všechno rozházené. stále dokola. Člověka to po čase zmůže. Pak se přistihnete, že už ani sami nemáte sílu vždy uklidit hrneček ze stolu. V jednom okamžiku to prostě vzdáte a smíříte se s tím, že nikdy prostě vše v domě uklizené nebude. A pak světě div se. S nástupem na druhý stupeň, dcera jako vyměněná. Vše si najednou uklízí, uklízí i po domě a začíná nás buzerovat. Už zase celá rodina uklízíme hrnečky po dopití do dřezu a hned je oplachujeme, utíráme a uklízíme, protože když ne, tak nám dcera vyhubuje :D

  Říj 25, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pořádek je pro blbce. Inteligent zvládne chaos.

  Říj 26, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama