
Když se rodičům narodí děťátko s postižením, jde o velkou zátěž pro celou rodinu. Rodina se může o podporu, poradenství a pomoc obrátit na sociální službu s názvem raná péče. Co vlastně tato v České republice relativně mladá služba rodinám nabízí?
Jedná se o bezplatnou sociální službu zaměřenou na pomoc rodinám s dětmi raného věku se zdravotním postižením nebo s ohroženým vývojem. Cílem služby je snížit negativní vliv postižení na rodinu dítěte a na jeho vývoj a posílit kompetence rodiny Raná péče má terénní charakter, tj. je poskytována převážně v domácím prostředí rodiny. Existuje ovšem i raná péče, poskytující služby rodinám s dětmi ohroženými sociálním prostředím (tj. odebráním z rodiny). Jaké konkrétní služby raná péče nabízí, co si pod výše uvedeným můžete představit?
Služby jsou poskytovány celé rodině, nejsou tedy zaměřeny pouze na děťátko s postižením. Vzhledem k tomu, že v současné době existuje řada poskytovatelů rané péče, může se nabídka lehce odlišovat, ale základ zůstává stejný: 75% služeb představují návštěvy poradce rané péče v rodině dítěte, doma. Poradce rané péče, který za rodinou může jezdit od narození děťátka až do zhruba 6 let jeho věku (podle typu a závažnosti postižení dítěte), může nabídnout:
- podporu rodičů, aktivní naslouchání a provázení
- podporu vývoje dítěte
- podporu v oblasti výchovy dítěte
- náměty na úpravy prostředí dítěte, na vhodné speciální pomůcky a hračky (u těžce zrakově postižených dětí se jedná např. o hračky, které stimulují zbytky zraku, sluch, hmat, speciální počítačové programy pro rozumový rozvoj atd.)
- půjčování speciálních programů, hraček, pomůcek, literatury, videa, CD ad. zaměřených na problematiku daného postižení (viz níže uvedený projekt na půjčovnu hraček)
- pomoc při integraci dítěte, při výběru školky, školy, speciálně-pedagogického centra?
- sociálně-právní poradenství (nárok na různé sociální dávky, proplacení zdravotních pomůcek zdravotními pojišťovnami, pomoc při získávání prostředků na některé nákladnější speciální pomůcky - např. speciální invalidní vozík atp.)
- doprovázení k lékaři, na jednání na úřadě, při první návštěvě školky.atd.
Část služeb rané péče je poskytována ve střediscích rané péče ? jedná se o různé konzultace. Například v Středisku rané péče Praha, které pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým postižením, se jedná o službu stimulace zraku (= unikátní metoda, pomocí které mají děti možnost rozvíjet zrakové funkce, ?učí? se používat zbytky zraku), konzultace s psychoterapeutem, logopedem, rehabilitačním pracovníkem atp. podle požadavků rodičů a možností daného střediska rané péče.
Dále poskytovatelé rané péče pořádají setkávání rodičů s dětmi, semináře s odborníky pro rodiče, výjezdní týdenní kurzy pro celou rodinu atp.
Existuje již řada poskytovatelů této služby-většinou se jedná o neziskové organizace (blíže viz www.asociace.unas.cz), které se od sebe odlišují cílovou skupinou a částí republiky, ve které působí.
Středisko rané péče Praha (www.ranapece.cz ) se zaměřuje na cílovou skupinu, kterou jsou děti se zrakovým a kombinovaným postižením, jiné rané péče jsou orientovány např. na děti se sluchovým postižením nebo opožděným psychomotorickým vývojem. Existuje i raná péče zaměřená na sanaci rodiny ohrožené odebráním dětí z rodiny.
Pokud Vás tato relativně mladá služba zaujala, je zde šance, jak pomoci, a ani vás to nebude stát víc než trošku času. Za Středisko rané péče Praha byl podán projekt na získání 100 000,- Kč na rekonstrukci a vybavení půjčovny hraček a pomůcek pro nevidomé a těžce zrakově postižené děti. Jedná se o internetovou hlasovací soutěž, takže můžete dát svůj hlas. Klepněte prosím na odkaz www.ranapece.cz a zde na hlavní stránce najdete odkaz na hlasování.Podpoříte doboru věc. Hlasuje se do 25. 5.06.
Autor článku: Bc. Lucie Hubertová, vedoucí Střediska rané péče Praha
(e-mail:praha@ranapece.cz)
Středisko rané péče Praha (www.ranapece.cz)
Haštalská 27, Praha 1 , 110 00 tel: 224 826 857, 860
Přidat komentář