10 nejčastějších zdravotních problémů miminek

Málokdo ví, že i úplně zdravé novorozeně propláče průměrně hodinu až tři každý den, je to totiž jediný způsob komunikace, které miminko v prvních měsících má.  Někdy však pláč neustává a je potřeba přijít na příčinu.

Nejčastější příčiny pláče miminek:

Bolesti zoubků

Obávané bolesti při prořezávání zoubků kolem půl roku děťátka jsou strašákem většiny rodičů. Poměrně často jsou doprovázeny i zvýšenou teplotou a průjmy. Bolesti se dají zmírnit zakoupením gumového kousacího kroužku případně jemnou masáží dásní prstem a bylinkovými čaji.

Reflux

Jedná se o samovolný a opakovaný návrat obsahu žaludku, tzv. ublinkávání. Pokud se jedná o výjimečnou situaci a děťátko jinak prospívá, není důvod k obavám. Problém nastává v případě, když dítě zvrací proudem, je neklidné a podrážděné. To už může signalizovat nemoc, kterou není radno přehlížet.

Zrychlené dýchání

Na prvním místě je nutno říci, že dítě dýchá rychleji než vy, což je zcela v pořádku. Nicméně pokud se rychlost dýchání ještě zvýší, dýchání je trhavé a dochází až k lapání po dechu, je nutné zpozornět. Může se totiž jednat o záškrt, zápal plic či bronchitidu.

Bolavé bříško

Bolest bříška, křeče či prdíky zná téměř každá maminka. Jedná se o typický příznak dětských kolik. Ty mohou být způsobeny intolerancí laktózy, protože novorozenci nemají plně vyvinuté trávení. Naštěstí jsou na trhu přípravky, které dodají chybějící enzym laktázu a vyřeší tak samotnou příčinu vzniku koliky.

Horečka

Pokud tělesná teplota u dítěte mladšího půl roku stoupne nad 37,5° C měli bychom být v pozoru. Horečka totiž signalizuje boj těla s infekcí, které rozhodně není radno brát na lehkou váhu. Obzvláště, když se přidají bolesti, křeče, letargie, vyrážka či zvracení, rozhodně neotálejte a vyhledejte lékaře. Jak ale miminku měřit teplotu? Vsaďte na špičkovou technologii a vyzkoušejte bezkontaktní čelní teploměr. Teplotu změříte během vteřiny a přesně!

Kašel

U kašle je důležité sledovat celkový zdravotní stav. Štěkavý kašel může totiž znamenat zánět hrtanu, spolu s nachlazením může předznamenávat nachlazení či chřipku, v případě pocitu nedostatku vzduchu a lapání po dechu může znamenat i černý kašel. Děti do 4 let by však léky proti kašli užívat neměly. Pro zmírnění obtíží používejte zvlhčovače vzduchu a dbejte na dostatek tekutin.

Vyrážka

Pokud se objeví nepříjemná vyrážka, určitě stojí za zvážení začít používat nedráždivá a hypoalergenní mýdla, začít prát v citlivějším pracím prostředku a dbát na dostatečnou hydrataci pokožky miminka. Pokud vyrážka nezmizí, případně se přidají horečka a puchýře, je nejvyšší čas zajít k lékaři.

Zácpa

Frekvence vyprazdňování u miminek je velmi různá, proto o zácpě mluvíme v případě, že je stolice tvrdá s bolestivým průchodem. Doporučováno je přidání více tekutin a vlákniny, případně masáž bříška, která napomůže mechanickému rozpohybování střev.

Ucpaný nos

Ucpaný nos je častým projevem při rýmě. Jak si tedy poradit v tomto případě? Ideální je použít zvlhčovač vzduchu a odsávačku hlenů, která uleví. Pokud různé rýmičky a nachlazení řešíte i s většími dětmi, vsaďte na kompresorový inhalátor. Nejlépe takový, který si poradí díky odsávačce i s rýmou!

Průjem

Průjem je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Většinou se jedná o následek alergie na některou z potravin, které snědla maminka před kojením. V takovém případě je nutné držet dítě v klidu a hlavně dbát na pravidelný a dostatečný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pokud se potíže do 24 hodin nezlepší a přidá se horečka či zvracení, zajděte ke svému pediatrovi.

MK

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Hana Sarvajová
  Hana Sarvajová (anonym)

  Díky za souhrn, to se mám na co těšit. S kolikami už jsme se potkali, laktázové kapičky zabraly, používáme ColiPrev.

  Lis 24, 2020
 • Obrázek uživatele Hana Sarvajová
  Hana Sarvajová (anonym)

  A co je kompresorový inhalátor s odsávačkou?

  Lis 24, 2020
 • Obrázek uživatele Anežka Karlová
  Anežka Karlová (anonym)

  Hanko, kompresorový inhalátor je velmi účinný, rozpráší léčivou látku na aerosol. S dětmi používáme Omron Duobaby, rýmičku odsajeme tou odsávačkou, která je součástí přístroje a pak už jen 10 minutek dýchání, to zvládnou i miminka!

  Lis 24, 2020
 • Obrázek uživatele Elina
  Elina (anonym)

  A na ten průjem co? Miminka asi žádné prášky nesmí? O víkendu asi k pediatrovi nepůjdu, když se to stane.

  Lis 24, 2020
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Na bolest bříška je hlavně důležité, aby matka nejedla žádná nadýmavá a hodně kořeněná jídla, pokud kojí. A taky nám pomáhalo pití fenyklového čaje. Když již miminko pije z láhve, může se čajík dávat i jemu. A nechávat odkrknout na rameni.

  Lis 24, 2020
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  To měření teploty u dětí pomocí bezdotykových teploměrů je opravdu luxus. Stačí vteřina na čílko a víte to. Ale zase není sranda vybrat správný. Měli jsme nejdřív nějaký koupený v Lidlu nebo nebo už nevím kde, a ten měřil dost divně, třikrát za sebou pokaždý jiná hodnota. Shodou okolností jsem minulý týden kupoval na Alze a vybíral jsem podle toho, jestli je to ověřený zdravotnický přístroj nebo ne. Mám tenhle https://www.alza.cz/famidoc-fdir-v22-d5869379.htm?o=1 a nemůžu si stěžovat, rychlé, přesné měření a měří i teplotu povrchů:)

  Lis 24, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama