Cukrová intolerance u kojenců

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE a GHC Genetics, s.r.o. společně připravili projekt na včasnou diagnostiku dědičné cukrové intolerance. Tento projekt je zaměřen na novorozence a kojence do půl roku věku, ideálně ještě před zavedením příkrmu.

Dědičná fruktózová intolerance je onemocnění, které se projevuje neschopností metabolizovat fruktózu, cukr obsažený v ovoci (ovocných sirupech, kompotech, marmeládách), medu, ale i v kysaném zelí, brukvovité a cibulové zelenině. Postižené osoby trpí silnými bolestmi břicha, zvracením a hypoglykémií po přijetí potravy s obsahem fruktózy, sacharózy nebo sorbitolu. Cílem projektu je včasná diagnostika onemocnění cukrové intolerance a zahájení dietoterapie, kterou lze předejít nepříjemným trávicím obtížím a zabránit vážnému poškození jater a ledvin z důvodu vrozené nesnášenlivosti fruktózy. Toto onemocnění ohrožuje zejména děti v kojeneckém věku, které se příjmu potravy s fruktózou nemohou, tak jako řada dospělých, instinktivně vyhnout.

Do programu mohou rodiče přihlásit své dítě, klienta Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, prostřednictvím online registrace na stránkách www.ghcgenetics.cz nebo osobně či telefonicky na recepci GHC Genetics, Krakovská 8, Praha 1, Tel.: 234 280 280. Rodiče dítěte vyplní anamnestický dotazník, po kterém obdrží odběrovou soupravu s pokyny pro provedení bezbolestného stěru sliznice dutiny ústní. Výsledky budou známy do 3 týdnů. U dětí bez prokázané cukrové intolerance bude závěrečná zpráva zaslána rodičům dítěte s možností následné konzultace. U dětí s diagnostikovanou cukrovou intolerancí bude závěrečná zpráva osobně předána rodičům dítěte lékařem GHC Genetics spolu s doporučením a zajištěním následné péče a preventivních opatření. Současně bude zajištěno molekulárně genetické vyšetření rodičů dítěte a dalších pokrevních příbuzných, především sourozenců dítěte.

Účast v projektu je bezplatná.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama