Cvičení, jež má dětem srovnat záda

Část školáků na jižní Moravě začala i v hodinách matematiky či češtiny cvičit s měkkými míči. Projekt, na kterém se podílejí hygienici, úřady a základní školy, má u dětí zlepšit držení těla. Se zády mají potíže hlavně nejmladší žáci základních škol. Jeden z průzkumů prokázal, že například ve třetí třídě má vadné držení těla 80 procent dívek, řekla novinářům Jana Ptáčková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Problémy se zády přicházejí s nástupem do školy. Děti, do té doby zvyklé celý den se hýbat a hrát si, musejí najednou několik hodin denně sedět v lavici. Školní nábytek přitom nemá vždy správnou velikost. Když se nehýbou ani odpoledne a volný čas tráví u počítače nebo televize, jejich záda se zakulacují, trpí krční a bederní páteř a mohou se objevit bolesti hlavy. V dospělosti pak nesprávné držení těla může vyústit v nevratné změny na páteři, uvedla Ptáčková.

Jihomoravští hygienici proto přišli s programem, jak děti, strnulé při hodinách v jedné poloze, uvolnit. Školí učitele v tom, jak mají ve vyučování používat měkký míč, aby se u dětí držení těla zlepšilo. Když pak škola nebo rodiče míče nakoupí, děti je používají nejen v tělocviku, ale i v jiných hodinách. Program má podle Ptáčkové úspěch i u rodičů, kteří mnohdy své děti marně posílají od sedavé zábavy ven.

Podle čtyři roky starého výzkumu, při kterém pediatři vyšetřovali sedmileté, jedenáctileté a patnáctileté děti, má nějakou vadu v držení těla 39 procent dětí. Průzkum uskutečnil v deseti českých městech Státní zdravotní ústav a krajští hygienici. Podobné závěry přinesl jiný průzkum, který se uskutečnil letos v Brně. Odborníci při něm sledovali 377 dětí.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele pavlatko
    pavlatko (anonym)

    Je hrozné, kolik dětí má už od mala problémy se zády. Snažíme se s nimi proto cvičit a chceme zkusit a lali jógu http://www.ordinace.cz/diskuse/cviceni-pro-deti-na-kazdy-den/?page=0#113526

    Kvě 10, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama