Čtyři základní prvky budování kladného vztahu s dítětem

Žádný způsob výchovy dítěte nemůže být úspěšný, nejsme-li ochotni věnovat čas a úsilí budování kladného vztahu mezi námi a našimi dětmi. Následující čtyři prvky jsou pro efektivní vztah rodiče - děti zcela nezbytné.

Vzájemný respekt

Problémy vznikající mezi lidskými bytostmi jakéhokoli věku jsou zpravidla důsledkem toho, že je mezi nimi nedostatek vzájemné úcty. Rodiče si často stěžují, že je děti dost nerespektují. Neuvědomují si, že respekt se získává, že pramení především z toho, nakolik oni respektují druhé. Vymáhání, křik, rány, ironizování, to, že se za děti dělají věci, které docela dobře zvládnou samy, uplatňování dvojího měřítka - to všechno znamená nedostatek úcty. (Zeptejte se sami sebe, zda například nevyžadujete od dětí, aby zaklepaly na dveře, než vstoupí do vaší ložnice, a přitom bez zábran vpadnete do jejich pokoje.)

Abychom v rodině dosáhli vzájemného respektu, musíme být ochotni začít tím, že dáme najevo respekt vůči svým dětem. Dobrým způsobem, jak začít, je omezit negativní rozhovory. Zkuste hovořit se svými dětmi, když je atmosféra přátelská. V této příručce si předvedeme řadu způsobů, jak jednat s dětmi na základě vzájemného respektu.

Společná zábava

V rušném tempu současného života snadno přehlédneme, že společná zábava patří k důležitým prvkům budování kladného rodinného vztahu. Ve skutečnosti nezabere tolik času, jak si někdy myslíme. Tou důležitou složkou společně stráveného času totiž není kvantita, množství, ale kvalita, jakost. Jedna hodina kladného vztahu a porozumění má větší cenu než několik hodin strávených konfliktně.

Udělejte si čas na společnou zábavu. Věnujte každý den určitý čas tomu, že s každým ze svých dětí budete dělat něco, co vás oba baví. Společná zábava by samozřejmě byla pokažená, kdyby se jeden nebo druhý cítil k něčemu nucen. V úplných rodinách otec a matka často tráví tento čas každý s jedním dítětem a v dalších dnech se vystřídají.

Za nejvhodnější dobu se obvykle považuje čas před spaním. Důležité je, abyste si vždycky vy a vaše děti společně naplánovali, co budete v té době dělat. Každé dítě pak bude vědět, že s vámi stráví čas, který bude věnován jenom jemu. Kdyby vás pak Efektivní rodičovství krok za krokem jiné dítě v tuto dobu rušilo, stačí sdělit: „To je doba, kterou já a Jeník (Katka, Jakub...) máme pro sebe. Spolu zase budeme v té době, kterou jsme si domluvili.“ Kromě těchto chvilek je zapotřebí, aby rodina jako celek alespoň jednou za týden strávila nějaký čas společnou zábavou.

Povzbuzení

Aby naše děti dokázaly věřit samy sobě, musíme my věřit jim. Děti potřebují být neustále povzbuzovány, aby se cítily schopné. Jakýkoli vzájemný vztah závisí na tom, jaké pocity mají děti vůči sobě samým a vůči nám. Tabulka 1b na konci této kapitoly nabízí kladné protipóly ke čtyřem cílům špatného chování a dává možnosti, jak k tomuto kladnému chování povzbuzovat. Povzbuzováním se pak hlavně zabývá třetí kapitola. Zatím postačí, když si zdůrazníme, že povzbuzení v zásadě znamená co nejméně poukazovat na chyby a nedostatky dítěte a naopak vyzdvihovat jeho schopnosti a úspěchy.

Sdělování lásky

Jak často říkáte svým dětem, ať už slovy, nebo činy, že je máte rádi? Každé dítě nutně potřebuje k tomu, aby se cítilo bezpečné, alespoň jednu konkrétní osobu, kterou by mělo rádo a která by mu lásku oplácela. Je nesmírně důležité, abyste svým dětem sdělovali svou lásku, zvláště když takové sdělení neočekává. Také neslovní vyjadřování, jako je pohlazení, objetí, políbení, pocuchání vlasů, má velký význam. Dítě vycítí lásku také z celkového způsobu, jak se k němu chováme; proto je třeba udržovat vztah vzájemného respektu a podporovat pocit odpovědnosti a nezávislosti dítěte.

Zdroj:  Efektivní rodičovství krok za krokem (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi...Tak protože zahlcuješ každou diskuzi, ti ten hlas budeme dávat,ale záporný. Je to drzé a otravuješ,takže máš co si přeješ.

  Lis 30, 2011
 • Obrázek uživatele xx
  xx (anonym)

  Já dávám všem dětem okolo hvězdičku. Jejich rodiče tady neprudí:-)

  Lis 30, 2011
 • Obrázek uživatele Tak at pomuze.
  Tak at pomuze. (anonym)

  Me ta minuta nic neudela. Takze ja uz vam hlas dala!

  Lis 30, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama