Reklama

Chůze na boso je pro děti prospěšná

Obuv vězní nohy a modifikuje chůzi. Pro děti má chůze na boso zásadní význam, ale pomáhá rovněž dospělým ve správném držení těla a v posilování svalů, píše italský deník La Repubblica.

Americký vědec Daniel Howell, autor publikace The Barefoot Book a populárního blogu věnovaného těm, kdo chtějí vyzout mokasíny a střevíce, prohlašuje, že obuv mění přirozený tvar nohy i chůzi. Zároveň zbavuje přirozené podstaty to, co Howell označuje za “složitý, flexibilní mechanismus tvořený 26 kostmi, dále pak vazy, šlachami a svaly“.

Tým jihoafrických vědců srovnával nohy různých moderních populací s kosterními pozůstatky starými 2000 let a dospěl k závěru, že naše nohy byly zdravější předtím, než byly vynalezeny boty.

“Nejsou ještě důkazy o tom, jaké má chůze na boso výhody,“ říká ortoped Roberto Rossi z Turínské univerzity, “i když některé studie naznačují, že taková stimulace nohou může pomáhat, pokud jde o rovnováhu a posilování svalů.“

V případě dětí, zejména v prvních letech, může chůze na boso skutečně prospívat. “Dětské nohy jsou doslova kybernetickým orgánem a je na nich množství receptorů, které maličkým slouží k poznávání okolního světa,“ uvádí ortoped Osvaldo Palmacci z pediatrické nemocnice Bambino Gesú v Římě. Je tedy užitečné nechat děti chodit na měkkém a pružném podkladu, jako je pláž nebo louka, v prostředí, které je bohaté na stimuly umožňující nervovým zakončením, aby se vyvíjela a učila se utvářet svůj signál na základě získávaných informací, dodává Palmacci.

Reklama

Navíc správný svalový vývoj může u dětí blahodárně působit na formování kostí. A pokud se v minulosti pro děti doporučovaly pevné boty často doplňované vložkami pro napřimování nohy, dnes se dává přednost pružné a lehké obuvi.

“Maminkám, které si stěžují, že děti deformují boty, odpovídám, že je to tak správné: noha má formovat botu, nikoli naopak,“ říká Palmacci. Není třeba se rovněž příliš znepokojovat plochýma nohama, protože různé studie na dětech ukázaly, že se u dětí nožní klenba vyvíjí v průběhu let, až do dospělosti.

Také mnozí dospělí dnes rádi chodí bosi. Pro ty, kdo mají problémy s nohama, to je příjemné a uvolňující. “Důležité je nepřehánět to,“ nabádá Rossi. Noha se přizpůsobuje obuvi, a jestliže najednou chodíme celý den bez bot, můžeme mít pak problémy. “Koncem léta pozorujeme zvýšený počet zánětů Achillovy šlachy,“ konstatuje ortoped. Lépe je začínat postupně, aby na chodidle zesílila kůže a přizpůsobily se šlachy, a dávat přednost pružnému podkladu, kde noha více pracuje a může tak být jistým způsobem masírována. Dlaždice nejsou pro chůzi na boso ideální.

Kdo má plochou nohu, může mu, pokud bude chodit příliš dlouho na boso, hrozit zhoršení valgozity kolen, zatímco několik centimetrů podpatku může postoj těla vyvážit. Lépe je dávat přednost pružné obuvi s širokou podešví, která nestlačuje nohu.

Reklama

Komentáře

Jana (Po, 15. 3. 2021 - 15:03)
Nemyslím si, že je prospěšná jen pro děti. Já se snažím chodit co nejvíce na boso. Všude kde to jde, když je teplo, tak často chodím do parku, kde si užívám chození po trávě. Viděla jsem i pár odvážlivců, kteří chodí po ulicích bez bot, to bych asi měla strach
Dana (Po, 15. 3. 2021 - 16:03)
Nejradši bych chodidla bosá pořád,ale počasí v ČR je jaké je a i ve městě to není optimální.Ale teba na dovolené v Řecku kolikrát chodím úplně bosá i po tom městečku.Tam se nebojim že bych se o něco poranila.
Iveta (Pá, 19. 3. 2021 - 19:03)
Já chodím v ponožkobotách skoro všude, pokud tedy úplně nemrzne a není na chodníkách sníh. Moc jsem tomu nevěřila, že to bude dobré, ale po roce užívání musím uznat, že jsem za ně hodně ráda.
Jana (Ne, 21. 3. 2021 - 20:03)
To jste objednávala nebo to někde prodávají v obchodě? Jak to vypadá? To má tedy nějakou pevnou podrážku?
Iveta (St, 24. 3. 2021 - 18:03)
Ano, objednávala jsem je z internetového obchodu elementstore .cz Mají na ponožkoboty SKINNERS 2.0 dopravu zdarma. Podle velikosti podobně jako u ponožek si můžete objednat svoji velikost ponožkobot.
Reklama