Němci zaznamenávají negativní vliv roušek na fyzické a psychické zdraví dětí

Na Univerzitě ve Witten/Herdecke byl zřízen online registr, do kterého mohou rodiče, lékaři, pedagogové a další lidé zadávat svá pozorování. Dne 20.10.2020 bylo požádáno 363 lékařů, aby se do registru přihlásili a aby o něm dali vědět rodičům a učitelům. Jde o první registr na světě, který se věnuje výzkumu vedlejších účinků nošení roušky u dětí.

Do 26.10.2020 registr využilo 20 353 lidí. Rodiče zadali údaje o celkem 25 930 dětech. Průměrná doba nošení masky byla 4 a půl hodiny denně. Poruchy způsobené nošením roušky hlásilo 68% rodičů.

Mezi poruchy pozorované na dětech patřila:

podrážděnost (60 %),

bolest hlavy (53 %),

potíže se soustředěním (50 %),  

pocit nedostatku štěstí (49 %),

neochota chodit do školy/školky (44 %),

malátnost (42 %),

poruchy učení (38 %),

ospalost nebo únava (37 %),

nové úzkosti (25%).

I když jsou tyto výsledky znepokojivé, studie také zjistila, že 29,7% dětí pociťovalo dušnost, 26,4%  závratě a stovky účastníků prožívali zrychlené dýchání, tlak na hrudi, slabost, a krátkodobé poruchy vědomí.

Četnost používání registru a spektrum registrovaných příznaků podle výzkumníků naznačují význam tématu.

Ze studie vyplývají následující „závěry pro praxi“

- Určité procento dětí a dospívajících má při nošení masky nezanedbatelné potíže. Tyto děti by neměly být stigmatizovány.

- Tento celosvětově první registr nežádoucích účinků masky odráží spektrum příznaků u dětí a dospívajících.

- Naléhavě je nutná přesná analýza přínosů a rizik. Výskyt hlášených nežádoucích účinků u dětí v důsledku nošení masek je třeba brát vážně a vyžaduje přesné objasnění doprovodných zdravotních potíží, situace nošení masky (doba trvání, přestávky a typ masky) a situace ve škole.

- Dále jsou všichni rodiče, lékaři, pedagogové a další zváni k účasti na www.co-ki-masken.de, aby zdokumentovali svá pozorování účinků, ke kterým dochází při nošení masky. Registr je také k dispozici v angličtině od 15.12.2020.

 - Je vhodné se vyvarovat negativním tvrzením o roušce, aby se zabránilo efektům nocebo.

 

Zdroje: Corona children studies "Co-Ki": First results of a Germany-wide registry on mouth and nose covering (mask) in children | Research Square

New Study Finds Masks Hurt Schoolchildren Physically, Psychologically, and Behaviorally - Montana Daily Gazette

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Tak napr. v Rakousku jiz zrusil rousky ve skolach soud. Nicit zdravi detem pod zaminkou ochrany starych, je hrozne. Obvzlast, kdyz stari se kolikrat sami nechrani.

  Feb 09, 2021
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Já jsem taky už trochu víc než 65 +, ale souhlasím s vámi. Děti nesmí ničím trpět kvůli starým. Ale nějaká ohleduplnost ke starým by být měla.

  Feb 09, 2021
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  To ví od začátku rouškofašismu každý normálnî člověk a ani nemusí být doktor nebo jiný vědec.

  Feb 09, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Je to výběr ze dvou druhů zla: buďto kovid, nebo roušky + kovid.

  Feb 09, 2021
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  tak to je..."Lidé se pak obcházejí dva metry s rouškou, ale když velekněz dovolí, že při jídle rouška být nemusí, sesednou se, protože slova velekněze je v tu chvíli ochrání."....jen není úplně jasné, kdo je v dnešní situaci tím veleknězem

  Feb 10, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  velekněží bude víc např. Blatný...........odborníci WHO..........

  Feb 10, 2021
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  WHO se rouškám dlouho bránila a způsob nošení u nás kritizovala a když se podíváte na jejich tiskovky, tak nikdo z WHO nikdy roušku nemá. Distanc dodržují.(minimálně před kamerama)

  Feb 11, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je jedno jestli bránila rouškám, ale mám dojem, že vyhlásila pandemii nebo kdo na to přišel, že je tady pandemie?

  Feb 11, 2021
 • Obrázek uživatele pandemie
  pandemie (anonym)

  To, že nějaká infekce je prohlášena za pandemii nám ale nic neříká o mortalitě a morbiditě daného onemocnění. Popisuje pouze její rozšíření. V minulosti byl stav pandemie vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací naposledy v roce 2009 v rámci infekce "prasečí" chřipkou.

  Feb 11, 2021
 • Obrázek uživatele dotaz
  dotaz (anonym)

  Ahoj Moniko můžeš mně vysvětlit (nebo někdo jiný) co vlastně ten afričan z Etiopie,vlastním jménem ቴዎድሮስ አድሓኖም ገብረኢየሱስ; který ani není lékař na tom postu šéfa WHO dělá ?

  Feb 11, 2021
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Ohleduplnost ke starým by mohla být třeba taková, že když děti půjdou navštívit starou babičku, tak si roušku vezmou, ale proč by ji měly mít ve škole i při vyučování? Pokud je učitel v rizikové skupině, tak buď se musí chránit respirátorem, očkováním a nebo učit distančně třeba děti, co jsou v karanténě či z nějakých důvodů nemohou chodit do školy. Distanční výuka by měla být možností. plno rodinám může vyhovavovat, ale plno rodin zas potřebuje aby děti chodily do školy - a to bez omezení.

  Feb 15, 2021
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Minulý týden silně sněžilo a já potkala třídu malých dětí na procházce v rouškách. Všechny je měly mokré, čili neůčinné a nebezpečné pro množení bakterií a plísní. Bylo mi jich líto a měla jsem vztek na učitelky i rodiče, že něco takového dopustí.

  Feb 15, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ????vztek na učitelky i rodiče????? měla bys mít asi vztek na lékaře, vnučka taky musí nosit roušku a když ji neměla napomínal ji policista a to je malé město.Kdybych neměla strach z pokuty sama bych ji nenosila. To je výmysl lékařů - tvrdí to např prezident České lékařské komory Milan Kubek a ještě chce, aby lidi nechodili ven

  Feb 16, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama