Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Chemikálie z obalů či koberců mohou zhoršovat plodnost žen

Chemikálie, které se běžně vyskytují v obalech potravin, v polštářování sedadel nebo v kobercích, mohou zhoršovat plodnost žen. Vyplývá to ze studie vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles, o níž informoval server BBC News.

    Vědci sledovali skupinu 1240 žen, v jejichž krvi byly při poporodní prohlídce objeveny organické sloučeniny fluoru označované jako PFC. Při rozhovorech s ženami se ukázalo, že ty s vyšší koncentrací PFC v krvi měly větší potíže při početí. Některé o něj usilovaly i více než rok a nakonec musely podstoupit umělé oplodnění.

    Chunyuan Feiová, která patřila do vědeckého týmu, rovněž uvedla, že ženy s vyšší koncentrací PFC v krvi měly také problémy s nepravidelným menstruačním cyklem. To podle ní znamená, že chemikálie zřejmě narušují hormonální rovnováhu v organismu.

    Podle vedoucího výzkumu Jorna Olsena je nyní třeba, aby souvislost mezi PFC a zhoršenou plodností potvrdila nezávislá studie.

    PFC mají široké využití v průmyslu, protože jsou odolné vůči horku a odpuzují vodu i olej. Pokud se ale dostanou do organismu, vydrží v něm velmi dlouho.

    Předchozí studie navíc prokázaly, že vysoká koncentrace PFC v krvi narušuje vývoj plodu v děloze. U zvířat vystaveným velkým množstvím této chemikálie bylo také zjištěno selhávání orgánů.

Zdroj. ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Palacka
  Palacka (anonym)

  Pravý koberec je vlněný, nebo hedvábný, přírodní materiál, zachytí vířící prach v místnosti, chrání alergiky. Syntetické podlahové krytiny nejsou koberce.

  Dub 17, 2009
 • Obrázek uživatele test
  test (anonym)

  Pravý koberec je vlněný,...Rozpouštědla, chemikálie, chemické rozpouštědla, chemické výrobky! vše na http://www.csc-jaekle.de/Tschechisch.298.0.html

  Led 25, 2012
 • Obrázek uživatele ?!?
  ?!? (anonym)

  A já furt proč po šukání na koberci mám spálená kolena! Tak to bude asi ono!! Dávejte si pod kolena něco třeba aspoň Rudé Právo!!

  Led 26, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama