Reklama

Desatero jak zajistit dětem bezpečí

UNICEF čili Dětský fond Spojených národů je tu k tomu, aby pomáhal dětem na celém světě - nejvíc tam, kde je hlad, bída, válka a jiné přírodní či společenské katastrofy. Takových míst není bohužel na naší planetě málo. UNICEF má ale i úkol výchovný, vzdělávací a osvětový.

Nestačí děti jenom nasytit a zachovat je při životě. Je třeba dobývat pro jejich potřeby a práva porozumění, starat se, aby jim bylo dobře i po stránce duševní a citové, vždy znovu a znovu upozorňovat úřady, instituce, školy a rodiče, co a jak by se mělo ve prospěch dětí udělat. Do fondu přispívají vlády jednotlivých členských států, tedy i naše republika. Kromě toho má UNICEF v každé zemi ještě svůj výbor, který sdružuje příznivce této celosvětové solidarity. 

 

Český výbor pro UNICEF vypracoval Situační analýzu stavu dětské populace, kterou nedávno představil naší veřejnosti. Na více než 200 stranách tu početný autorský kolektiv vedený dětským psychologem PhDr. Jiřím Kovaříkem a dětským lékařem MUDr. Lubomírem Kuklou podává zprávu o životě našich dětí a rodin. Součástí analýzy jsou zajímavé "přílohy". Dnes jsme pro všechny rodiče, prarodiče a ostatní, kdo vychovávají děti, vybrali přílohu, kterou připravila Společnost pro prevenci násilí na dítěti (NSPCS), jež ve Velké Británii působí již téměř 120 let.

 

Desatero jak zajistit dítěti bezpečí

1. Děti mladší osmi let by neměly být nikdy samy, zvláště ne v městech. Dokonce i když si hrají s ostatními dětmi, měly by být v péči a na očích dospělých nebo podstatně starších dětí, které jsou zralé a důvěryhodné.


2. Nikdy nenechávejte malé dítě bez dozoru na hřišti, v obchodě nebo v parku. Neopouštějte ani dítě v kočárku.


3. Jestliže jste na přeplněném místě, nenechávejte dítě v kočárku. Nechoďte daleko před malým dítětem, které vám nemůže stačit. Zapamatujte si, že batoleti stačí jen okamžik, aby se vám ztratilo!


4. Jakmile jsou děti schopny rozumět, naučte je znát jejich celé jméno, adresu a číslo telefonu.  
5. Jednoduchá pravidla osobního bezpečí můžete začít učit děti již od dvou či tří let. Dejte jim jasně na vědomí, že nikdy nemohou odejít skýmkoli, dokonce ani ne s tím, koho znají, pokud by se vás nezeptaly.


6. Učte starší děti bezpečně přecházet ulice, nejlépe na přechodu, učte je bezpečně nakupovat a ptát se dospělých na cestu. Když jsou dostatečně zralé na to, aby byly venku samy, ujistěte se, že vám řeknou, s kým jdou ven, kam jdou a kdy se vrátí. Pokud je to možné, získejte telefonní číslo, kam je jim možné zavolat.


7. Na frekventovaných veřejných prostranstvích se dohodněte s dítětem na nějakém bezpečném místě, kde se sejdete pro případ, že byste se navzájem ztratili. Ujistěte se, že děti vědí, co mají dělat, pokud by se ztratily, koho mají požádat o pomoc - policistu, prodavače nebo někoho s malým dítětem.


8. Pomáhejte svému dítěti budovat pocit sebevědomí dostatkem lásky, pochvaly a pozornosti. Tyranizující a nebezpeční dospělí mají sklon hledat si oběti mezi méně spolehlivými dětmi nebo mezi dětmi, jež jsou zanedbávané či často ponechávané o samotě.


9. Vysvětlujte dětem, že by nikdy neměly s dospělými nebo většími dětmi dělat něco, co se jim nelíbí - a to ani tehdy, jde-li o někoho, koho znají. Praktikujte to také doma, nikdy ať je nelibá či neobjímá dospělý, pokud to nechtějí.


10. Naslouchejte svým dětem, zvláště když vám chtějí říct o věcech, které je trápí. Dejte dětem poznat, že je vždy berete vážně a že učiníte vše pro to, abyste je ochránili.


Zdroj: Zdeněk Matějíček - Škola rodičů, nakladatelství Maxdorf

Reklama
Reklama

Komentáře

Američanka zas… (Út, 1. 2. 2011 - 22:02)
Před soudcem ve floridské Tampě v pondělí poprvé stanula 50letá žena, která ve čtvrtek zastřelila své dvě nezletilé děti. Důvodem mělo být jejich údajné odmlouvání. Policii zalarmovala matka Julie Scheneckerové.
Výjezdová hlídka ženu našla v jejím domě, na šatech měla krev svého 13letého syna a o tři roky starší dcery. Vyšetřovatelům řekla, že děti odmlouvaly a ona to už nemohla dál trpět, což by prý měli pochopit.
S pistolí ráže 38, kterou koupila pět dní před činem, plánovala zastřelit i sebe, ale nakonec tak neučinila.

Místní média uvedl, že maminka Julie svého syna Beaua ve čtvrtek vezla na fotbalový trénink. Cestou ho střelila dvakrát do hlavy a pak se vrátila domů, kde našla dceru Calyx, jak řeší u počítače domácí úkol, tak ji střelila do tváře.

Otec dětí, který je vojákem, byl v době činu na služební cestě v Kataru. O vraždě dětí se dozvěděl v pátek.


Jaroslav (Út, 1. 2. 2011 - 22:02)
Před soudcem ve floridské...My, když jako malý dělali bordel, tak o nás máma nebo babička maximálně přerazila vařečku (a občas právem:-D...)...
Ale zastřelit, nevím, nevím...
Olouš (Út, 1. 2. 2011 - 22:02)
Něžná maminka Jůlie!
Kokott (Út, 1. 2. 2011 - 22:02)
Tohle taky patří k desateru, jak zajistit dětem bezpečí?!
Reklama