Reklama

Při cestování do subtropů a tropů dejte pozor na horečku dengue

Za první tři měsíce roku bylo v Česku hlášeno 29 případů horečky dengue u českých turistů nakažených v cizině, což je za stejné časové období nejvíce v posledních deseti letech. Představuje to více než 70 procent počtu hlášených případů v ČR za rok 2015.

ČTK to řekl prezident Fóra tropické a cestovní medicíny a vedoucí lékař sítě očkovacích center a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Meziročně se jedná o více než trojnásobný nárůst tohoto onemocnění u českých občanů. I když se veřejnost více obává horečky zika, je horečka dengue, jejíž původci patří do stejné skupiny virů, mnohem častější, rozšířenější a pro nakažené velmi nebezpečná,“ uvedl.

Stejně jako u horečky zika je hlavním přenašečem viru komár rodu Aedes s denní aktivitou. “Na rozdíl od malárie je nákaza možná i v pravé poledne na náměstí velkého města v turisticky populární oblasti,“ upozornil lékař.

Tito komáři se množí v malém množství vody zachyceném například v odhozených nádobách, skořápkách kokosových ořechů, starých pneumatikách, ucpaných odtokových rourách a nekrytých rezervoárech vody.

Reklama

“Onemocnění se proto vyskytuje ve většině zemí tropů a subtropů epidemicky zejména v období dešťů. Individuální ochranou je pečlivé používání účinných repelentů, pomohou také sítě na okna a dveře, jelikož komár-přenašeč vstupuje i do lidských obydlí,“ uvedl Maďar.

Příznaky dengue jsou podobné jako u ziky, obvykle však trvají déle a jsou silnější, zejména náhle vzniklá horečka, úporná bolest svalů a kloubů a vyrážka šířící se z trupu na tvář a končetiny.

Opakovaná infekce jiným typem viru, jsou celkem čtyři, může vést ke krvácení a šoku s rizikem smrti. Lék na virus dengue zatím neexistuje.

Do roku 1970 byly větší epidemie dengue jen v sedmi zemích, v současnosti hrozí nákaza ve 128 státech, kde žije 40 procent světové populace. Ročně je na světě hlášeno 50 až 100 milionů případů. Největší problém představuje dengue v Latinské Americe, včetně zemí Střední Ameriky, a v Asii. Komáři, kteří nemoc přenášejí, se vyskytují i v jižní Evropě, nákazu si tak lidé mohou přivést například z ostrova Madeira, kde v roce 2012 bylo přes 2000 případů dengue a nemoc se rozšířila i na portugalskou pevninu a do dalších deseti evropských zemí. “Repelent proto musí být i letos základní součástí lékárničky cestovatelů také při pobytu v Evropě,“ zdůraznil Maďar.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama