Reklama

Severní Indie čelí epidemii smrtící encefalitidy přenášené komáry

Encefalitida přenášená komáry si už letos v Indii vyžádala smrt přes stovku dětí a odborníci se obávají, že s časným nástupem monzunových dešťů se země musí připravit na jednu z nejhorších epidemií této nemoci za poslední desetiletí.

Počet obětí by mohl dosáhnout tisícovky, uvedl doktor R.N. Singh z indické neziskové organizace Hnutí za vymýcení encefalitidy. Zvláště ohrožené jsou chudé oblasti na severu Indie, napsala dnes agentura AP.

    Zatímco místní a světová média i oficiální činitelé věnují značnou pozornost indickým snahám o vymýcení obrny a tuberkulózy, chudí farmáři a dělníci ve státě Uttarpradéš čelí krizi, o které se prakticky nemluví. A to přesto, že encefalitida tu za posledních osm let zabila tisíce dětí.

    Mnoho rodin si vzalo doslova likvidační půjčky na uhrazení léčby nemocných potomků. Děti, které přežívají, často nedokážou komunikovat kvůli poškození mozku. Leží bez hnutí a nepoznávají kamarády, se kterými si ještě před několika měsíci hrály. Některé končí s tak vážným postižením, že úřady rodiče vyzývají, aby je opustili.

    Čtyřletý Anup, syn Sangity Déviové, strávil v nemocnici čtyři měsíce. “Zatížili jsme dům hypotékou, aby se syn mohl léčit. Ale jeho stav se nezlepšil. Nedokáže se teď ani postavit,“ řekla Déviová agentuře AP.

Reklama

    Encefalitidu lze přitom předem očekávat a předcházet jí. Když každoroční monzuny naplní vyschlá rýžová pole, vytvoří zároveň líheň komárů, kteří přenášejí japonskou encefalitidu z prasat na člověka. Zvláště ohrožené jsou podvyživené děti s nízkou imunitou.

    Očkování je dostupné už dlouho, ale vláda, která utratila miliony dolarů na výstavbu památníku jednomu z vysoce postavených politiků, zatím nesebrala dostatek vůle pomoci těm, kdo jsou nemocí nejhůře postižení.

    V roce 2005 zabila tato nemoc více než 1500 dětí, což byl dosud nejhorší rok nedávné historie. Šokovaný tak vysokým počtem obětí nařídil o rok později nejvyšší soud Uttarpradéše, aby stát kvůli encefalitidě vyhlásil národní zdravotní stav nouze. V témže roce zahájila státní vláda očkování dětí a slíbila, že imunizaci podstoupí každé dítě v nejhůře postižených oblastech.

    Několik let poté počet obětí encefalitidy klesal, a úměrně tomu slábly také snahy o očkování, až do roku 2010 úplně vymizely. V loňském roce si encefalitida vyžádala více než 700 obětí. Zdravotní experti nyní uvádějí, že vláda při očkování udělala řadu chyb včetně té, že většina ze 7,5 milionu očkovaných dětí dostala jen jednu dávku vakcíny, která je ale dvoudávková.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama